Żółw z Brukseli

Bloomberg

Po pięciu latach od rozpoczęcia antymonopolowe dochodzenie przeciwko Gazpromowi dobiera końca, zapowiedziała komisarz Margaret Vestager. Ale końca nie widać.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej komisarz wyjaśniła, że do ustalenia pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia.

– Nasz zadanie polega na tym, by ocenić, jak możemy zapewnić swobodny przepływ gazu, jak zabezpieczyć ceny rynkowe na paliwo, a także prawidłowo ocenić i zareagować na próby Gazpromu wziąć na siebie niektóre infrastrukturalne obowiązki – wyjaśniła Vestager. Dodała, że dochodzenie znajduje „w stadium finalnym”.

– Obecnie musimy z uczestnikami rynku omówić, jak oni widzą warunki realizacji kontraktów na dostawy gazu. Zbieramy opinie i czekamy na reakcje – dodała komisarz.

Komisja Europejska na początku września 2012 r rozpoczęła oficjalne dochodzenie przeciwko Gazpromowi o naruszenie przepisów antymonopolowych. Sprawdzane są trzy zarzuty. Chodzi o ograniczanie konkurencji na rynku gazu w co najmniej 8 państwach (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Litwa i Łotwa); podzielenie przez Rosjan rynku gazu, co utrudnia swobodne dostawy do krajów Unii; możliwego utrudniania odbiorcom różnicowania kierunków dostaw i ustanowienie niesprawiedliwych ceny dla klientów, poprzez powiązanie ich z cenami ropy, a nie cenami na wolnym rynku. Odpowiedzią Moskwy był dekret Putina utrudniający zagranicznym podmiotom (w tym KE) dostęp do dokumentów Gazpromu.

Zgodnie z unijnym prawem antymonopolowym kara za złamanie prawa może być w wysokości 10 proc. rocznych przychodów koncernu. W tym wypadku byłoby to 10 proc. przychodów od sprzedaży gazu w każdym z krajów, gdzie Gazprom prawo naruszył. W sumie dałoby to około 14 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Wikingowie chwytają za gaz

Norwegia zwiększa wydobycie z największego złoża, by jeszcze skuteczniej konkurować z Rosją w Europie. ...

Polsko-chińskie porozumienia na razie bez energii z atomu

Gorącym tematem podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się możliwa współpraca w ...

Lotos podpisał umowę z Linde

Gdański koncern sukcesywnie wdraża kolejne etapy inwestycji, dzięki której poprawi efektywność przerobu ropy naftowej. ...

Polska murem za węglem

UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Warszawa wahała się, czy poprzeć ten ...

Rosja: Atomowe łodzie utylizowane przez zatopienie

Niemiecki dziennikarz opisał szokujący sposób w jaki Rosjanie „utylizowali” swoje atomowe łodzie podwodne. Gdyby ...

Murmańsk zamarza bez gazu

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 ...