Orzeł Biały – nowa ropa z USA dla Europy Środkowo-Wschodniej

Bloomberg

Białoruś otrzyma 600 tysięcy baryłek amerykańskiej ropy o nazwie White Eagle Blend (WEB) czyli Mieszanka Orzeł Biały. Nowa marka ma zastąpić rosyjską ropę Urals w rafineriach państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Do gdańskiego naftoportu zmierza tankowiec z pierwszą partią amerykańskiej ropy nowej marki, stworzonej specjalnie na potrzeby Europy Środkowo-Wschodniej. Statek 16 lipca wypłynął z amerykańskiego terminalu P66 w Beaumont.

– White Eagle Blend (WEB) to specjalnie przygotowana mieszanka ropy naftowej, której parametry są bardzo zbliżone do mieszanki rosyjskiej Urals używanej obecnie w polskich i białoruskich rafineriach. Dzięki temu znacznie ułatwiona będzie zamiana gatunku Urals na WEB. Nazwa naszej mieszanki Orzeł Biały nie jest przypadkowa i odnosi się do symboli narodowych Polski – mówi Dariusz Cichocki, prezes Getka, firmy odpowiedzialnej za przygotowanie produktu, w komunikacie opublikowanych przez spółkę Unimot SA.

Polska firma razem z amerykańską Getka LLC jest udziałowcem spółki 3 Seas Energy z siedzibą w Tulsa, USA. Została ona założona dla zapewnienia dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Amerykanie zapewniaja rozwiązania w zakresie magazynowania, mieszania oraz transportu ropy naftowej na terenie USA. Polacy odpowiadają m.in. za dostawę do klienta końcowego. Głównym korytarzem dostaw na Białoruś ma być naftociąg Przyjaźń.

„Dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś, w której Unimot odpowiada za fizyczne dostarczenie produktu, pokazuje, że polityka dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo- Wschodniej staje się faktem” – ocenił Robert Brzozowski, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Unimot SA.
Aleksandr Tiszczenko przedstawiciel białoruskiego państwowego koncernu „Belneftechim”potwierdził agencji Prime zakup drugiej partii ropy w Stanach Zjednoczonych. Według niego White Eagle to mieszanka trzech marek ropy – dwóch amerykańskich i jednej kanadyjskiej, których właściwości są najbardziej zbliżone do rosyjskiego Urals.

Przewiduje się, że tankowiec załadowany mieszanką amerykańsko-kanadyjską przypłynie w dniach 6-8 sierpnia do litewskiego terminalu w Kłajpedzie, skąd zostanie dostarczany koleją do rafinerii Nafta w Nowopołocku na Białorusi. Według ekspertów dostawa 80 tysięcy ton ropy z Kłajpedy do Nowopołocka zajmie co najmniej 10 dni i wypełni 24-25 pociągów-cystern.

Partia White Eagle będzie piętnastą partią, którą Białoruś od początku roku kupiła od dostawców spoza Rosji – Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu i Stanów Zjednoczonych. Dostawy przez Kłajpedę są drogie. Ekonomiczniej jest Białorusi otrzymywać ropę przez Gdańsk i dalej wzdłuż jednej z nitek rurociągu Przyjaźń w rewersie. Użycie „Przyjaźni” doprowadzi do zmniejszenia dostaw rosyjskiego Urals do Europy Wschodniej i Środkowej. W maju wiceszef administracji prezydenta Białorusi Dmitrij Krutoj poinformował o pozytywnych wynikach negocjacji z Warszawą w sprawie dostaw ropy na Białoruś z Polski.

Nazwa spółki 3 Seas Energy jednoznacznie wskazuje na obszar zainteresowania sprzedających Białego Orła. To nie tylko Białoruś, ale też kraje Inicjatywy Trójmorza – Austria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Słowenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czeka nas głęboka redukcja emisji CO2

Polska będzie musiała obniżyć emisję dwutlenku węgla poza przemysłem nawet o 24 proc. do ...

Rodzi się nowy rynek gazu

Firmy mają coraz więcej możliwości obracania błękitnym paliwem, również między sobą. Pozwalają im na ...

Gaz truje pod Ufą

Wyciek gazowego kondensatu z rurociągu Gazpromu skaził okolice Ufy. Ewakuowana została jedna wioska; rośnie ...

Konieczne dalsze inwestycje w moce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły do konsultacji projekt planu rozwoju zaspokojenia zapotrzebowania na energię do ...

Merkel robi biznes z Putinem

Szybka budowa Nord Stream 2 ma zwieńczyć ocieplenie relacji Niemiec z Rosją. USA grożą ...

Gazprom grozi Unii sądem

Należąca do Gazpromu spółka inwestycyjna gazociągu Nord Stream-2, grozi Komisji Europejskiej pozwem, jeżeli inwestycja ...