Bogdanka oficjalnie w grze o zasobne lubelskie złoże

Bloomberg

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył wniosek o koncesję wydobywczą na złoże K-6 i K-7, gdzie kopalnię Jan Karski chce budować australijski Prairie Minig. Australijczycy są w sporze z ministrem środowiska, a roszczenie Prairie zostało przez sąd zabezpieczone.

Jak wynika z informacji podanych wcześniej przez Prairie, Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie spółki o ustanowienie użytkowania górniczego na złożu Lublin (historyczne złoża K-4-5, K-6-7, K-8 i K-9) do czasu zakończenia postępowania sądowego. Tym samym sąd – jak tłumaczy australijska spółka – zakazał ministrowi środowiska udzielania innym podmiotom koncesji i zawierania umów o ustanowienie użytkowania górniczego na ten obszar wydobywczy.
Mimo to Bogdanka złożyła wniosek koncesyjny. Informuje, że zasoby operatywne objęte projektem zagospodarowania złoża w okresie obowiązywania koncesji, o którą wnioskuje spółka, czyli do 2046 r., szacowane są na 66 mln ton węgla. W dalszej kolejności Bogdanka planuje wystąpić o przedłużenie koncesji, co pozwoliłoby zwiększyć poziom zasobów o kolejne 60 – 70 mln ton. Zwiększenie zasobów o 66 mln ton oznaczałoby przedłużenie żywotności kopalni o ok. dziewięć lat. Bogdanka pierwszą ścianę na złożu K-6-7 chce uruchomić w 2022 r., przy założeniu, że koncesja zostanie przyznana jeszcze w tym roku. Pole to przylega bezpośrednio do obszaru, który Bogdanka już eksploatuje. Skrajne ściany w polu Stefanów znajdują się w odległości zaledwie 500 – 600 metrów od K 6-7.
 – Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru oznaczałoby synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia Bogdanki  – tłumaczy Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. – Przyznanie kolejnej koncesji Bogdance, jednemu ze strategicznych dostawców węgla na krajowym rynku a także jednej z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, byłoby korzystne z punktu widzenia interesu publicznego – dodaje prezes.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pięciu przeciw Gazpromowi

Rosyjski koncern coraz częściej gości w sądzie. Pięciu europejskich klientów pozwało Gazprom o zawyżanie ...

„Zielone światło” dla dostaw gazu z Norwegii

Politycznie jest „zielone światło” dla dostaw gazu z Norwegii. Projekt wymaga jeszcze porozumienia się ...

Czy rząd pozwoli na prywatny atom

Do budowy nowoczesnego reaktora jądrowego bierze się jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców wespół z ...

Rynek oczekiwał lepszych wyników PKN Orlen

Koncern nadal osiąga rekordowe rezultaty, m.in. przerobił najwyższą w historii ilość ropy. Liczono jednak ...

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...

Spodziewane gorsze wyniki, takie same inwestycje w PGE w 2016 r.

Największy wytwórca energii spodziewa się o 300 mln zł niższego wyniku EBITDA w 2016 ...