Bogdanka oficjalnie w grze o zasobne lubelskie złoże

Bloomberg

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył wniosek o koncesję wydobywczą na złoże K-6 i K-7, gdzie kopalnię Jan Karski chce budować australijski Prairie Minig. Australijczycy są w sporze z ministrem środowiska, a roszczenie Prairie zostało przez sąd zabezpieczone.

Jak wynika z informacji podanych wcześniej przez Prairie, Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie spółki o ustanowienie użytkowania górniczego na złożu Lublin (historyczne złoża K-4-5, K-6-7, K-8 i K-9) do czasu zakończenia postępowania sądowego. Tym samym sąd – jak tłumaczy australijska spółka – zakazał ministrowi środowiska udzielania innym podmiotom koncesji i zawierania umów o ustanowienie użytkowania górniczego na ten obszar wydobywczy.
Mimo to Bogdanka złożyła wniosek koncesyjny. Informuje, że zasoby operatywne objęte projektem zagospodarowania złoża w okresie obowiązywania koncesji, o którą wnioskuje spółka, czyli do 2046 r., szacowane są na 66 mln ton węgla. W dalszej kolejności Bogdanka planuje wystąpić o przedłużenie koncesji, co pozwoliłoby zwiększyć poziom zasobów o kolejne 60 – 70 mln ton. Zwiększenie zasobów o 66 mln ton oznaczałoby przedłużenie żywotności kopalni o ok. dziewięć lat. Bogdanka pierwszą ścianę na złożu K-6-7 chce uruchomić w 2022 r., przy założeniu, że koncesja zostanie przyznana jeszcze w tym roku. Pole to przylega bezpośrednio do obszaru, który Bogdanka już eksploatuje. Skrajne ściany w polu Stefanów znajdują się w odległości zaledwie 500 – 600 metrów od K 6-7.
 – Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru oznaczałoby synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia Bogdanki  – tłumaczy Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. – Przyznanie kolejnej koncesji Bogdance, jednemu ze strategicznych dostawców węgla na krajowym rynku a także jednej z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, byłoby korzystne z punktu widzenia interesu publicznego – dodaje prezes.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom okradziony na 0,5 mld dolarów przez swoich dyrektorów

Wielki skandal w Gazpromie. W środę FSB zatrzymała 32-letniego senatora z Północnego Kaukazu. Został ...

Prąd nie płynie do Donbasu

Ukraina przerwała dostawy energii elektrycznej do okupowanej przez rosyjskich separatystów części Donbasu. „Dziś o ...

Ostatni taki blok węglowy

W czwartek przed południem na terenie Elektrowni Ostrołęka dojdzie do zawarcia kontraktu z generalnym ...

Azja i Europa rezygnują z gazu z USA

Klienci na całym świecie wycofują się z czerwcowych kontraktów na amerykański LNG. W terminalach ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Dywidenda PKN Orlen za 2015 r. wyniesie 2 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen z zysku netto za 2015 r. wyniesie 2 zł na jedną ...