Turcja wesprze Europę gazem

Bloomberg

Gazowa inwestycja Turcji i Izraela może poważnie zwiększyć konkurencję na europejskim rynku gazu.

Turcja i Izrael chcą budować gazociąg, który dostarczy gaz do Europy. Miałby on zostać połączony z budowanym już TANAP-em, którym azerski gaz popłynie do UE przez Turcję i Gruzję. Ankara podkreśla, że to TANAP jest priorytetem, a nie rosyjski Turecki Potok. TANAP jest częścią tzw. Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz z Azerbejdżanu ma dotrzeć do Włoch. Tworzą go trzy gazociągi. Pierwszy to SCP (691 km) z Azerbejdżanu do granicy Gruzji i Turcji. Drugim jest TANAP (1850 km) z Turcji do granicy z Grecją. Trzeci to TAP (878 km), którym przez Grecję, Albanię i po dnie Adriatyku gaz dotrze do Włoch. Tu inwestycja zakończy się na przełomie 2019 i 2020 r. i gaz azerski popłynie z pominięciem Rosji.

Eksperci obawiają się, że Azerbejdżan nie sprosta popytowi, dlatego dodatkowe zasilanie z Bliskiego Wschodu jest bardzo korzystne. Izrael ma dwa wielkie złoża, których zasoby są szacowane na 800 mld m sześc. A to oznacza, że nie tylko będzie zaspokajał potrzeby swoje i sąsiadów, ale i dzięki porozumieniu z Turcją stanie się eksporterem na rynek UE.

TANAP ma mieć moc przesyłową 16 mld m sześc. rocznie. Dzięki gazowi z Izraela można będzie ją podwoić. Tym samym wzrośnie bezpieczeństwo gazowe Europy Płd. Korytarz Południowy jest jednym z priorytetów energetycznych Unii.

Sytuacji uważnie przyglądają się Rosjanie. Na razie ich eksperci są zdania, że izraelski gaz będzie za drogi, by konkurować z ofertą Gazpromu.

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy rząd pokocha klimat?

Polska jako organizator Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu tego roku staje przed nie ...

Ropa w USA znów tanieje po najmocniejszym od miesiąca 2-dniowym wzroście cen

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków po najmocniejszym ...

Energetyka znalazła się w węglowej niszy

Liczba rozpoczętych inwestycji w bloki węglowe na świecie maleje już trzeci rok z rzędu. ...

Mosty energetyczne zwiększą konkurencyjność przemysłu

Dzięki zwiększeniu importu energii w gospodarce zostałoby przynajmniej 5,6 mld zł. To tyle, ile ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy na prąd powinny być dynamiczne

Taryfa antysmogowa to pierwszy krok. Docelowym rozwiązaniem powinny być taryfy dynamiczne, które elastycznie dopasowują ...

PGE uruchomiło farmę Lotnisko

Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku farmę wiatrową Lotnisko o mocy 90 MW. To ...