JSW w rekordowym dołku

Niemal 7,4 proc. straciły w poniedziałek akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak liczą eksperci, tak źle nie było od 2016 r. Giełdowa wycena spółki to teraz poniżej 3 mld złotych.

 

Poniedziałek był na GPW dniem raczej niewesołym – najważniejsze indeksy notowały spadki. A wśród kilku firm najszybciej tracących wartość znalazła się Jastrzębska Spółka Weglowa. Akcje firmy potaniały z 26 do 24,08 zł.

JSW nie od dziś ma kłopoty, co przekłada się na słabnące zaufanie inwestorów. W czerwcu dosyć niespodziewanie odwołano prezesa Daniela Ozona, menedżera skonfliktowanego z ministerstwem energii, a jednocześnie dobrze postrzeganego zarówno przez związkowców z JSW, jak i rynek. Od kilku tygodni sytuację w firmie próbuje uspokoić Włodzimierz Hereźniak.

Firma podkreśla, że ruszył już proces rekrutacyjny do nowej kopalni, Bzie-Dębina. Pracuje tam już około 223 osób, do końca roku ma być ich 300. Wydzielenie tej kopalni ma być elementem strategii intensyfikacji wydobycia w JSW, wpływającym na poprawę wyników sprzedaży.

Na inwestorach jednak większe wrażenie zrobiła być może piątkowa pikieta przed firmą: pracownicy domagali się wypłaty zaległych świadczeń – zawieszonych składników wynagrodzenia z 2016 r. i emeryckich deputatów węglowych – a także żądali przywrócenia do pracy osób zwolnionych i zaprzestania „mobbingu i dyskryminacji” w spółce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak na czele ukraińskich magistrali

Rada nadzorcza Naftogazu jednogłośnie postawiła Pawła Stańczaka na czele krajowego operatora gazowego. Polak pokieruje ...

KGHM Polska Miedź od lat wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania z myślą o zdrowiu mieszkańców regionu i ochronie przyrody. Spółka wydaje miliony na inwestycje środowiskowe .

Nowe technologie dla środowiska

W ubiegłym roku na realizację inwestycji proekologicznych KGHM wydał niemal 369 mln zł. Do ...

OPEC+ czeka na „czarne łabędzie”

Sygnatariusze porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy zdecydowali dziś w Baku o odłożeniu w czasie ...

Błędne koło polskiej energetyki

O ile ceny prądu dla odbiorców indywidualnych nadal pozostaną bez zmian, o tyle średnim ...

Węglokoks sprowadził ponad 1 mln ton zagranicznego węgla

W  2018 r. państwowy Węglokoks sprzedał spółkom energetycznym około 1,1 mln ton zagranicznego węgla. ...

Grecja naciska gaz

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im ...