Gazprom się ugiął

Bloomberg

Przyjaciele prezydenta Rosji nie dostaną do Gazpromu tłustych kontraktów o wartości ponad 2,2 mld dol. Na razie.

Gazprom poinformował, że unieważnił swój największy przetarg, na budowę gazociągu Siła Syberii do Chin. To efekt działań Federalnej Służby Antymonopolowej (FSA), która uznała przetarg za niezgodny z prawem i zażądała jego unieważnienia.

Gazprom 30 listopada ogłosił przetarg na wykonawcę 822,1 km gazociągu Siła Syberii do Chin. Wartość kontraktu to 156 mld rubli (2,56 mld dol. w dniu ogłoszenia). Zwycięzca przetargu miałby nie tylko położyć rury, ale też m.in. zbudować linię energetyczną, kablowe linie telekomunikacyjne. Wszystko to na bardzo trudnych klimatycznie i geologicznie terenach – najzimniejszej części Rosji czyli Jakucji. Zima trwa tam 8 miesięcy, a temperatura potrafi spadać do – 50 i więcej stopni. Bardzo małe zaludnienie, brak infrastruktury drogowej oraz wielkie rzeki na trasie gazociągu (m.in. największa – Lena) to tylko niektóre trudności, jakie stoją przed wykonawcami.

Gazprom dał oferentom tydzień na złożenie dokumentów, co przy tak trudnym zadaniu, jest nie do wykonania. Konkurs miał być rozstrzygnięty w piątek (11 grudnia), ale ostatecznie oferenci dostali czas na złożenie dokumentów do 15 grudnia a 18 grudnia miał być znany zwycięzca.

FSA nie zostawia na przetargu suchej nitki. Igor Artemiew szef służby w liście do premiera zwracał uwagę, że w warunkach zakupu usług brakowało tak podstawowych dla wykonawcy danych jak objętość robót, wymagania jakościowe, charakterystyki techniczne gazociągu. „W wyniku tego oferenci nie mogą złożyć swoich propozycji, także tych cenowych” – podkreśla szef FSA.

Gazprom postawił jako obowiązkowy warunek, że zwycięzca przetargu ma mieć gwarancje bankowe w banku „do przyjęcia dla Gazpromu”. Takich banków koncern wyliczył 23, w tym Gazprom bank, Sbierbank i VTB. To, zdaniem Artiemiewa, ogranicza liczbę potencjalnych oferentów.

Na wcześniejsze przetargi na mniejsze odcinki odbywające się w podobny sposób w ogóle nie było chętnych. W marcu odcinek długości 208 km ze złoża Czajanda do Leńska otrzymała więc bez przetargu firma Giennadija Timczenki bliskiego znajomego prezydenta Rosji. Pomimo, że taki obowiązek jest, Gazprom nie podał, za ile bogacz wybuduje ten fragment Siły Syberii. Eksperci podejrzewają, że cena jest zawyżona, ze względu na brak chętnych.

Teraz media rosyjskie podejrzewały, że zwycięzcą znów może zostać firma Timeczenki (Strojtransgaz) lub innego bliskiego znajomego gospodarza Kremla – Strojgazmontaż Arkadija Rotenberga. Obie firmy od dawna współpracują z Gazpromem, a ich właściciele dorobili się na tym miliardów.

Unieważnienie przetargu stawia Gazprom w trudnej sytuacji. Koncern musi się bardzo śpieszyć z budową Siły Syberii. Zgodnie z umową z chińskim CNPC z maja 2014 r. Rosjanie muszą zacząć przesył gazu w 2018 r. Najpierw 5 mld m3 w roku aby po pięciu latach dojść do 38 mld m3. Trasa liczyć będzie w sumie 3200 km i mieć 8 stacji kompresorowych. Koszt inwestycji po stronie rosyjskiej waha się od 55 mld dol. do 70 mld dol. (wg. cen z początku 2014 r.).

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce ruszy rozprawa dotycząca Nord Stream 1

Polska domaga się, by na skrzyżowaniu gazociągu z szlakiem żeglugowym do Świnoujścia był on ...

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie ...

Pojazdy zasilane wodorem mogłyby stać się jedną z kluczowych opcji uzupełniają- cych obszar nowoczesnej mobilności

Wodór – obwodnica do elektromobilności?

Wodór, dziś używany w przemyśle, mógłby znaleźć szerokie zastosowanie także w energetyce i transporcie. ...

PGE chce elektrowni i kopalni w Gubinie

Największa spółka Polskiej Grupy Energetycznej, czyli PGE GiEK, liczy na koncesję wydobywczą na złoże ...

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...

Wenezuela przerywa wydobycie ropy!

Energetyczny blackout Wenezueli spowodował zatrzymanie większości pomp na złożach ropy w tym kraju. Ropa ...