PGNiG złożyło pozew w postępowaniu arbitrażowym przeciw Gazpromowi

Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało, że złożyło pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie.

„Działania prowadzone przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Z uwagi na poufny charakter postępowania arbitrażowego, PGNiG nie udziela szczegółowych informacji na temat pozwu i roszczeń Spółki.

Postępowanie Arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym pomiędzy Stronami i osiągnięcia porozumienia” – napisano w komunikacie.

W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza poinformował, że negocjacje z Gazpromem w sprawie rewizji cen dostaw rosyjskiego gazu do Polski mogą zakończyć się niebawem. – PGNiG zamierza jak najszybciej zakończyć negocjacje z Gazpromem – powiedział Zawisza.

W listopadzie 2014 roku PGNiG zwróciło się do Gazpromu oraz Gazprom Export z żądaniem rewizji ceny na gaz dostarczany przez rosyjską spółkę w ramach umowy długoterminowej. PGNiG chciał zmian cen w związku ze zmianami jakie zaszły na europejskim rynku energetycznym. Jeszcze na początku zeszłego roku prezes PGNiG poinformował, że rozmowy są na „zaawansowanym etapie”.

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream skończył pięć lat

W tym roku gazociąg północny będzie wykorzystany w 90 procentach. Trzy lata temu było ...

CEZ z gorszymi wynikami i niższą prognozą

Czeski koncern energetyczny zanotował 5-proc. spadek przychodów po trzech kwartałach 2016 r., a także ...

PGE bez dominującej pozycji w atomie

Kurs PGE podczas czwartkowej sesji rośnie o 7 proc. To pokłosie informacji nieoficjalnych podanych ...

Czempion chce czerpać moc ze słońca

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej. ::”Puls Biznesu”: Tanie paliwo i dolar napędzają LOT ...

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

Wkrótce kluczowe decyzje

Ogromnym wyzwaniem będzie przekonanie Europy, że oparcie energetyki na węglu może iść w parze ...