#RZECZoBIZNESIE: Maciej Szota: PGNiG wyda ponad 1 mld zł na innowacje

tv.rp.pl

Do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój wydamy we współpracy z innymi podmiotami ponad 1 mld zł – mówi Maciej Szota, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu w PGNiG, gość program Michała Niewiadomskiego.

<iframe src=”http://get.x-link.pl/f69b82df-5304-42e8-3191-288245e0a740,f4ab044a-6c9a-8889-3e72-6254541a64ed,embed.html” width=”650″ height=”365″ frameborder=”0″ webkitallowfullscreen=”” mozallowfullscreen=”” allowfullscreen=””></iframe>

Szota stwierdził, że PGNiG poszukuje innowacji związanych z główną działalnością firmy. – Wszystkie tematy związane z gazem i ropą. Jeśli spojrzymy na całą grupę kapitałową to możemy mówić o kilkudziesięciu podmiotach. To są rozwiązania zarówno typowo techniczne, ale także dotyczące obsługi klienta – mówił.

Gość zaznaczył, że we wstępnym etapie inkubacji, kiedy tworzy się pomysł interesują firmę tylko tematy związane z jej działalnością. – Jednak zarząd PGNiG S.A. jest zainteresowany również innymi produktami jeżeli będą one na bardzo zaawansowanym poziomie rozwoju i możemy mówić o akwizycji – wyjaśnił Szota.

W najnowszej strategii grupa ma 680 mln zł przeznaczonych na innowacje.

– To są środki do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój. Najważniejszym projektem jest wydobycie przedeksploatacyjne metanu z pokładu węgla – tłumaczył gość.

– Drugim przedsięwzięciem jest INGA. Projekt realizowany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wspólnie z Gaz-Systemem, we współpracy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa. Tutaj mówimy o naszych środkach między 170-180 mln zł. Dojdą jeszcze dodatkowo środki z NCBiR, więc można powiedzieć, że do tych 680 mln zł dołożymy jeszcze minimum kilkaset mln zł – dodał.

Zaznaczył, że można mówić, iż przez te lata PGNiG wyda ponad 1 mld zł we współpracy z innymi podmiotami.

– Plus są bezpośrednie środki ok. 100 mln zł na projekty innowacyjne. Tutaj jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje – stwierdził Szota.

Pracownik z innowacyjnym pomysłem

– Mamy konkursy dla pracowników. Każdy pracownik może zgłosić swój pomysł i jest on oceniany przez specjalistów. Nagroda dla pracownika wynosi do 100 tys. zł. w zależności jakie oszczędności przyniesie dane rozwiązanie – tłumaczył gość.

– Już jesteśmy po pierwszej edycji konkursu i jedno rozwiązanie zostało wybrane. Planujemy kolejne edycje, ale też chcemy szerzej podejść do tematu i wykorzystać nowoczesną technologię, którą mamy – dodał.

Szota podkreślił, że PGNiG jest otwarta na każde rozwiązanie innowacyjne jeżeli ktoś ma ciekawy pomysł, który może nas zadziwić.

– Teraz zagadnieniem, które nas interesuje jest efektywność energetyczna. Chcemy być liderem w Polsce i mamy przygotowany plan na ten rok – mówił.

– Chciałbym zachęcić każdego, kto ma ciekawy i nietypowy pomysł do współpracy z nami – podsumował Szota.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wniosek o koncesję na Złoczew w tym roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze ...

Młodzi walczą o klimat

Mamy postulaty, które są merytorycznie prawdziwe i chcemy je wykorzystać, żeby zmienić coś w ...

Bruksela przeciw sankcjom grożącym Gazpromowi

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę umożliwiającą nałożenie nowych sankcji na Rosję i współpracujące ...

Prezes OMV: Nie może być tak, aby Polska tak zablokowała Opal

Prezes austriackiego sojusznika Gazpromu nie wierzy, że sądowa decyzja w sprawie Opal jest ostateczna ...

Borys Johnson rezygnuje z gazu łupkowego

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził moratorium na wydobycie gazu metodą szczelinowania. Wyspy coraz mocniej zależą ...

Polacy chcą dywersyfikacji dostaw gazu

Aż 93 proc. osób zapytanych, czy import błękitnego paliwa z różnych krajów jest korzystny ...