Komornik wchodzi do Gazpromu

Bloomberg

Rosyjski koncern nie zapłacił 36 mln euro kary nałożonej nań przez litewski urząd antymonopolowy. Teraz czeka go egzekucja komornicza.

Wczoraj (22.03) minął termin zapłaty przez Gazprom 35,651 mln euro kary nałożonej przez Radę ds Konkurencji (urząd antymonopolowy Litwy) w październiku 2014 r, podała agencja Interfaks. To najwyższa kara za naruszenie prawa o konkurencji nałożona na Litwie.

Gazprom został ukarany za to, że w latach 2013-2014 nie pozwolił firmie Lietuvos energijos gamyba (LEG) na podpisanie umów z dwoma przedsiębiorstwami na dostawy gazu. LEG w 2012 r znalazł w Europie Zachodniej możliwości zakupu gazu na lepszych niż oferowane przez Gazprom eksport. Wystąpił do Rosjan o możliwość zamiany: część gazu, który Gazprom dostarczał do Polski przez Białoruś, zostałaby skierowana na Litwę; a LEG rekompensowałby „gazpromowski” gaz Polsce swoim kupionym w Europie Zachodniej. Gazprom się na to ie zgodził. Tym samym złamał warunki pozwolenia udzielonego przez urząd antymonopolowy w 2004 r na zakup 34 proc. ówczesnego krajowego operatora gazowego Lietuvos dujos.

Rosjanie odwołali się do sądu od decyzji urzędu. W listopadzie 2016 r wileński sąd odrzuciła odwołanie Gazpromu. W umowie transakcji zakupu 34 proc. akcji w 2004 r zapisano, że Gazprom ma obowiązek nie przeszkadzać odbiorcom na Litwie kupować gaz od innych dostawców.

Teraz sprawa trafiła do komornika. Maria Grumblene z Rady ds Konkurencji zapowiedziała, że egzekucja długu nastąpi wraz z grzywną na nieterminową spłatę.

Mogą Ci się również spodobać

Przybywa inwestycji w domową fotowoltaikę

Columbus Energy, spółka sprzedająca panele fotowoltaiczne, zamierza w tym roku zainstalować rekordowe 2–3 tys. ...

Gazprom pożycza, gdzie się da

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego ...

Azerski gaz niedługo dotrze do Unii Europejskiej; Rosja próbuje go blokować

Uzależniona od rosyjskiego gazu Unia Europejska już wkrótce zyska nowe źródło dostaw tego surowca ...

Jakóbik: Nie ma możliwości szantażowania Polski ropą

Polska nie miała ani przez chwilę niebezpieczeństwa, że komuś zabraknie ropy – mówił Wojciech ...

Jankowski rezygnuje z PGE

Bolesław Jankowski, wiceprezes zarządu ds. międzynarodowych Polskiej Grupy Energetycznej, złożył rezygnację z pełnienia funkcji ...

Litwa: podniesiecie akcyzę, to kupimy w Polsce

Litewski biznes ostrzegł premiera, że podniesienia akcyzy na olej napędowy spowoduje, że tiry tranzytowe ...