W tym tygodniu Orlen sfinalizuje zakup Energi

Z kolei za miesiąc płocki koncern zamierza przedstawić swoją wizję dalszej inwestycji gdańskiej grupy w nowy blok energetyczny w Ostrołęce.

 

W ramach wezwania PKN Orlen kupi akcje Energi stanowiące 80,5 proc. kapitału zakładowego gdańskiej spółki i 85,2 proc. ogólnej liczby głosów na jej walnym zgromadzeniu. Rozliczenie transakcji nastąpi 30 kwietnia. Wtedy też dojdzie do przejęcia operacyjnego Energi. Dla Orlenu to ważny element strategii zakładającej tworzenie silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zapowiedział kontynuację strategicznych projektów Energi, w tym budowę nowego bloku energetycznego. – Analizujemy projekt w Ostrołęce. W ciągu miesiąca przedstawiamy naszą wizję wobec tej inwestycji – deklaruje Obajtek. Jednocześnie koncern planuje dalszy rozwój biznesów, w których obie grupy są już aktywne. Chodzi m.in. o inwestycje w elektromobilność, ale też wejście w nowe projekty, np. morskie farmy wiatrowe.

Elektrownia Ostrołęka

Orlen przekonuje, że przejecie umożliwi wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych energii płockiego koncernu przez Energę. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem prądem na TGE. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup ma dać potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie wśród mniejszych odbiorców.

Na konferencji prasowej był obecny również Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, który sprzedaż akcji Energi ocenił jako dobry biznes dla Skarbu Państwa. Ma świadczyć o tym m.in. wynegocjowanie wyższej ceny za walory Energii. Początkowo w wezwaniu oferowano po 7 zł za walor, a ostatecznie skończyło się na 8,35 zł. Sasin twierdzi, że Orlen nie powiedział „ostatniego słowa” w sprawie innych przejęć. I nie chodzi tu tylko o oczekiwaną przez Orlen zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu.

Morskie farmy wiatrowe

Do najcenniejszych aktywów Orlenu w biznesie energetycznym należą dziś elektrociepłownie na gaz wybudowane w Płocku i we Włocławku. Z kolei kluczowym projektem energetycznym jest budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Cała grupa dysponuje dziś zainstalowanymi mocami produkcyjnymi sięgającymi około 1,9 GWe (gigawaty mocy elektrycznej), z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Z kolei Energa posiada we wszystkich swoich elektrowniach ponad 1,3 GWe. Jest m.in. właścicielem ponad 50 obiektów produkujących energię z odnawialnych źródeł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Import prądu do Polski błyskawicznie rośnie

Od początku br. import do Polski sięgnął już ponad 7 TWh energii elektrycznej,  za ...

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę gazu

W I kw. zanotowano rekordową liczbę podmiotów, które pozyskały nowego dostawcę błękitnego paliwa. Można ...

Pierwszy sukces Szczytu Klimatycznego

Podczas odbywającego się w Katowicach COP24 już ponad 40 państw poparło przygotowaną przez Polskę ...

PKN Orlen ponownie wśród najbardziej etycznych firm świata

Po raz czwarty PKN Orlen znalazł się wśród najbardziej etycznych firm świata; otrzymał tytuł ...

Coraz trudniej o finansowanie węgla

Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca PGE ds. finansowych przyznała, że spółkom energetycznym jest coraz trudniej ...

Dwóch powalczy o Połaniec

Sprzedaż Elektrowni Połaniec przez Engie zbliża się do kulminacyjnego momentu. W najbliższym czasie będzie ...