Na ile Rosji starczy ropy i gazu?

Bloomberg

Głównych towarów eksportowych starczy Rosji na 30-50 lat. Wyliczyli to sami Rosjanie. I chcą je jak najszybciej spieniężyć.

Wszystkie surowce naturalne, zalegające pod największym terytorialnie krajem świat, warte są w ocenie Kremla 93,4 bln rubli  (1,46 bln dol.). Od tego roku zasoby naturalny muszą być uwzględniane w bilansie aktywów i pasywów oraz rachunkach narastająco w statystyce federalnej.
– W naszej ziemi znajdują się zasoby na średnio 40 lat. Ropy mamy na 30 lat z niewielkim zapasem a gazu na 50 lat – ogłosił Paweł Sorokin, wiceminister energetyki Rosji na wtorkowym posiedzeniu rządu, cytowany przez agencję Prime.
Flow direction arrows sit on oil pipelines at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg
W opinii urzędnika Rosja nie powinna oszczędzać swoich zasobów, ale je spieniężać, gdyż w przyszłości może nie dostać za ropę i gaz tak wysokiej ceny jak dziś. Wcześniej resort przyrody podwoił ocenę wartości zasobów rosyjskiej ropy z 39,58 bln rubli do 74,5 bln rubli (dziś to 1,16 bln dol). Złoto zalegające na terytorium federacji warte jest 0,61 bln rubli (9,53 mld dol), ruda żelaza 1,24 bln rubli (20 mld dol), węgiel koksujący – 1,85 bln rubli (30 mld dol), a gaz ziemny 14,11 bln rubli (220 mld dol).
Co będzie w Rosji za pół wieku, na razie nikt nie wie. Gospodarka kraju, tak jak ćwierć wieku temu bazuje na eksporcie surowców, głównie ropy i gazu. Dają one połowę wpływów do budżetu państwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropy będzie więcej

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma ...

Estoński czempion energetyczny zawalczy o klientów nad Wisłą

Należąca do Eesti Energia firma Enefit docelowo chciałaby u nas sprzedawać 5 proc. zużywanego ...

Giganci ostrzą zęby na bałtyckie projekty

Wśród zainteresowanych projektami stawiania wiatraków na Bałtyku ujawniło się kilku zagranicznych inwestorów. Wejście spółki ...

Enea ma umowę na kupno elektrowni Połaniec

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia ...

Styczniowe dane operacyjne PGE gorsze niż rok temu

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń 2016 roku. Zgodnie ...

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...