Reklama
Rozwiń

Domański: W Europie nie brakuje kapitału. Problemem jest jego ożywienie

Przez to, że większość oszczędności leży na niskooprocentowanych rachunkach, na własne życzenie tracimy źródło finansowania transformacji energetycznej czy technologicznej – mówił do uczestników XIX Forum Funduszy minister finansów Andrzej Domański.

Publikacja: 24.06.2025 13:28

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: Simon Wohlfahrt/Bloomberg

Bieżące obowiązki zatrzymały Andrzeja Domańskiego w Warszawie. Z uczestnikami XIX Forum Funduszy w Nałęczowie spotkał się więc we wtorek w formule online. - Hasło tegorocznego forum „Od oszczędności do inwestycji” dobrze oddaje sedno problemu przed jakim stoi dziś polska gospodarka – mówił szef resortu finansów.

Jak obudzić drzemiący kapitał

Większość dyskusji XIX Forum Funduszy toczy się wokół sposobów na zachęcenie Polaków do aktywniejszego zarządzania finansami poprzez dywersyfikację i przenoszenie części oszczędności na rynek kapitałowy.  

Czytaj więcej

XIX Forum Funduszy dzień 1: Jak zachęcić Polaków do aktywnego zarządzania finansami

- Kapitału w Europie nie brakuje. Gospodarstwa domowe zgromadziły 37 bln euro. Niestety większość tych środków leży na niskooprocentowanych rachunkach bankowych lub lokatach. Nie przynosi korzyści, ani ich posiadaczom, ani gospodarce – mówił do uczestników forum Andrzej Domański.

Wyliczał, że tylko 17 proc. kwoty zgromadzonej przez gospodarstwa domowe zainwestowane jest w papiery wartościowe. W Stanach Zjednoczonych jest to 43 proc. - Na własne życzenie tracimy źródło finansowania transformacji energetycznej czy technologicznej – mówił szef resortu finansów.

Zwrócił uwagę, że tymczasem polska giełda ma się czym pochwalić w tym roku, bo przynosi inwestorom większe zyski niż inne rynki europejskie czy giełda w USA.

- To jednak dopiero początek drogi – stwierdził minister Domański. I przypomniał, że obecnie kapitalizacja spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych to 25 proc. polskiego PKB, tymczasem średnia unijna sięga 65 proc., a w niektórych krajach unijnych przekracza 100 proc.

- Dlatego tak ważna jest rozmowa o tym, jak zamieniać oszczędności w skutecznie pracujące na rzecz gospodarki inwestycje, jak pobudzić inwestycje kapitałowe, jak lepiej wykorzystać to co już mamy i jak uruchamiać mechanizmy, które pozwolą kapitałowi pracować dla przyszłości Polski i Europy - mówił Andrzej Domański.

Czytaj więcej

Podatki w górę? Ludwik Kotecki, członek RPP: To wydaje się być nieuniknione
Autopromocja
cyfrowa.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o świecie innowacji

SPRAWDŹ

I przekonywał, że właśnie dlatego potrzebujemy odważnych, ale przemyślanych działań. – Takim działaniem jest zasygnalizowana na początku czerwca możliwość transakcji przejęcia PZU przez Bank Pekao – stwierdził szef resortu finansów. Wskazywał, że ta transakcja może uwolnić 20 mld zł i zapewnić do 200 mld zł finansowania dla wielkich projektów infrastrukturalnych.  - Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Aktywów Państwowych będzie wspierać tę transakcję i aktywnie w niej uczestniczyć – zapowiedział Andrzej Domański.

Ważna i potrzebna deregulacja

- Drugi istotny proces to deregulacja – podkreślił minister finansów. Przekonywał, że deregulacja to dla rządu nowa filozofia działania wspólnie z biznesem. - Po raz pierwszy na taką skalę budujemy prawo we współpracy z przedsiębiorstwami, ekspertami i środowiskami biznesowymi – mówił Andrzej Domański.

Wskazał, że dzięki współpracy z zespołem SprawdzaMY Rafała Brzoski oraz analizie blisko 170 postulatów napływających z rynku, ponad połowę z nich udało się przekuć na konkretne działania. - 50 proc. postulatów zostało już uwzględnionych w całości lub w części i są obecnie procedowane na różnych etapach ścieżki legislacyjnej – zapewnił szef resortu finansów.

Wyliczał, że do Sejmu trafiły projekty, które m.in. znoszą obowiązek pośrednictwa firm inwestycyjnych przy ofertach do 1 mln euro, upraszczają nadzór depozytariuszy nad funduszami i alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi, umożliwiają łatwiejsze łączenie niepublicznych funduszy inwestycyjnych. - Ktoś powie, że to drobne rzeczy i często tak właśnie jest. Ale często takie drobne przeszkody utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany pozwolą zmniejszyć koszty i podniosą efektywność polskich przedsiębiorstw – przekonywał minister Domański.

Czytaj więcej

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce konsolidacji portfela swoich spółek

Dodał, że trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących funduszy inwestycyjnych, m.in. ułatwiających rejestr jednostek uczestnictwa, a także nad zmianami w rejestracji certyfikatów funduszy zamkniętych.

- Deregulacje obejmują również kwestie podatkowe. Do Sejmu trafiły projekty ustaw wprowadzające zasadę domniemania niewinności podatnika, obowiązek 6-miesięcznego vacatio legis, likwidację publikowania tzw. strategii podatkowych czy racjonalizację kar i eliminację zbędnych obowiązków raportowych – wyliczał minister Domański. - Deregulacja dotyczy też rynku kapitałowego. Chcemy, żeby nasz system finansowy był bardziej przejrzysty, nowoczesny i otwarty na inwestycje. Chcemy obniżać bariery wejścia, zmniejszać niektóre obciążenia podatkowe, upraszczać procedury – dodał minister.

Zapowiedział, że rząd chce upraszczać proces raportowania ESG obowiązkowego dla dużych firm. Na razie dzięki polskiej prezydencji w UE udało się doprowadzić do odroczenia obowiązku raportowania o dwa lata. - Pracujemy nad kolejnymi uproszczeniami, w tym zawężeniem obowiązków raportowania – stwierdził minister Domański.

Zapewnił, że Ministerstwo Finansów planuje przyspieszyć prace nad zmianami dotyczącymi rynku kapitałowego. I zadeklarował, że zmiany te będą odbywały się we współpracy z rynkiem. – Długoterminowy wzrost gospodarczy będzie możliwy tylko z silnym rynkiem kapitałowym – podsumował Andrzej Domański.

Bieżące obowiązki zatrzymały Andrzeja Domańskiego w Warszawie. Z uczestnikami XIX Forum Funduszy w Nałęczowie spotkał się więc we wtorek w formule online. - Hasło tegorocznego forum „Od oszczędności do inwestycji” dobrze oddaje sedno problemu przed jakim stoi dziś polska gospodarka – mówił szef resortu finansów.

Jak obudzić drzemiący kapitał

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora