#RZECZoBIZNESIE: Maciej Szota: PGNiG wyda ponad 1 mld zł na innowacje

tv.rp.pl

Do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój wydamy we współpracy z innymi podmiotami ponad 1 mld zł – mówi Maciej Szota, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu w PGNiG, gość program Michała Niewiadomskiego.

<iframe src=”http://get.x-link.pl/f69b82df-5304-42e8-3191-288245e0a740,f4ab044a-6c9a-8889-3e72-6254541a64ed,embed.html” width=”650″ height=”365″ frameborder=”0″ webkitallowfullscreen=”” mozallowfullscreen=”” allowfullscreen=””></iframe>

Szota stwierdził, że PGNiG poszukuje innowacji związanych z główną działalnością firmy. – Wszystkie tematy związane z gazem i ropą. Jeśli spojrzymy na całą grupę kapitałową to możemy mówić o kilkudziesięciu podmiotach. To są rozwiązania zarówno typowo techniczne, ale także dotyczące obsługi klienta – mówił.

Gość zaznaczył, że we wstępnym etapie inkubacji, kiedy tworzy się pomysł interesują firmę tylko tematy związane z jej działalnością. – Jednak zarząd PGNiG S.A. jest zainteresowany również innymi produktami jeżeli będą one na bardzo zaawansowanym poziomie rozwoju i możemy mówić o akwizycji – wyjaśnił Szota.

W najnowszej strategii grupa ma 680 mln zł przeznaczonych na innowacje.

– To są środki do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój. Najważniejszym projektem jest wydobycie przedeksploatacyjne metanu z pokładu węgla – tłumaczył gość.

– Drugim przedsięwzięciem jest INGA. Projekt realizowany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wspólnie z Gaz-Systemem, we współpracy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa. Tutaj mówimy o naszych środkach między 170-180 mln zł. Dojdą jeszcze dodatkowo środki z NCBiR, więc można powiedzieć, że do tych 680 mln zł dołożymy jeszcze minimum kilkaset mln zł – dodał.

Zaznaczył, że można mówić, iż przez te lata PGNiG wyda ponad 1 mld zł we współpracy z innymi podmiotami.

– Plus są bezpośrednie środki ok. 100 mln zł na projekty innowacyjne. Tutaj jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje – stwierdził Szota.

Pracownik z innowacyjnym pomysłem

– Mamy konkursy dla pracowników. Każdy pracownik może zgłosić swój pomysł i jest on oceniany przez specjalistów. Nagroda dla pracownika wynosi do 100 tys. zł. w zależności jakie oszczędności przyniesie dane rozwiązanie – tłumaczył gość.

– Już jesteśmy po pierwszej edycji konkursu i jedno rozwiązanie zostało wybrane. Planujemy kolejne edycje, ale też chcemy szerzej podejść do tematu i wykorzystać nowoczesną technologię, którą mamy – dodał.

Szota podkreślił, że PGNiG jest otwarta na każde rozwiązanie innowacyjne jeżeli ktoś ma ciekawy pomysł, który może nas zadziwić.

– Teraz zagadnieniem, które nas interesuje jest efektywność energetyczna. Chcemy być liderem w Polsce i mamy przygotowany plan na ten rok – mówił.

– Chciałbym zachęcić każdego, kto ma ciekawy i nietypowy pomysł do współpracy z nami – podsumował Szota.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...

Rośnie import energii. Polscy wytwórcy tracą konkurencyjność

Pierwsze miesiące tego roku nie pozostawiają złudzeń co do nasilającej się tendencji wzrostu importu ...

Ekosystem elektromobilności

Przeciętnemu użytkownikowi samochodu elektromobilność kojarzy się z osobowym pojazdem zasilanym prądem, ładowarkami, dobrym przyspieszeniem i licznymi ...

Atomowy sojusz Ukrainy, USA i Japonii

Amerykańsko-japoński koncern pomoże Ukrainie podnieść efektywność energetyki jądrowej. Prąd z atomu ma trafić na ...

Ukraina kończy z państwowym górnictwem

Przynoszące straty kopalnie państwowe na Ukrainie zostaną zamknięte. Pracę może stracić nawet 32 tysiące ...

Większa dywidenda z Kogeneracji

Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zaproponuje przeznaczenie na dywidendę za 2016 rok 98 mln ...