Holandia zajęła aktywa Gazpromu

Sąd w Amsterdamie aresztował holenderskie aktywa rosyjskiego koncernu na poczet długu jaki Rosjanie mają wobec ukraińskiego Naftogazu.

Naftogaz potwierdził dziś nałożenie przez sąd w Amsterdamie aresztu na należące do Gazpromu akcje operatora morskiego odcinka gazociągu Błękitny Potok (do Turcji) – spółkę Blue Stream Pipline Company. Także Gazpromu przyznał w najnowszym sprawozdaniu finansowym, że jego aktywa zostały aresztowane przez sąd holenderski.

Ma to związek z egzekucją zasądzonych 2,56 mld dol. na rzecz ukraińskiego Naftogazu w lutym przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Rosjanie uznali wyrok za „polityczny” i odmówili jego wykonania. Dziś Naftogaz przypomniał, że zgodnie z wyrokiem naliczane są karne odsetki w kwocie 0,5 mln dol. dziennie.

Blue StreamPipline Company B.V. to spółka joint venture Gazpromu i włoskiego Eni na zasadach pół na pół, utworzona na w celu realizacji gazociągu z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego. Część lądowa gazociągu zależy wyłącznie do Gazpromu.

Gazprom ma w Holandii nie tylko spółkę z Włochami, ale też kontroluje pięć innych – spółkę córkę South Stream Transport B.V., która realizuje gazociąg Turecki Potok. A także Gazprom Holding Cooperatie U.A., za pośrednictwem której Gazprom jest właścicielem innych firm -Gazprom Finance B.V., Gazprom EP International B.V., Gazprom Sakhalin Holdings B.V. i Gazprom Gerosgaz Holdings B.V.

Decyzja holenderskiego sądu zapadła 30 maja. Podobne wyroki zapadły wobec aktywów Rosjan w Szwajcarii oraz w Wielkiej Brytanii. Z końcem czerwca sąd apelacyjny w Sztokholmie na wniosek Gazpromu wstrzymał zajmowanie jego majątku do czasu rozstrzygnięcia złożonej apelacji.

Naftogaz skierował do sądu apelacyjnego Szwecji swój wniosek o odblokowanie procedury egzekucji wyroku sztokholmskiego arbitrażu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Firmy walczą z problemami na kilku frontach

To kiepski czas dla branży energetycznej. Ciepłownie zmagają się z rentownością bliską zeru, a ...

Japonia wyposaży Indie w sprzęt do produkcji energii jądrowej

Japonia i Indie podpisały w piątek cywilną umowę nuklearną, która toruje drogę do tego, ...

Gaz i ropa nie dały Rosji zarobić

Rosja eksportowała w minionym roku więcej ropy i gazu, ale zarobiła na tym dużo ...

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

PGNiG odnotowało spadek wydobycia

W II kwartale koncern pozyskał mniej, niż rok temu, gazu i ropy z własnych ...

Samorządy chcą większej osłony cen prądu

Rządowe propozycje niwelujące podwyżki cen prądu mogą być niewystarczające dla miast i gmin. Dlatego ...