Jest pozwolenie na nowy gazociąg

Bloomberg

Do 2019 r. Gaz-System chce wybudować połączenie do EC Żerań należącej do PGNiG. Dzięki niemu powstający blok gazowo-parowy będzie miał zapewniony surowiec.

Wojewoda mazowiecki wydał Gaz-Systemowi pozwolenie na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie do Elektrociepłowni Żerań, która należy do PGNiG Terminka, firmy zależnej od PGNiG. Realizacja tej inwestycji umożliwi dostawy błękitnego paliwa do bloku gazowo-parowego, który ma zastąpić węglowe kotły parowe i znacząco obniżyć emisje zanieczyszczeń w okolicy Warszawy. Nowe połączenie zwiększy też bezpieczeństwo energetyczne stolicy, a mieszkańcy odczują poprawę jakości powietrza.

Nowe połączenie o długości 10 km będzie zlokalizowane na terenie gminy Nieporęt i warszawskiej dzielnicy Białołęka. Znajdujący się około 1,5 m pod ziemią gazociąg ma omijać tereny mieszkaniowe i nie kolidować z istniejącą zabudową. Zaprojektowano go również tak by w jak najmniejszym stopniu ingerował w środowisko. W związku z niezbędną wycinką drzew Gaz-System dokona nasadzeń zastępczych 5 tys. drzew takich jak: lipa, klon jawor, dąb, grusza dzika, jabłoń dzika, głóg.

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na przyszły rok. Inwestycja ma potrwać około dwóch lat. Z kolei uruchomienie bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań ma nastąpić w 2019 r. Nowe instalacje będą zużywać około 0,6 mld m sześc. gazu rocznie. Taka ilość pozwoli na produkcję 3 mln MWh energii elektrycznej, która wystarczy na zaspokojenie potrzeb 650 tys. mieszkań. Dzięki budowie nowego bloku nastąpi redukcja emisji pyłu o połowę, o 60 proc. dwutlenku siarki oraz o 30 proc. tlenków azotu. Dla mieszkańców stolicy przestawienie elektrociepłowni na paliwo gazowe będzie oznaczało również zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem. Wyliczono, że rocznie liczba wagonów z węglem zmniejszy się o ok. 17 tys., zaś ciężarówek o ok. 4,5 tys.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zamiast dywersyfikacji Lotos kupi ropę z Rosji

 Do końca 2020 r. Rosjanie mają przesłać do gdańskiej rafinerii od 6,4 do 12,6 ...

Benedykciński: Walka ze smogiem to walka o życie

Mamy brutalną kampanię. Wiszą u nas bilbordy ze zdjęciami dzieci, które mówią „nie zabijaj ...

Wydobycie węgla coraz bardziej niebezpieczne

W kopalni Zofiówka trwa poszukiwanie trzech uwięzionych pod ziemią górników. W wyniku sobotniego wstrząsu ...

PGE ujawnia cele TFI

Największy wytwórca energii ujawnia strategię dla tworzonego w ramach grupy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – ...

Rynek mocy w Polsce, niełatwy bój z Brukselą

W 2017 r. dla polskiej energetyki jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wprowadzenie tzw. rynku ...

Więcej inwestycji w magazyny gazu

Własne obiekty na błękitne paliwo może mieć wkrótce nie tylko PGNiG, ale i Gaz-System ...