Festiwal Kultura Natura. Muzyka ze sfer światowych

Absolutnym hitem tegorocznego Festiwalu Kultura Natura w Katowicach będzie koncert orkiestry Royal Concertgebouw z Amsterdamu z jej szefem, fenomenalnym 28-letnim Klausem Mäkelą.

Publikacja: 06.05.2024 15:39

Klaus Mäkelä w sali Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie

Klaus Mäkelä w sali Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie

Foto: Marco Borggreve

Orkiestra Royal Concertgebouw  od lat uchodzi za jeden z najlepszych zespołów symfonicznych świata, w Polsce nie było jej prawie od ćwierćwiecza, a teraz przyjeżdża do Sali NOSPR w Katowicach. Na dodatek poprowadzi ją jej nowy dyrektor, Klaus Mäkelä.

Kim jest Klaus Mäkelä

Ten 28-letni fiński dyrygent szturmem podbił muzyczny świat. Kierował już Orkiestrą Symfoniczną Radia Szwedzkiego, Filharmonią w Oslo, a przede wszystkim Orchestre de Paris, z którą stałą współpracę podjął w wieku 23 lat. W 2022 roku podpisał też ekskluzywny kontrakt z Deccą. W przeciwieństwie do wielu swoich kolegów nie jeździł po świecie na rozmaite studia i kursy. Studiował w Akademii Sibeliusa w rodzinnych Helsinkach, jego profesorem był niezbyt może znany poza Finlandią 92-letni obecnie Jorma Panula, wielce jednak ceniony w swojej ojczyźnie. Poza dyrygenturą Klaus Mäkelä studiował grę na wiolonczeli, przez pewien czas grał nawet na niej w Filharmonii w Helsinkach, a teraz okazjonalnie występuje jako solista na swoich koncertach

Czytaj więcej

Krzysztof Urbański przyjechał, zadyrygował i podbił publiczność

O możliwość współpracy z Klausem Mäkelą zabiegają najlepsze zespoły, Członkowie Concertgebouw niemal jednogłośnie wybrali go swoim dyrektorem. – To była miłość od pierwszego wejrzenia – tak o spotkaniu z nim opowiadał dziennikarzowi „Timesa” jeden z muzyków Concertgebouw. – Kiedy po raz pierwszy stanął przed nami, był jednym z najmłodszych spośród wszystkich nas. Ale po trzech minutach wiedzieliśmy, że stoi przed nami najmłodszy talent dyrygencki, z jakim orkiestra zetknęła się w ciągu minionych 75 lat.

Pracę w Amsterdamie Klaus Mäkelä będzie dzielił z kolejnym obowiązkiem, bowiem obejmuje także dyrekcję jednej z pięciu najlepszych orkiestr amerykańskich – Chicago Symphony.

Czytaj więcej

Maestro batuty odchodzi na emeryturę

Kosmiczne brzmienie: Symfonia Kopernikańska i Harmonia świata

Na czym polega fenomen Klausa Mäkeli, polska publiczność przekona się 11 maja, gdy zadyryguje monumentalną V symfonię Brucknera. Wydarzy się to drugiego dnia festiwalu. Dzień wcześniej, na inauguracje NOSPR pod batutą Andrzeja Boryeki zagra II symfonię „Kopernikańską” Góreckiego i „Planety” Holsta.

Taki wybór utworów nie jest przypadkowy. Hasłem tegorocznego Festiwalu Kultura Natura jest „Muzyka sfer”. Wzbogacą zaś program inni wybitni wykonawcy: pianista Marc-André Hamelin z transcendentalną muzyką Charlesa Ivesa, amerykański jazzman Joey Alexander ze swoim trio, Freiburger Barockorchester i w utworach Bacha i Telemanna, a także ponownie NOSPR z symfonią „Harmonią świata” Hindemitha.

Muzyką graną na festiwalu między 10 a 18 maja wspierać będą liczne imprezy: wykład prof. Krzysztofa Meissnera „Harmonia kosmosu” czy dźwiękowe medytacje z projekcjami z kosmosu., zaplanowano także atrakcje dla dzieci: grę terenową „W poszukiwaniu planet” czy koncertową wyprawę w muzyczne przestworza.

Finał katowickiego Festiwalu Kultura Natura połączy się z tegoroczną Nocą Muzeów. Zagra więc wtedy Młodzieżowy Kwintet Kosmiczny, odbędzie się też cykl seansów z projekcjami i z oscarową muzyką Hansa Zimmera do filmu „Interstellar”.

Więcej na stronie: nospr.org.pl.

Orkiestra Royal Concertgebouw  od lat uchodzi za jeden z najlepszych zespołów symfonicznych świata, w Polsce nie było jej prawie od ćwierćwiecza, a teraz przyjeżdża do Sali NOSPR w Katowicach. Na dodatek poprowadzi ją jej nowy dyrektor, Klaus Mäkelä.

Kim jest Klaus Mäkelä

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Muzyka klasyczna
Konkurs im. Lutosławskiego. Koreanka lepsza od Polaków
Muzyka klasyczna
12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego rozstrzygnięty! Zwyciężczynią została Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.
Muzyka klasyczna
Konkurs im. Lutosławskiego. Dominacja Polaków w finale
Muzyka klasyczna
33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)
Muzyka klasyczna
Znamy uczestników II etapu tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego