Barbórka 2020 – wyjątkowy program KGHM Polska Miedź S.A.

1. Dlaczego mundur górniczy ma 29 guzików? Barbórka 2020

Mundur jest dumą każdego górnika. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne.

Symbolizuje przynależność do górniczego stanu i uznanie dla trudnej i niebezpiecznej pracy górnika. Znajdziemy na nim patki czy naszywki szmuklerskie, a także… 29 złotych guzików! Skąd ta tajemnicza liczba? Dowiesz się tego, oglądając specjalny program „Od Barbórki do Barbórki”, dedykowany górnikom Polskiej Miedzi, a także całej górniczej braci.

2. Co mają wspólnego kogut i gęś z mundurem górnika? Barbórka 2020

Ma 29 guzików i jest dumą każdego górnika. Niegdyś w szarych mundurach służbowych górnicy zjeżdżali do kopalni, dziś honorowy czarny mundur galowy jest zakładany podczas uroczystości i ceremonii ważnych dla górniczej braci.

Zdobi go wiele fantazyjnych dekoracji. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne. Patki, naszywki szmuklerskie czy czako – to tylko niektóre z elementów górniczego munduru galowego. Nie byłoby górniczego uniformu, gdyby nie… gęsi i koguty!

3. „Nigdy nie tracimy nadziei, że idziemy po żywych ludzi”. Ratownik górniczy o najtrudniejszej akcji ratowniczej

Ratownik to taki człowiek, który idzie w miejsce, z którego ludzie raczej uciekają… – zaczyna swoją opowieść Piotr Morawiec, kierownik Górniczego Pogotowia Ratunkowego w Sobinie w KGHM Polska Miedź S.A.

Jest ciemno, gorąco i wilgotno. Unoszący się dym drażni oczy i nozdrza. W podziemiach na ratunek czeka człowiek. W takich warunkach ratownicy górniczy podejmują walkę o jego zdrowie i życie. Liczy się każda sekunda. Bardzo ważną rolę odgrywa przygotowanie psychiczne. Musimy sobie z tym wszystkim poradzić, zachować zimną krew – kontynuuje Morawiec.

4. Takiej Barbórki jeszcze nie było. „Nie zatrzymaliśmy się dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy walczyli o swoje miejsca pracy”

To był wyjątkowy rok, zatem tegoroczna Barbórka jest również wyjątkowa. Kończymy rok nie odbiegając bardzo od założeń, które poczyniliśmy w roku 2019, co poskutkowało utrzymanymi miejscami pracy, stabilnością wynagrodzeń i wynikiem, który pozwala nam spojrzeć w oczy naszym akcjonariuszom i inwestorom – mówi Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński.

Miedziowy gigant nie zatrzymał się, mimo sceptycznych głosów, które kazały wstrzymać produkcję. I choć tegoroczna Barbórka wygląda inaczej niż poprzednie, brać górnicza KGHM ma powody do dumy i świętowania.

5. Co ma szpada do górnika? KGHM świętuje Barbórkę 2020 bez wielkich uroczystości, ale z życzeniami dla pracowników

Za wybitne osiągnięcia i długoletnią pracę w górniczych oddziałach KGHM nadawane są specjalne odznaczenia. Jest to nawiązanie do tradycji związanej z górniczymi militariami. Wyróżnieni pracownicy otrzymują m.in. górnicze szpady

Tegoroczna Barbórka jest inna niż wszystkie ze względu na pandemię COVID – 19. Większość tradycyjnych wydarzeń w Zagłębiu Miedziowym zostało odwołanych. Nikt nie zapomina jednak o trudzie górniczej pracy i honorach dla najważniejszych w tym dniu osób w KGHM. Zasłużeni pracownicy otrzymali zarówno odznaczenia „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” jak i szpady górnicze i kordziki. Zobacz emocje i komentarze wyróżnionych oraz jak wyglądają skromne uroczystości przy zachowaniu sanitarnych obostrzeń.

Zapraszamy do oglądania specjalnego programu „Od Barbórki do Barbórki”, dedykowany górnikom Polskiej Miedzi, a także całej górniczej braci.

Link do programu na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OgVN9sr2Eq0&feature=youtu.be

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC boi się taniej ropy

Już w najbliższym tygodniu ceny ropy mogą wyraźnie spaść, obawia się kartel eksporterów. Wzrost ...

PGNiG chce wydobywać w Iranie

Giełdowa spółka podpisała list inwencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar. Decyzja ...

USA ratyfikowały porozumienie klimatyczne z Paryża

Stany Zjednoczone ratyfikowały porozumienie klimatyczne przyjęte w grudniu ubiegłego roku w Paryżu – poinformował ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Rosja buduje flotę tankowców na gaz

W stoczni na Dalekim Wschodzie ruszyła budowa floty rosyjskich statków do przewozu ropy. Będą ...

Dwa scenariusze dla cen ropy naftowej

Część analityków przewiduje, że jeszcze w tym roku ropa zacznie tanieć, a ceny zatrzymają ...