Kopalnia węgla brunatnego Turów będzie dalej działać

Minister Klimatu przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej koncesję na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów. Kopalnia będzie mogła działać przez najbliższe 6 lat. PGE walczy jeszcze o koncesję na kolejne 25 lat.

Przyznanie przez Ministra Klimatu sześcioletniej koncesji oznacza kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego przez kopalnię, która na skalę przemysłową prowadzona jest na tym terenie od 1904 r. Obecnie wydobycie ma miejsce w obszarze górniczym „Turoszów-Bogatynia”, który wyznaczony został w koncesji z 1994 r. Jak przekonuje PGE, obszar faktycznie prowadzonej działalności będzie o ponad połowę mniejszy w stosunku do granic określonych w 1994 r.
Fotorzepa, Piotr Guzik
Kontynuacja wydobycia oznacza w praktyce zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, które w obecnej sytuacji nabiera dodatkowej wartości. Dzisiaj nasz kraj potrzebuje stałych i niezakłóconych dostaw energii, a turoszowski kompleks energetyczny takie dostawy zapewnia – komentuje Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
PGE GiEK równolegle prowadzi działania zmierzające do uzyskania koncesji pozwalającej na eksploatację złoża Turów przez kolejne 25 lat, czyli do momentu wyczerpania złoża i zakończenia eksploatacji turoszowskiej elektrowni. Wydobywany tu węgiel zasila Elektrownię Turów i jest podstawą jej funkcjonowania (węgla brunatnego nie przewozi się na duże odległości). Otrzymanie koncesji na kolejne lata ma zagwarantować dostawy prądu do ponad 3 mln gospodarstw domowych do 2044 r. Przeciwna kontynuowaniu górniczej działalności w tym miejscu jest natomiast lokalna społeczność sąsiadującego z Polską czeskiego regionu Liberec, a także organizacje ekologiczne.
The bucket wheels of a giant excavator cut into the earth during lignite, also known as brown coal, digging operations at the open pit mine operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg
Aktualnie w Elektrowni Turów eksploatowanych jest sześć bloków energetycznych uruchamianych w latach 1998 – 2005. Od 2014 r. w elektrowni realizowany jest program dostosowawczy do ciągle zaostrzających się norm emisyjnych. W tym celu na terenie zakładu trwa m.in. gruntowna modernizacja bloków 1 – 3 za około 800 mln zł. Inwestycja ta przyczyni się do wydłużenia żywotności jednostek wytwórczych o minimum 20 lat, zwiększenia ich mocy z 235 MW do 250 MW, a także poprawienia ich sprawności i dyspozycyjności. Ponadto trwa tam budowa kolejnego bloku węglowego o mocy 500 MW. Budowany blok zastąpi wycofane już z eksploatacji jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do ok. 2 tys. MW. Inwestycja ma się zakończyć w tym roku.

Mogą Ci się również spodobać

Sharing economy w energetyce

W Polsce rozpoczyna się boom na fotowoltaikę – mówi Filip Thon ,prezes RWE Polska. ...

Wyższa taryfa dystrybucyjna w PGNiG

Zależna firma PSG podniesie swoje stawki średnio o 3,5 proc. To oznacza dla gospodarstw ...

Prezes LOTOSu odwołany

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków ...

Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. ...

Niecałe dwa tygodnie na konsultacje ustawy o rynku mocy

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy. Uwagi można zgłaszać do ...

Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Poniedziałek 15 kwietnia to nie jest dobry dzień dla Gazpromu. Zatwierdzona Dyrektywa Gazowa, pieniądze ...