Jaworzno na trasie akcji edukacyjnej PKEE

Pexels

Przez ostatnie 15 lat energetyka znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Mimo to nadal postrzegana jest jako największy „truciciel”. Z tym mitem walczy Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Jak pokazują dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) zweryfikowane przez ekspertów międzynarodowych np. w ramach Europejskiego Programu Monitoringu i Oceny Środowiska energetyka zawodowa w Polsce znacząco zmniejszyła emisje. W latach 1990 -2015 nastąpiła w tym sektorze redukcja emisji o 95 proc. wszystkich frakcji pyłów, 82 proc. dwutlenku siarki i 60 proc. tlenków azotu. W przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu zmniejszono emisję o 77 proc., a pyłów PM10 i PM2,5 – będących składnikami smogu – w ponad 70 proc.

Obowiązująca od 2016 r. dyrektywa IED (o emisjach przemysłowych – red.) nakazuje przy tym obowiązek regularnego przeglądu instalacji i dostosowania ich do najlepszych dostępnych technik (tzw. konkluzji BAT, z ang. Best Available Techniques) przynajmniej co 8 lat.

–Sektor energetyki nie jest znaczącym źródłem smogu. Jak pokazują dane, najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli  z przydomowych pieców, cały czas często opalanych złej jakości paliwem, a nawet odpadami i z transportu. – mówił wicedyrektor biura PKEE Tomasz Kosiński  podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie stowarzyszenie największych wytwórców w Polsce promowało raport „Energetyka kocha czyste powietrze”, diagnozujący przyczyny powstawania smogu w naszym kraju i przedstawiający osiągnięcia sektora w zakresie zapobiegania i obniżania emisji zanieczyszczeń.

Jego autorzy po raz drugi spotykają się z Polakami na debacie regionalnej, by informować i edukować ich w tym temacie, a także podpowiedzieć sposoby skutecznej walki z tym niekorzystnym dla naszego zdrowia i życia zjawiskiem. Tym razem pojadą do Jaworzna (spotkanie odbędzie się w środę 23 maja w Hotelu Brojan).

Poprzednią taką debatę zorganizowano w Grudziądzu. W tej środowej w Jaworznie udział wezmą m.in. Tadeusz Sadowski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Jarosław Broda, wiceprezes Tauron, a także prezydent miasta Paweł Silbert i Rafał Klimczak z Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie rozpoczynające się o godzinie 16 otworzy prezentacja PKEE. – Wiedza na temat prawdziwych przyczyn smogu nie jest powszechna. Podczas debat skupiamy w jednym miejscu niezależnych ekspertów, przedstawicieli firm energetycznych, władze regionalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną. Wszystko po to, by wskazać realne przyczyny smogu w danym mieście czy gminie i wspólnie rozmawiać o najlepszych mechanizmach, pozwalających na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – podkreśla Kosiński.

PKEE chce zwrócić uwagę, że spółki energetyczne zmieniają się nie tylko w sferze technicznej, ale również usługowej. W ramach walki ze smogiem spółki proponują szereg rozwiązań, do których zaliczyć można m.in. doradztwo, dofinansowanie do wymiany kotłów czy wprowadzone w sezonie grzewczym taryfy antysmogowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia ...

Gaz-System robi zakupy na potrzeby Baltic Pipe

W środę w siedzibie firmy Gaz-System podpisano pierwszą umowę dotyczącą dostaw inwestorskich na potrzeby ...

Ktoś podszywa się pod Gazprom neft

W Wielkiej Brytanii pojawiła się kolejny sobowtór rosyjskiego koncernu energetycznego. Tym razem podszywa się ...

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Kopalnie pod presją: rząd chce, żeby dały z siebie więcej

Brak rodzimego surowca na polskim rynku i rosnący import sprawiają, że resort energii domaga ...

Energetycy sceptycznie o zmianie czasu na letni

Trudno dziś szukać uzasadnienia przestawiania zegarka wśród powodów przyświecających niegdyś wdrożeniu tej idei w ...