#RZECZoBIZNESIE: Maciej Szota: PGNiG wyda ponad 1 mld zł na innowacje

tv.rp.pl

Do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój wydamy we współpracy z innymi podmiotami ponad 1 mld zł – mówi Maciej Szota, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu w PGNiG, gość program Michała Niewiadomskiego.

<iframe src=”http://get.x-link.pl/f69b82df-5304-42e8-3191-288245e0a740,f4ab044a-6c9a-8889-3e72-6254541a64ed,embed.html” width=”650″ height=”365″ frameborder=”0″ webkitallowfullscreen=”” mozallowfullscreen=”” allowfullscreen=””></iframe>

Szota stwierdził, że PGNiG poszukuje innowacji związanych z główną działalnością firmy. – Wszystkie tematy związane z gazem i ropą. Jeśli spojrzymy na całą grupę kapitałową to możemy mówić o kilkudziesięciu podmiotach. To są rozwiązania zarówno typowo techniczne, ale także dotyczące obsługi klienta – mówił.

Gość zaznaczył, że we wstępnym etapie inkubacji, kiedy tworzy się pomysł interesują firmę tylko tematy związane z jej działalnością. – Jednak zarząd PGNiG S.A. jest zainteresowany również innymi produktami jeżeli będą one na bardzo zaawansowanym poziomie rozwoju i możemy mówić o akwizycji – wyjaśnił Szota.

W najnowszej strategii grupa ma 680 mln zł przeznaczonych na innowacje.

– To są środki do 2022 r. na innowacje, badania i rozwój. Najważniejszym projektem jest wydobycie przedeksploatacyjne metanu z pokładu węgla – tłumaczył gość.

– Drugim przedsięwzięciem jest INGA. Projekt realizowany z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wspólnie z Gaz-Systemem, we współpracy z Izbą Gospodarczą Gazownictwa. Tutaj mówimy o naszych środkach między 170-180 mln zł. Dojdą jeszcze dodatkowo środki z NCBiR, więc można powiedzieć, że do tych 680 mln zł dołożymy jeszcze minimum kilkaset mln zł – dodał.

Zaznaczył, że można mówić, iż przez te lata PGNiG wyda ponad 1 mld zł we współpracy z innymi podmiotami.

– Plus są bezpośrednie środki ok. 100 mln zł na projekty innowacyjne. Tutaj jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje – stwierdził Szota.

Pracownik z innowacyjnym pomysłem

– Mamy konkursy dla pracowników. Każdy pracownik może zgłosić swój pomysł i jest on oceniany przez specjalistów. Nagroda dla pracownika wynosi do 100 tys. zł. w zależności jakie oszczędności przyniesie dane rozwiązanie – tłumaczył gość.

– Już jesteśmy po pierwszej edycji konkursu i jedno rozwiązanie zostało wybrane. Planujemy kolejne edycje, ale też chcemy szerzej podejść do tematu i wykorzystać nowoczesną technologię, którą mamy – dodał.

Szota podkreślił, że PGNiG jest otwarta na każde rozwiązanie innowacyjne jeżeli ktoś ma ciekawy pomysł, który może nas zadziwić.

– Teraz zagadnieniem, które nas interesuje jest efektywność energetyczna. Chcemy być liderem w Polsce i mamy przygotowany plan na ten rok – mówił.

– Chciałbym zachęcić każdego, kto ma ciekawy i nietypowy pomysł do współpracy z nami – podsumował Szota.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjskie uderzenie atomowe

Koncern Rosatom ma coraz więcej zamówień na siłownie jądrowe. Prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi ...

Polska i Ukraina są skazane na energetyczną współpracę 

Oba kraje: Ukraina i Polska, stoją przed ogromnymi wyzwaniami dla sektora energetycznego i gazowego. ...

Przydomowe ładowanie aut na prąd

Według PSPA nie będzie miliona aut elektrycznych w Polsce bez możliwości wygodnego ich ładowania. ...

„RBK”: Trump wiezie do Warszawy gaz

Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego ...

PGE rewiduje strategię, efekty pod koniec roku

W I półroczu tego roku PGE zanotowało 5,06 mld zł straty netto, przypadającej na ...