Koncern z Indii rezygnuje z dostaw z Wenezueli

An employee of Petroleos de Venezuela, checks a control panel at the PDVSA Jose Industrial and Petroleum complex in Anzoategui, Venezuela, /Bloomberg

Kolejne kraje rezygnują z bezpośredniego importu ropy z Wenezueli. Hindusi przeszli na zakupy za pośrednictwem firm z Rosji i Chin.

Amerykańskie sankcje z 28 stycznia wobec wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA skutecznie odstraszają kolejnych klientów. Po wstrzymaniu zakupów przez hiszpański Repsol, także hinduski koncern rafineryjny Reliance Industries Ltd zrezygnował z bezpośredniego importu. – Wenezuelska ropa trafia do nas za pośrednictwem chińskich i rosyjskich firm i to im za nią płacimy – wyjaśnił V. Srikhant dyrektor wykonawczy koncernu z Indii, cytowany przez agencję Bloomberg.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Menadżer wyjaśnił, że Rosja i Chiny otrzymują wenezuelską ropę na podstawie dwustronnych umów międzyrządowych. Podobne ja Hiszpanie, taże Hindusi muszą jednak uzgodnić z USA swoje zakupy w  PDVSA. Inaczej stracą amerykański rynek, a na to nie może sobie pozwolić żaden koncern na świecie. – Prowadzimy aktywny dialog z departamentem stanu USA, na temat naszych umów na wenezuelską ropę. Chcemy to robić tak, by nie łamać sankcji – dodał Hindus. Rosja i Chiny to najwięksi kredytodawcy pogrążonej w chaosie i głębokim kryzysie gospodarczym Wenezueli. Oba kraje są skonfliktowane z USA, a Rosneft i jej szef znaleźli się na czarnej liście objętych sankcjami.

Bloomberg

Rosneft w zamian za kredyty dla PDVSA stał się już właścicielem części wenezuelskich złóż ropy. Rosjanie i Chińczycy to jedyni dziś cudzoziemcy, którzy wciąż są obecni w Wenezueli. Tylko dzięki ich pieniądzom, Wenezuela wciąż wydobywa ropę, choć na poziomie najniższym w historii – 732 tys baryłek dziennie (dane OPEC za marzec). Dla porównania w 2007 r było to 3,2 mln baryłek dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom zablokował transport ropy z Wenezueli na Kubę

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria skręca ku Rosji

Bułgarski prezydent chce bezpośrednich, z ominięciem Ukrainy, dostaw gazu z Rosji, przez Morze Czarne. ...

Regulacje przywrócą konkurencję

Referencyjna cena energii na giełdzie jest wartością dla całej gospodarki. Daje możliwość lepszego planowania ...

Niespodziewany spadek dostaw gazu ze Wschodu

Niższe o ok. 20 proc. dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu dla PGNiG zanotowano w ...

INSTEX uderzy w USA

Niemcy, Francja i Wielka Brytania stworzyły specjalny mechanizm rozliczeń z Iranem omijający amerykańskie sankcje. ...

PTPIREE z nowymi członkami zarządu

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej dokonało zmian w zarządzie. Nowym wiceprezesem został ...