Bogdanka oficjalnie w grze o zasobne lubelskie złoże

Bloomberg

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył wniosek o koncesję wydobywczą na złoże K-6 i K-7, gdzie kopalnię Jan Karski chce budować australijski Prairie Minig. Australijczycy są w sporze z ministrem środowiska, a roszczenie Prairie zostało przez sąd zabezpieczone.

Jak wynika z informacji podanych wcześniej przez Prairie, Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie spółki o ustanowienie użytkowania górniczego na złożu Lublin (historyczne złoża K-4-5, K-6-7, K-8 i K-9) do czasu zakończenia postępowania sądowego. Tym samym sąd – jak tłumaczy australijska spółka – zakazał ministrowi środowiska udzielania innym podmiotom koncesji i zawierania umów o ustanowienie użytkowania górniczego na ten obszar wydobywczy.
Mimo to Bogdanka złożyła wniosek koncesyjny. Informuje, że zasoby operatywne objęte projektem zagospodarowania złoża w okresie obowiązywania koncesji, o którą wnioskuje spółka, czyli do 2046 r., szacowane są na 66 mln ton węgla. W dalszej kolejności Bogdanka planuje wystąpić o przedłużenie koncesji, co pozwoliłoby zwiększyć poziom zasobów o kolejne 60 – 70 mln ton. Zwiększenie zasobów o 66 mln ton oznaczałoby przedłużenie żywotności kopalni o ok. dziewięć lat. Bogdanka pierwszą ścianę na złożu K-6-7 chce uruchomić w 2022 r., przy założeniu, że koncesja zostanie przyznana jeszcze w tym roku. Pole to przylega bezpośrednio do obszaru, który Bogdanka już eksploatuje. Skrajne ściany w polu Stefanów znajdują się w odległości zaledwie 500 – 600 metrów od K 6-7.
 – Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru oznaczałoby synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia Bogdanki  – tłumaczy Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. – Przyznanie kolejnej koncesji Bogdance, jednemu ze strategicznych dostawców węgla na krajowym rynku a także jednej z najważniejszych firm na Lubelszczyźnie, byłoby korzystne z punktu widzenia interesu publicznego – dodaje prezes.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja pompuje, ile się da

Kiedy nie powiodły się kwietniowe negocjacje OPEC z Rosjanami na temat zmniejszenia dostaw ropy ...

Eurodeputowani naciskają w sprawie rozbudowy gazociągu Nord Stream

Komisja Europejska obiecuje, że sprawdzi dokładnie projekt rozbudowy bałtyckiego rurociągu. Eurodeputowani mają wątpliwości. Bruksela ...

Wybuch w rafinerii we Włoszech

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch ...

Prezes JSW stracił stanowisko

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stracił stanowisko. O odwołaniu go przez radę nadzorczą ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Las pochłonie dwutlenek węgla

Nowy projekt ochrony klimatu: leśne gospodarstwa węglowe. Niemal 1 mln ton dwutlenku węgla (CO2) ...

Będzie coraz mniej prądu z węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Będzie coraz mniej prądu z węgla ...