Koncern z Indii rezygnuje z dostaw z Wenezueli

An employee of Petroleos de Venezuela, checks a control panel at the PDVSA Jose Industrial and Petroleum complex in Anzoategui, Venezuela, /Bloomberg

Kolejne kraje rezygnują z bezpośredniego importu ropy z Wenezueli. Hindusi przeszli na zakupy za pośrednictwem firm z Rosji i Chin.

Amerykańskie sankcje z 28 stycznia wobec wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA skutecznie odstraszają kolejnych klientów. Po wstrzymaniu zakupów przez hiszpański Repsol, także hinduski koncern rafineryjny Reliance Industries Ltd zrezygnował z bezpośredniego importu. – Wenezuelska ropa trafia do nas za pośrednictwem chińskich i rosyjskich firm i to im za nią płacimy – wyjaśnił V. Srikhant dyrektor wykonawczy koncernu z Indii, cytowany przez agencję Bloomberg.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Menadżer wyjaśnił, że Rosja i Chiny otrzymują wenezuelską ropę na podstawie dwustronnych umów międzyrządowych. Podobne ja Hiszpanie, taże Hindusi muszą jednak uzgodnić z USA swoje zakupy w  PDVSA. Inaczej stracą amerykański rynek, a na to nie może sobie pozwolić żaden koncern na świecie. – Prowadzimy aktywny dialog z departamentem stanu USA, na temat naszych umów na wenezuelską ropę. Chcemy to robić tak, by nie łamać sankcji – dodał Hindus. Rosja i Chiny to najwięksi kredytodawcy pogrążonej w chaosie i głębokim kryzysie gospodarczym Wenezueli. Oba kraje są skonfliktowane z USA, a Rosneft i jej szef znaleźli się na czarnej liście objętych sankcjami.

Bloomberg

Rosneft w zamian za kredyty dla PDVSA stał się już właścicielem części wenezuelskich złóż ropy. Rosjanie i Chińczycy to jedyni dziś cudzoziemcy, którzy wciąż są obecni w Wenezueli. Tylko dzięki ich pieniądzom, Wenezuela wciąż wydobywa ropę, choć na poziomie najniższym w historii – 732 tys baryłek dziennie (dane OPEC za marzec). Dla porównania w 2007 r było to 3,2 mln baryłek dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom zablokował transport ropy z Wenezueli na Kubę

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany na rynku gazu

Kwestie związane z bezpieczeństwem gazowym Polski i Europy będą jednym z ważnych tematów tegorocznej ...

Gazowe rozmowy Unii, Rosji i Ukrainy

Trójstronne rozmowy o tranzycie gazu między Unią, Rosją i Ukrainą odbędą się w Brukseli ...

Spółki energetyczne wycisną miliard na rekompensaty

Miliard złotych mają wycisnąć łącznie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne w ramach zleconych ...

Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie Mining: Inwestor dokopał się do lepszego ...

Lotos ma problem z fiskusem

Urzędnicy naliczyli 160,9 mln zł zaległych podatków. Firma uważa, że bezzasadnie, i domaga się ...

Szykujmy się na droższy prąd w gniazdkach

Największe koncerny energetyczne złożyły w URE wnioski o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych w ...