Jakóbik: Nie ma możliwości szantażowania Polski ropą

tv.rp.pl

Polska nie miała ani przez chwilę niebezpieczeństwa, że komuś zabraknie ropy – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl, gość Michała Niewiadomskiego w programie #RZECZoBIZNESIE.

W niedzielę wznowiono częściowy transport rosyjskiej ropy do Polski. Ponad miesiąc zanieczyszczona ropa stała w rurach.

– Zalegającą ropę trzeba będzie wymieszać z ropą, która ma dobre parametry. Do lipca problem ma zostać usunięty – mówił Jakóbik.

Nie ustalono jeszcze wielkości rekompensat. – Z tym będzie problem, bo trudno będzie wyegzekwować cokolwiek od Rosjan – ocenił gość.

CZYTAJ TAKŻE: „Przyjaźń”: Białorusini wystawili rachunki Rosji. Orlen liczy straty

Tłumaczył, że Transnieft, rosyjski operator sieci przesyłowej ropy, już teraz się wygraża, że Polacy źle sobie wyliczają ile się im należy pieniędzy.

– Natomiast te środki się należą. To będą miliony, jeśli nie miliardy dolarów na straty, które ponieśli Polacy, Białorusini i inni odbiorcy rosyjskiej ropy – mówił Jakóbik.

Podkreślił, że dzięki temu incydentowi okazało się, że dywersyfikacja się opłaca.

– Budowa infrastruktury dywersyfikującej jest droga, ale na końcu się opłaca. Nieposiadanie jej może kosztować jeszcze więcej – zaznaczył.

– W tym przypadku Polska nie miała ani przez chwilę niebezpieczeństwa, że komuś zabraknie ropy. Sprawdziły się rozwiązania na rzecz dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw. Zwróciły się po stokroć, bo Polacy mogą swobodnie rozmawiać z Rosjanami. Kiedy doszło do kryzysu, nie mieli na nas żadnej dźwigni nacisku. Sprowadzaliśmy ropę drogą morską i używaliśmy obowiązkowych zapasów, wszystko było pod kontrolą. W tym momencie nie ma możliwości szantażowania Polski ropą. Tak samo będzie w sektorze gazowym w 2022r., kiedy skończy się kontrakt z Gazpromem – tłumaczył Jakóbik.

Zauważył, że po zakończeniu niefortunnego kontraktu przesyłowego, Polska będzie mogła sprzedawać przepustowość gazociągu Jamalskiego na aukcjach.

– Do tej pory prawie nic na tym nie zarabiamy. Rosjanie będą jeszcze przez jakiś czas potrzebować tego gazociągu. Umowa z PGNiG zakłada punkty odbioru gazu, które znajdują się na wschodniej granicy Polski, na gazociągu Jamalskim. W to miejsce musi dotrzeć rosyjski gaz, zgodnie z umową, która obowiązuje do 2022 r. – mówił gość.

– Dzięki regulacjom europejskim, to Rosjanie będą musieli upominać się u Polaków umowy o dalszym przesyle. Teraz Gazprom będzie się musiał martwić jak spełnić wymogi Wspólnoty Europejskiej – dodał.

Polska komisarz ds. energii?

WysokieNapiecie.pl podaje, że Jadwiga Emilewicz może być kandydatem Polski na komisarza ds. energii w Komisji Europejskiej.

– Jest taka szansa, bo PiS jest ważnym elementem układanki w Parlamencie Europejskim. Margrethe Vestager miała zaproponować fotel komisarza ds. energii. Byłby to ukłon w stronę Polaków, którzy potem zagłosowaliby na Vestager. Ciekawy pomysł, który budzi znaki zapytania – ocenił Jakóbik.

Przypomniał, że Polacy zwykle byli traktowani jako klimatosceptycy.

– Dunka Vestager jest zwolenniczką ambitnej polityki klimatycznej. Pytanie czy obie panie się dogadają i czy rząd polski chciałby mieć w ogóle Emilewicz w Brukseli. Emilewicz jest bardziej pro OZE i krytyczna wobec węgla. Niekoniecznie Polacy będą chcieli eksportować takiego polityka do Brukseli – zauważył gość.

CZYTAJ TAKŻE: Indeks rozczarowań. Polska energetyka spada w przepaść

Jakóbik tłumaczył, że komisarz ds. energii musi kontynuować transformację energetyczną, zjawisko, które ma charakter technologiczny.

– To przejście musi być jak najmniej bolesne społecznie. Przyszły komisarz musi znaleźć złoty środek między transformacją (rewolucyjną w założeniu), a ewolucją, która da mir społeczny – podsumował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tegoroczne wyniki PGE znów pod presją

Po wymagającym 2018 r. zarząd energetycznego koncernu oczekuje w tym roku spadku wyników w ...

Za dużo infrastruktury gazowej

Energy Union Choices przekonuje, że UE powinna ograniczyć inwestycje w nową infrastrukturę gazową. Dzięki ...

Jest harmonogram odłączenia sieci bałtyckich od Rosji

Republiki nadbałtyckie, Polska i Komisja Europejska zatwierdziły harmonogram odłączenia Litwy, Łotwy i Estonii od postsowieckiego ...

Gavor: Czechy są ważne dla rozwoju całej grupy Orlen

Mniejszościowi udziałowcy, należącego do Orlenu, Unipetrolu uważają, że przejęcie przez spółkę zakładów w Spolanie ...

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi. Ukraina ...

Import prądu do Polski błyskawicznie rośnie

Od początku br. import do Polski sięgnął już ponad 7 TWh energii elektrycznej,  za ...