Jaworzno na trasie akcji edukacyjnej PKEE

Pexels

Przez ostatnie 15 lat energetyka znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Mimo to nadal postrzegana jest jako największy „truciciel”. Z tym mitem walczy Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Jak pokazują dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) zweryfikowane przez ekspertów międzynarodowych np. w ramach Europejskiego Programu Monitoringu i Oceny Środowiska energetyka zawodowa w Polsce znacząco zmniejszyła emisje. W latach 1990 -2015 nastąpiła w tym sektorze redukcja emisji o 95 proc. wszystkich frakcji pyłów, 82 proc. dwutlenku siarki i 60 proc. tlenków azotu. W przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu zmniejszono emisję o 77 proc., a pyłów PM10 i PM2,5 – będących składnikami smogu – w ponad 70 proc.

Obowiązująca od 2016 r. dyrektywa IED (o emisjach przemysłowych – red.) nakazuje przy tym obowiązek regularnego przeglądu instalacji i dostosowania ich do najlepszych dostępnych technik (tzw. konkluzji BAT, z ang. Best Available Techniques) przynajmniej co 8 lat.

–Sektor energetyki nie jest znaczącym źródłem smogu. Jak pokazują dane, najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli  z przydomowych pieców, cały czas często opalanych złej jakości paliwem, a nawet odpadami i z transportu. – mówił wicedyrektor biura PKEE Tomasz Kosiński  podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie stowarzyszenie największych wytwórców w Polsce promowało raport „Energetyka kocha czyste powietrze”, diagnozujący przyczyny powstawania smogu w naszym kraju i przedstawiający osiągnięcia sektora w zakresie zapobiegania i obniżania emisji zanieczyszczeń.

Jego autorzy po raz drugi spotykają się z Polakami na debacie regionalnej, by informować i edukować ich w tym temacie, a także podpowiedzieć sposoby skutecznej walki z tym niekorzystnym dla naszego zdrowia i życia zjawiskiem. Tym razem pojadą do Jaworzna (spotkanie odbędzie się w środę 23 maja w Hotelu Brojan).

Poprzednią taką debatę zorganizowano w Grudziądzu. W tej środowej w Jaworznie udział wezmą m.in. Tadeusz Sadowski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Jarosław Broda, wiceprezes Tauron, a także prezydent miasta Paweł Silbert i Rafał Klimczak z Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie rozpoczynające się o godzinie 16 otworzy prezentacja PKEE. – Wiedza na temat prawdziwych przyczyn smogu nie jest powszechna. Podczas debat skupiamy w jednym miejscu niezależnych ekspertów, przedstawicieli firm energetycznych, władze regionalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną. Wszystko po to, by wskazać realne przyczyny smogu w danym mieście czy gminie i wspólnie rozmawiać o najlepszych mechanizmach, pozwalających na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – podkreśla Kosiński.

PKEE chce zwrócić uwagę, że spółki energetyczne zmieniają się nie tylko w sferze technicznej, ale również usługowej. W ramach walki ze smogiem spółki proponują szereg rozwiązań, do których zaliczyć można m.in. doradztwo, dofinansowanie do wymiany kotłów czy wprowadzone w sezonie grzewczym taryfy antysmogowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce pozytywna dla Rosji decyzja KE ws. gazociągu OPAL

Komisja Europejska jeszcze w tym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie większego wykorzystania przez ...

Dron KGHM pomoże ratować ludzi w kopalni

Podczas testów dron poradził sobie z wysoką temperaturą, dużą wilgotnością i zapyleniem – mówi ...

Orlen chwali się nowoczesną stacją

Przy trasie S8, niedaleko Wrocławia, koncern uruchomił pierwsza stację na której można zatankować, zamówić ...

Chińczycy mają już swój przyczółek w polskich OZE

Postrzegane nadal przez pryzmat zanieczyszczonego Pekinu, ale wyrastające na globalnego lidera inwestycji w odnawialne ...

Gerhard Schroeder na czele Rosneft

Były kanclerz Niemiec stanął na czele rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego. To pierwszy obcokrajowiec ...

Czarne chmury nad Nord Stream 2. KE wyda decyzję

Ruszyła procedura rozpatrzenia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy gazowej. Jeżeli zostaną przyjęte, Nord Stream-2 ...