Szymon Hołownia kontra Julia Przyłębska. "Nie wykonam postanowienia TK"

Trybunał Konstytucyjny wydając to uprawnienie przekroczył swoje uprawnienia - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, odnosząc się do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego ws. zabezpieczenia postępowania ws. postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Publikacja: 24.04.2024 11:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP, Marcin Obara

Hołownia na konferencji prasowej poinformował, że w czwartek Sejm praktycznie cały dzień będzie zajmował się exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Czwartek dniem Radosława Sikorskiego w Sejmie

- Dzień prawie w całości skoncentrowany na exposé pana ministra Radosława Sikorskiego - mówił. Jak dodał wystąpienie ma rozpocząć się o 9 a prawdopodobnie przysłuchiwać mu się będzie prezydent Andrzej Duda, choć - jak zastrzegł Hołownia - nie ma jeszcze potwierdzonej obecności prezydenta.

- Nad tą ważną informacją zostanie przeprowadzona debata średnia, czyli naprawdę bardzo długa. Koniec punktu planujemy na godzinę 18. Cały dzień właściwie poświęcony kierunkom polityki zagranicznej — mówił marszałek Sejmu. 

- O 18:30 jeden z dwóch ostatnich projektów obywatelskich, które nam zostały z ostatniej kadencji. To projekt zgłoszony przez pana (Marcina) Warchoła — mówi o ochronie chrześcijan i zmian w prawie w tym zakresie — dodał.

Szymon Hołownia: Będę dalej procedował wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego

Hołownia poinformował też, że "wpłynął do niego odpis postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia, postanowienia mrożącego, którego konkluzja jest następująca: ani marszałek Sejmu, ani Sejm (...), nie ma prawa dotykać się, zajmować się, czy czegokolwiek robić z wnioskiem o Trybunał Stanu prezesa Glapińskiego, ponieważ jest to surowo zakazane przez Trybunał Konstytucyjny pani Julii Przyłębskiej, ponieważ Trybunał tego zakazuje".

Czytaj więcej

Sondaż: Jak ważne jest dla Polaków rozliczenie afer PiS? Dla części jest najważniejsze

- Wykonaliśmy analizy prawne tego, co otrzymaliśmy, chcę jasno powiedzieć, że Trybunał Konstytucyjny wydając to uprawnienie przekroczył swoje uprawnienia - dodał.

Hołownia wyjaśnił, że zabezpieczenia można dokonać w dwóch przypadkach: gdy TK rozstrzyga w sprawie sporu kompetencyjnego lub skargi konstytucyjnej.

Dzień (czwartek, 25 kwietnia) prawie w całości skoncentrowany na exposé pana ministra Radosława Sikorskiego

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś będzie wchodził w sposób bezprawny w kompetencje i konstytucyjne uprawnienia Sejmu Rzeczpospolitej — podkreślił.

- Dlatego informuję, że nie wykonam postępowania i będę dalej procedował wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu pana Glapińskiego - dodał.

Jednocześnie Hołownia zapowiedział, że skieruje wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej w sprawie opinii, że "należy odesłać wniosek do uzupełnienia do wnioskodawców".

Hołownia na konferencji prasowej poinformował, że w czwartek Sejm praktycznie cały dzień będzie zajmował się exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Czwartek dniem Radosława Sikorskiego w Sejmie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Jak Polacy ocenieją start ministrów i wiceministrów w wyborach do PE?
Polityka
Krzysztof Gawkowski o CPK. „Ta inwestycja może być kontynuowana”
Polityka
Prezydent Duda: Odrodził się potwór, który nas pożerał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił