Tajemnice Wandy Rutkiewicz

Nie miałam wątpliwości, że jestem odpowiednią osobą do opowiedzenia historii Wandy Rutkiewicz. Jestem kobietą, wspinam się, przeżyłam hejt, pomówienie i wykluczenie. W filmie postanowiłam wykorzystać swoje doświadczenie - mówi Eliza Kubarska, reżyserka filmu „Ostatnia wyprawa”.

Bezwarunkowej aborcji żąda mniejszość

Polki nie chcą bezwarunkowej aborcji. Tak było w 1992 roku, tak jest i dziś. Po 32 latach ARC powtórzyło badanie dotyczące opinii kobiet na temat przerywania ciąży. Nie ma radykalnej zmiany. Widać jednak oczekiwanie na powrót do kompromisu aborcyjnego, który naruszyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Fentanyl może zniszczyć relacje między USA a Chinami

Fentanyl kładzie się cieniem na relacjach Waszyngtonu z Pekinem. Narkotyk, który zabija setki tysięcy Amerykanów, powstaje ze środków produkowanych głównie w Chinach. To rodzi pytanie, czy nie podsycają one specjalnie tego kryzysu.

Leszek Miller: Miał zostać socjalizm

Nikt nie przewidział, że Roman Malinowski, szef ZSL-u, i Jerzy Jóźwiak, szef Stronnictwa Demokratycznego – zdradzą, czyli przejdą na stronę Solidarności. Nikt nie zakładał, że mniejszość, czyli Solidarność, może stać się większością. I to tak szybko - mówi Leszek Miller, były premier, uczestnik Okrągłego Stołu z ramienia PZPR.

Obecna debata o aborcji nie ma sensu

Niewykluczone, że istnieją dobre argumenty na rzecz aborcji, ale z pewnością nie są to te, które obecnie cieszą się równie dużą, co niezasłużoną popularnością.

Kataryna: Piekło zerwanego kompromisu aborcyjnego

Walka środowisk proaborcyjnych o legalizację aborcji szybko przeszła z etapu „nikt nie mówi, że aborcja jest dobra” do etapu „niech nikt nie mówi, że aborcja jest zła”.

Kryminalna „Krucjata” zawędrowała z TVP do Netflixa. Miasto popsutych synów

Od czasu gdy serial kryminalny „Krucjata”, napisany przez Wojciecha Tomczyka, trafił na Netflixa, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród widzów platformy. A tak pisaliśmy o nim w „Plusie Minusie” po premierze w TVP.

Emilka pierwsza rzuciła granat

Po 80 latach młode badaczki od nowa przypatrują się roli kobiet w żydowskim ruchu oporu. I przypominają, że Mira Fuchrer była nie tylko „dziewczyną Anielewicza”, ale także wpływową działaczką ŻOB, a znana ze swojej urody Niuta Tajtelbaum walczyła z bronią w ręku w dywersji.

Piotr Zaremba: Kamienica w opałach

15-lecie Teatru Kamienica to czas wspominania jego charyzmatycznego twórcy Emiliana Kamińskiego. To scena inna niż pozostałe teatry w stolicy, najbardziej ze wszystkich „warszawska”. Wielu artystów i widzów czuje się tu jak w domu. Teraz ciężar jej prowadzenia przejęła wdowa Justyna Sieńczyłło.

Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się

Władza zdawała sobie sprawę, że nie wprowadzi po raz drugi stanu wojennego, a nie jest w stanie zatrzymać rozpadu gospodarki. Groziły kolejne protesty. Stąd się wziął pomysł, żeby wciągnąć opozycję do procesu decyzyjnego, żeby wzięła na siebie trochę trudnych posunięć - mówi Marcin Święcicki, minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Mazowieckiego, poseł czterech kadencji.

Chwila przerwy od rozpadającego się świata

Choć Złotego Lwa na międzynarodowym Biennale sztuki współczesnej w Wenecji zdobył pawilon australijski, to prawdziwymi zwycięzcami tegorocznej edycji imprezy okazali się Ukraińcy.

Kratkowane Lwiątka

Rozkaz o sformowaniu 1. Samodzielnej Kompanii Commando w oparciu o 1. Samodzielną Brygadę Strzelców Naczelny Wódz wydał już 28 sierpnia 1942 roku. W Wojsku Polskim nie było jeszcze liniowego oddziału o podobnej specyfice.

Wyznawcy ekonomicznego kultu

Choć neoliberalizm przyczynił się do dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, zdołał zdestabilizować światową gospodarkę i podważyć własny sukces.

Źródła antyukraińskich fobii wśród Żydów

Gdy dwa lata temu Putin zaatakował Ukrainę, sondaż przeprowadzony na ulicach Tel Awiwu i Jerozolimy wykazał, że spora część respondentów na pytanie, z kim sympatyzują, odpowiadała, że z Rosją. Dlaczego?

Wielka ucieczka z Erytrei

Woda, prąd, dostęp do internetu – tylko czasem. Perspektyw – brak. Do tego służba wojskowa w praktyce nieograniczona i zapełnione więzienia, w których można spędzić lata bez procesu. Mieszkańcy uciekają z kraju tysiącami, niektórzy docierają potem na polsko-białoruską granicę.

Marcel Woźniak: Nigdy za późno na odkrycia

Postmodernistyczne zabiegi narracyjne mogą się wydać niestosowne w skonwencjonalizowanej formie kryminału, ale uważam, że literaturę należy rozpychać w każdym możliwym kierunku.

Czy mężczyźni wymyślą się na nowo

W pierwszym odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, czy mężczyźni rzeczywiście są zagubieni, przytłoczeni oraz dyskryminowani we współczesnym społeczeństwie.

Demograf: Czeka nas półwiecze rządów pań

Jeszcze w XIX w. kobiet dojrzałych było mało, bo znaczna ich część umierała wcześniej. Dziś są one w populacji dominantą. A kobieta, która ma 50 lat, ma inne priorytety w życiu niż ta, która ma lat 25. Te priorytety mają szansę – w mechanizmie jak najbardziej demokratycznym – być narzucane całemu społeczeństwu - mówi dr. Marek Jerzy Minakowski, filozof, genealog i demograf.