Kiedy panele słoneczne produkują energię?

Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię nie tylko w całkowicie słoneczne, letnie dni. Panele są przystosowane do tego, by produkować ją również wtedy, gdy światło jest rozproszone – m.in. w pochmurne dni. Oczywiście przy mniejszym nasłonecznieniu instalacja jest mniej efektywna, co w praktyce oznacza, że produkuje mniej energii. Okresami „przestoju” instalacji są też noce – wtedy nasza instalacja nie produkuje energii. Niemniej jednak i wtedy możemy wykorzystywać wyprodukowaną przez nią energię. Jest to możliwe, ponieważ w takich momentach pobierana jest ona z sieci, która pełni funkcję magazynu. System rozliczeń sprawia, że nadmiar energii wyprodukowanej latem (kiedy instalacja produkuje najwięcej) można wykorzystywać w dni, podczas których panele produkują mniej lub w ogóle nie produkują energii. Dzięki temu każde gospodarstwo domowe może zapewnić sobie energię ze słońca przez cały rok.

Czy zimą instalacja fotowoltaiczna działa?

Analizując, czy nasza instalacja fotowoltaiczna będzie pracować efektywnie w rożnych warunkach atmosferycznych, pamiętajmy o tym, że na jej działanie wpływ ma nie tylko ilość światła słonecznego padająca na panele, ale także temperatura powietrza. Wbrew temu, co może się nam wydawać, nie sprawdzi się tu zasada, że im wyższa temperatura powietrza, tym lepiej.

Dzieje się tak, ponieważ panele zbudowane są z krzemu, który pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości, wśród których wymienić należy m.in. stopień absorbowania promieni słonecznych. Bardzo nagrzane panele fotowoltaiczne będą mniej efektywne, bo wraz ze wzrostem temperatury spadać będzie napięcie. Choć pod względem ilości promieni słonecznych najlepszym okresem do działania fotowoltaiki będzie lato, tak pod względem temperatury – wiosna oraz jesień. Dlatego, wybierając panele fotowoltaiczne, powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturowy współczynnik mocy – określa on straty wydajności paneli, gdy ich temperatura wzrasta powyżej 25°C.

Czy grad może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Dobrej jakości panele są tak odporne na uderzenia gradu jak nowoczesne okna. Nie musimy się więc obawiać, że opady gradu uszkodzą naszą instalację. Panele wytrzymują też spory nacisk śniegu – 1 m2 paneli może utrzymać na swej powierzchni ciężar ok. 900 kg. A co ciekawe – takich opadów śniegu nie notowano dotąd w Polsce.

Jaki jest wpływ burzy na panele fotowoltaiczne?

Burza, a dokładnie uderzenie pioruna, to zjawisko, które jest niebezpieczne dla każdego domu. Należy zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie powoduje większego zagrożenia uderzeniem pioruna. Jednak uderzenie pioruna, niezależnie od tego, czy na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne, czy też nie, może spowodować olbrzymie straty. Tak samo będzie, gdy piorun uderzy w instalację fotowoltaiczną – może doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego dla bezpieczeństwa naszego domu zalecany jest montaż piorunochronu.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę znalazły się w poradniku „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce” przygotowanym przez ekspertów TAURONA. Więcej na tauron.pl/ebook

Materiał Promocyjny