Polska wolna od gazu z Rosji…

Bloomberg

Jeszcze osiem lat i Polska uwolni się od gazowej zależności od importu z Rosji. Takiego zdania są eksperci z USA. Ale jest warunek.

Amerykański think tank z Waszyngtonu CEPA (Centr for European Policy Analysis) opublikował specjalny raport na temat polskiego rynku gazu pod kątem jego zależności od dostaw z Polski.

Amerykanie są zdania, że do 2024 r Polska zaprzestanie importu gazu rurociągowego z Gazpromu. Warunkiem jest konsekwencja w działaniu a te mają się zacząć już dziś. „Gazociągi przypominają żelazną pięść rosyjskiej dyplomacji i Polska odczuwa tego konsekwencje. Warszawa już zrobił wiele, aby wzmocnić swój rynek gazu, ale jeszcze nie jest on wolny” – czytamy w raporcie „Myśląc poza Rosję: droga, która czeka polski sektor gazowy” przesłanym przez CEPA do „Rzeczpospolitej”.

Amerykanie zwracają uwagę, że dziś Polska nie ma ani wystarczających magazynów gazu, ani systemu transportowego, by uniezależnić się od zakupów w Moskwie.

Krokiem milowym ku zmniejszeniu zakupów w Rosji jest terminal LNG w Świnoujściu. Kosztował 640 mln dol.; ale dzięki niemu Polska stanie się niebawem regionalnym hubem LNG. Amerykanie zwracają uwagę na zainteresowanie terminalem naszych sąsiadów i ich plany budowy gazowych połączeń z Polską.

Terminal tworzy korytarz gazowy Północ-Południe, gdzie na północy jest Świnoujście – port wystarczająco głęboki dla tankowców i gazowców; pomimo leżącego niedaleko polskich wód terytorialnych na 18,5 m gazociągu Nord Steram. Na południu korytarz kończy się w chorwackim Adria LNG, a po drodze są Czechy, Słowacja i Węgry.

„Polskie LNG pobudzi integrację regionalnych rynków gazu, a także koordynację projektów infrastrukturalnych i ujednolicenie zasad rynkowych i procedur awaryjnych w regionie” – podkreśla raport CEPA.

Ich zdaniem możliwe jest całkowite uwolnienie się Polski od zakupów rosyjskiego gazu.

„Polski premier Beata Szydło proponuje również budowę drugiego, najprawdopodobniej pływającego, terminal LNG (taki ma już Litwa – red). (…) Decydenci w branży gazowej, będą potrzebowali wiedzy od bardziej doświadczonych graczy, w tym od Stanów Zjednoczonych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, to od 2024 roku Rosja będzie nadal próbowała sprzedawać swój gaz do Polsce. Ale Polska, po raz pierwszy w historii, będzie mieć luksus przyjęciu lub odrzuceniu rosyjskiego gazu. A kryterium będzie wyłącznie ekonomiczne” – kończą Amerykanie.

Mogą Ci się również spodobać

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Invenergy chce umiędzynarodowienia sporu o umowy długoterminowe

Amerykański koncern energetyczny Invenergy zawiadomił polskie władze, w tym premier i prezydenta, o rozpoczęciu ...

Opole gotowe w jednej trzeciej

Poziom zaawansowania budowy dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji Polskiej Grupy ...

Henryk Baranowski kandydatem na prezesa PGE

Henryk Baranowski jest bardzo poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PGE. Minister skarbu Dawid Jackiewicz ...

Szyszko: propozycje UE nie mogą być sprzeczne z interesem polskiej gospodarki

Propozycje UE dot. reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 nie mogą stać w ...

Basen Permski czyli łupkowe eldorado

Amerykańskie giganty paliwowe mocno inwestują w największe złoża łupkowe kraju. Za pięć lat podwoją ...