#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Nord Stream może zagrozić bezpieczeństwu krajów NATO

Rzeczpospolita

Kraje skandynawskie boją się, że Nord Stream, a także działania floty rosyjskiej mogą zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznesalert.pl.

Podczas warszawskiego szczytu NATO nie podjęto ostatecznie tematu rozbudowy magistrali gazowej Nord Stream o kolejne dwie nitki. Dlaczego pominięto tę kwestię w oficjalnej dyskusji?

– Oficjalnie ten temat nie mógł paść, ponieważ kontrowersyjny projekt, który jest proponowany przez Rosjan, ma nieoficjalne wsparcie Niemiec. A Niemcy są członkiem NATO – wyjaśnia Wojciech Jakóbik.

Spór zaistniały pomiędzy członkami sojuszu pozostaje zatem w gestii decyzji politycznych, których władze militarne nie podejmują.

– To nie znaczy jednak, że on nie padł. W kuluarach rozmawiano bardzo intensywnie na ten temat – dodaje Jakóbik.

Zgodnie z informacją Kancelarii Prezydenta RP, zarówno Andrzej Duda, jak i Barack Obama skrytykowali rosyjski projekt.

Rozbudowa gazociągu Nord Stream II może zagrozić bezpieczeństwu krajów NATO

Na ile Amerykanie są zainteresowani podejmowaniem tematu o Nord Streamie? – Amerykanie, tak samo jak polska dyplomacja, próbują przekonać, że to jest projekt polityczny – narzędzie polityki Kremla – odpowiada redaktor naczelny Biznesalert.pl.

Jak zaznacza, projekt Nord Stream 2 rozbija solidarność między krajami, co obserwujemy już w Unii Europejskiej. Na dłuższą metę będzie to również zwiększać uzależnienie krajów wobec Rosji.

– Projekt ten może zagrozić także bezpieczeństwu każdego kraju NATO, czy to infrastruktury krytycznej, czy to przez zagrożenia hybrydowe – podkreśla Jakóbik.

Jak można zabezpieczyć akwen Morza Bałtyckiego przed prowokacjami Rosji?

Wojciech Jakóbik zaznacza, że panuje obecnie duże zaniepokojenie działaniami Rosji w tym regionie. Wspomina m. in. o tym, jak floty rosyjskie przeprowadziły niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe w miejscu tworzenia interkonektora elektroenergetycznego NordBalt między Litwą a Szwecją, utrudniając jego budowę.

– Kraje skandynawskie, które są w łączności z NATO, boją się, że infrastruktura taka jak Nord Stream, a także działania floty rosyjskiej mogą zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Jakóbik.

Temat bezpieczeństwa na Bałtyku oraz Arktyce był z tego względu intensywnie podejmowany podczas szczytu NATO. W rozmowach tych Norwegia stała się silnym sojusznikiem Polski.

– To zagadnienie łączy Polskę i Norwegię – podkreśla Jakóbik. – Norwedzy, którzy handlują gazem w cywilizowany sposób, chcą na tym po prostu zarabiać i szukają argumentów ekonomicznych za budową korytarza norweskiego. Ta wspólnota interesów w ramach NATO może poprawić naszą pozycję.

Trwają rozmowy o współpracy energetycznej Polski z USA

Wojciech Jakóbik nawiązał również do rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą w kwestii zawiązania współpracy energetycznej oraz pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

– Rozmowy te są też ważne z punktu widzenia wydolności wojska w terenie, ponieważ NATO zajmuje się już oszczędnością energii w wojsku – dodaje Jakóbik.

Mogą Ci się również spodobać

Wybieramy ciepłe okna

Okno tym skuteczniej chroni przed utratą ciepła, im więcej ma szyb i lepszy gaz ...

Niemcy: Przebudzenie klimatyczne?

Między politycznym samobójstwem a radykalną prawicową prawicą. Piątek 20 września był decydującym dniem dla ...

Będzie większy nacisk na surowce

Poznańska grupa energetyczna pracuje nad aktualizacją strategii. Bo tę ogłoszoną we wrześniu nowy zarząd ...

PKN Orlen wprowadza innowacje dla załadunku i transportu paliw

PKN Orlen wdrożył innowacyjny system lokalizacji cystern kolejowych, który monitoruje załadunek paliw, a w ...

Polski startup z przełomowym patentem na grafen

Laboratorium spółki Euro Com Project zbadało i opatentowało możliwości użycia polskiego grafenu w modułach ...