#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Gaz potrzebuje paliwa politycznego

tv.rp.pl

Polska dyplomacja musi udowodnić, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy zbudować Korytarz Norweski – mówi Wojciech Jakóbik, szef biznesalert.pl, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Wiceprezydent pracodawców RP i wiceprezes Budimexu Piotr Kamiński – w ogniu sprawdzimy plany inwestycyjne polskich firm.

Kolejny gość to Wojciech Jakóbik, szef biznesalert.pl z którym porozmawiam o dyplomacji energetycznej RP w związku z planami budowy Bramy Północnej.

A na koniec Grzegorz Turniak, prezes Akademii Rekomendacji o meandrach networkingu.

Gość przypomniał, że mamy trzecie podejście do Korytarza Norweskiego, którego pierwszym elementem jest Baltic Pipe, czyli połączenie Polska-Dania. – Razem z pozostałymi połączeniami będziemy mieli korytarz, który pozwoli nam sprowadzać gazociągiem gaz z Norwegii, który będzie konkurencją cenową dla dostaw z Rosji. Gra jest o wielką sprawę – mówił Jakóbik.

– Polska dyplomacja, po dwóch nieudanych próbach z przeszłości (za rządów Buzka i Marcinkiewicza) musi udowodnić partnerom z Danii i Norwegii, że jest zdeterminowana i tym razem na poważnie chcemy tę rurę zbudować – dodał.

Ekspert przyznał, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, tego typu megaprojekty nie powstają same. – Tak samo, ani Nord Stream I, ani II nie powstałyby bez paliwa politycznego z Niemiec i Rosji – tłumaczył.

Zaznaczył, że jest wielka determinacja po stronie polskiej. – Musimy zrobić wszystko, aby przekonać naszych partnerów, że to tym razem jest realne przedsięwzięcie. Na pewno w ministerstwie energii mamy doskonałe kadry jeżeli chodzi o energetykę gazową. Są tam ludzie, którzy wymyślili Korytarz Norweski – mówił Jakóbik.

Podkreślił, że Polska, Dania i Norwegia mają wspólny interes w ograniczeniu wpływów rosyjskich, które zwiększają się na Bałtyku.

– Korytarz Norweski może być jednym ze sposobów na realizację jednego z ważnych komunikatów ze szczytu NATO. Tam napisano, że budowa infrastruktury zmniejszającej zależność od głównego dostawcy, to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa NATO – tłumaczył gość.

– Korytarz Norweski z punktu widzenia bezpieczeństwa może być ważny dla krajów NATO. Z drugiej strony Nord Stream II jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Szwecji czy Estonii. Mamy dwie kontroferty. Okaże się, która zwycięży – dodał.

Jakóbik przyznał, że głównym narzędziem rozwoju gospodarczego dla St. Zjednoczonych, w przekonaniu Trumpa, ma być liberalizacja eksportu węglowodorów ze Ameryki.

– Z polskiego punktu widzenia to już jest bardzo atrakcyjne – mówił. – Fala ropy i gazu skroplonego ze St. Zjednoczonych, to szansa na tanie dostawy do Polski. Polacy rozmawiają o dostawach z Amerykanami. Jeżeli one będą komercyjnie opłacalne, to sprowadzimy sobie gaz skroplony go Świnoujścia, czy tankowce z ropą do Gdańska. To jest bardzo ciekawa perspektywa – prognozował.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odzysk energii cieplnej na terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG po rozbudowaniu będzie w stanie odbierać rocznie do 7,5 mld m3 skroplonego ...

PGNiG dołoży do wymiany kopciuchów, najwięcej dużym rodzinom

Gazowa grupa wyda 13 mln zł na dopłaty do wymiany starych kotłów węglowych, tzw. ...

Potrzeba więcej dodatków do paliw

Diesel i benzyny muszą zawierać coraz więcej biokomponentów. Do realizacji tego celu konieczne są ...

Sąd uniewinnił byłego prezesa Rafinerii Trzebinia

Sąd oddalił odwołanie prokuratury według której biznesmen miał przyczynić się do uszczuplenia interesów Skarbu ...

Poduszka warta 40 miliardów dolarów

Koncern paliwowy Surgutnieftiegaz posiada największe zasoby gotówki wśród firm z branży. W minionym roku ...

Lotos przeszacował zapasy

Koncern zawiązał odpisy aktualizujące wartość zapasów w segmencie produkcji i handlu oraz zobowiązania finansowe ...