JSW w rekordowym dołku

Niemal 7,4 proc. straciły w poniedziałek akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak liczą eksperci, tak źle nie było od 2016 r. Giełdowa wycena spółki to teraz poniżej 3 mld złotych.

 

Poniedziałek był na GPW dniem raczej niewesołym – najważniejsze indeksy notowały spadki. A wśród kilku firm najszybciej tracących wartość znalazła się Jastrzębska Spółka Weglowa. Akcje firmy potaniały z 26 do 24,08 zł.

JSW nie od dziś ma kłopoty, co przekłada się na słabnące zaufanie inwestorów. W czerwcu dosyć niespodziewanie odwołano prezesa Daniela Ozona, menedżera skonfliktowanego z ministerstwem energii, a jednocześnie dobrze postrzeganego zarówno przez związkowców z JSW, jak i rynek. Od kilku tygodni sytuację w firmie próbuje uspokoić Włodzimierz Hereźniak.

Firma podkreśla, że ruszył już proces rekrutacyjny do nowej kopalni, Bzie-Dębina. Pracuje tam już około 223 osób, do końca roku ma być ich 300. Wydzielenie tej kopalni ma być elementem strategii intensyfikacji wydobycia w JSW, wpływającym na poprawę wyników sprzedaży.

Na inwestorach jednak większe wrażenie zrobiła być może piątkowa pikieta przed firmą: pracownicy domagali się wypłaty zaległych świadczeń – zawieszonych składników wynagrodzenia z 2016 r. i emeryckich deputatów węglowych – a także żądali przywrócenia do pracy osób zwolnionych i zaprzestania „mobbingu i dyskryminacji” w spółce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezpieczeństwo bierze górę nad rentownością

PGE i Energa zapiszą w statutach udział w przedsięwzięciach poprawiających bezpieczeństwo energetyczne. Inwestorzy są ...

Repsol bije Gazprom

Hiszpański koncern paliwowy jest przez inwestorów postrzegany jako dużo bardziej atrakcyjny niż rosyjski gigant ...

Daleko od czystego powietrza

Sezon grzewczy rusza pełną parą, a w zasadzie w kłębach dymu. Sztandarowy program rządu, ...

PGNiG odkryło kolejne złoże

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja ...

OPEC nie zmienia strategii

Kraje OPEC nie porozumiały się w sprawie cięć produkcji. To doprowadziło do przeceny na ...

Engie może kupić sieć gazociągów TAG w Brazylii

Federacyjny Sąd Najwyższy Brazylii uznał, że prywatyzacje przedsiębiorstw publicznych nie wymagają zgody parlamentu. Ta ...