PGNiG złożyło pozew w postępowaniu arbitrażowym przeciw Gazpromowi

Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało, że złożyło pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie.

„Działania prowadzone przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Z uwagi na poufny charakter postępowania arbitrażowego, PGNiG nie udziela szczegółowych informacji na temat pozwu i roszczeń Spółki.

Postępowanie Arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym pomiędzy Stronami i osiągnięcia porozumienia” – napisano w komunikacie.

W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza poinformował, że negocjacje z Gazpromem w sprawie rewizji cen dostaw rosyjskiego gazu do Polski mogą zakończyć się niebawem. – PGNiG zamierza jak najszybciej zakończyć negocjacje z Gazpromem – powiedział Zawisza.

W listopadzie 2014 roku PGNiG zwróciło się do Gazpromu oraz Gazprom Export z żądaniem rewizji ceny na gaz dostarczany przez rosyjską spółkę w ramach umowy długoterminowej. PGNiG chciał zmian cen w związku ze zmianami jakie zaszły na europejskim rynku energetycznym. Jeszcze na początku zeszłego roku prezes PGNiG poinformował, że rozmowy są na „zaawansowanym etapie”.

Mogą Ci się również spodobać

Transakcja roku Rosneft

Dzięki zakupowi kanadyjskiej firmy wydobywczej, Rosjanie ominęli sankcje i dostali dostęp do nowoczesnych technologii ...

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...

Propozycja posłów PiS prezentem dla dużej energetyki

Informacje medialne o poselskim projekcie (PiS) noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ...

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Gazowa rura za wiatraki

Skandynawowie chcą wejść do polskich projektów wiatraków na morzu. Kartą przetargową może być ich ...

Rosneft dostarczy ropę Orlenowi

Przez trzy najbliższe lata Rosjanie sprzedadzą płockiemu koncernowi od 18 mln ton do 25,2 ...