#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gaz potrzebuje paliwa politycznego

tv.rp.pl

Polska dyplomacja musi udowodnić, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy zbudować Korytarz Norweski – mówi Wojciech Jakóbik, szef biznesalert.pl, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Wiceprezydent pracodawców RP i wiceprezes Budimexu Piotr Kamiński – w ogniu sprawdzimy plany inwestycyjne polskich firm.

Kolejny gość to Wojciech Jakóbik, szef biznesalert.pl z którym porozmawiam o dyplomacji energetycznej RP w związku z planami budowy Bramy Północnej.

A na koniec Grzegorz Turniak, prezes Akademii Rekomendacji o meandrach networkingu.

Gość przypomniał, że mamy trzecie podejście do Korytarza Norweskiego, którego pierwszym elementem jest Baltic Pipe, czyli połączenie Polska-Dania. – Razem z pozostałymi połączeniami będziemy mieli korytarz, który pozwoli nam sprowadzać gazociągiem gaz z Norwegii, który będzie konkurencją cenową dla dostaw z Rosji. Gra jest o wielką sprawę – mówił Jakóbik.

– Polska dyplomacja, po dwóch nieudanych próbach z przeszłości (za rządów Buzka i Marcinkiewicza) musi udowodnić partnerom z Danii i Norwegii, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy tę rurę zbudować – dodał.

Ekspert przyznał, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, tego typu megaprojekty nie powstają same. – Tak samo, ani Nord Stream I, ani II nie powstałyby bez paliwa politycznego z Niemiec i Rosji – tłumaczył.

Zaznaczył, że jest wielka determinacja po stronie polskiej. – Musimy zrobić wszystko, aby przekonać naszych partnerów, że to tym razem jest realne przedsięwzięcie. Na pewno w ministerstwie energii mamy doskonałe kadry jeżeli chodzi o energetykę gazową. Są tam ludzie, którzy wymyślili Korytarz Norweski – mówił Jakóbik.

Podkreślił, że Polska, Dania i Norwegia mają wspólny interes w ograniczeniu wpływów rosyjskich, które zwiększają się na Bałtyku.

– Korytarz Norweski może być jednym ze sposobów na realizację jednego z ważnych komunikatów ze szczytu NATO. Tam napisano, że budowa infrastruktury zmniejszającej zależność od głównego dostawcy, to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa NATO – tłumaczył gość.

– Korytarz Norweski z punktu widzenia bezpieczeństwa może być ważny dla krajów NATO. Z drugiej strony Nord Stream II jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Szwecji czy Estonii. Mamy dwie kontroferty. Okaże się, która zwycięży – dodał.

Jakóbik przyznał, że głównym narzędziem rozwoju gospodarczego dla St. Zjednoczonych, w przekonaniu Trumpa, ma być liberalizacja eksportu węglowodorów ze Ameryki.

– Z polskiego punktu widzenia to już jest bardzo atrakcyjne – mówił. – Fala ropy i gazu skroplonego ze St. Zjednoczonych, to szansa na tanie dostawy do Polski. Polacy rozmawiają o dostawach z Amerykanami. Jeżeli one będą komercyjnie opłacalne, to sprowadzimy sobie gaz skroplony go Świnoujścia, czy tankowce z ropą do Gdańska. To jest bardzo ciekawa perspektywa – prognozował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Możliwe przetasowanie w atomowej spółce

PGE nie pali się do realizacji projektu budowy siłowni jądrowej. Choć debata polityków nad ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Gazowe inwestycje z przykręconym kurkiem

Polskie koncerny mają problemy z realizacją projektów we Włocławku i Stalowej Woli. Wiele innych ...

Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie ...

Exxon walczy w sądzie z Rosją

Jeżeli Amerykanie wygrają, budżet Federacji straci 16 mld dol. wpływów. Będzie musiał też zwrócić ...

Co się wydarzyło w Australii?

Prowincja Australia Południowa została pozbawiona prądu wskutek wadliwego działania farm wiatrowych. Taka awaria zdarzyła ...