PKN Orlen zamierza otworzyć dwie stacje paliw pod logo CPN i Petrochemia Płock. W ten sposób zamierza uczcić 20. rocznicę połączenia obydwu podmiotów. W reaktywacji dostrzega również potencjał biznesowy i marketingowy. – Mimo, że jesteśmy nowoczesnym koncernem, pamiętamy o historii naszej firmy. Jej ważnym rozdziałem jest CPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek – mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Stefaniak, dyrektor biura promocji i reklamy, PKN Orlen.

Dodaje, że logotyp CPN należy do klasyki polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki. Jest on eksponowany m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. – Wiemy też, że marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji – twierdzi Stefaniak.

Nowe obiekty powstaną na warszawskiej Pradze i w Bodzanowie koło Płocka. Pierwszy będzie działał pod szyldem CPN, a drugi jako Petrochemia Płock. Rebranding obu obiektów powinien zakończyć się do końca tego tygodnia. Charakterystyczne logotypy marek CPN i Petrochemii Płock pojawią się m.in. na dystrybutorach, pylonach z cenami oraz na budynku obu stacji.

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych została założona 3 grudnia 1945 r. W szczytowym okresie firma dysponowała przeszło 1,4 tys. stacji i flotą prawie 0,6 tys. autocystern. Kultowe logo to zestawienie pomarańczowych trzech liter, z których forma nawiązywać miała do kształtu dystrybutora paliwowego. Obecnie PKN Orlen zarządza siecią blisko 2,8 tys. stacji paliw w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie.

Z kolei Petrochemia Płock powstała w grudniu 1959 r. Do 1993 r. funkcjonowała jako Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne. Po zmianie nazwy charakterystycznym znakiem firmowym przedsiębiorstwa była stylizowana retorta, naczynie chemiczne z wpisaną w nie literą „P” wywodząca się od słowa petrochemia lub jak uważają inni od nazwy miasta Płock. Potocznie logo nazywane było „Petką”. Od początku swojego istnienia występowało najczęściej w biało-niebieskiej kolorystyce.