Kolejna grupa wsparcia Gazpromu

Bloomberg

Operatorzy gazowi z Niemiec, Austrii i Czech piszą do przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. Wyrażają poparcie dla rosyjskiej inwestycji i ostrzegają przed jej opóźnianiem.

Pod pismem do Jean’a Claude Juncker’a podpisali się szefowie sześciu operatorów gazowych: Gas Connect Austria, Fluxys Germany, ONTRAS, NET4Gas, Gascade i Gasunie Germany. Jak informuje agencja Bloomberg, która ma kopię listu, operatorzy popierają Nord Stream 2 i wyrażają niepokój z powodu planowanych rozmów o porozumieniu z Rosją na temat kluczowych zasad pracy gazociągu.

Zdaniem firmy rosyjski gazociąg „wesprze konkurencję na europejskim rynku gazu (sic!-red) i wzmocni bezpieczeństwo dostaw”. Natomiast rozmowy „mogą mieć negatywne skutki”.

Jakie? Otóż koncerny niemieckie, austriackie i z Czech już inwestują w gazową infrastrukturę związaną z NS 2 na lądzie. Każde opóźnienie związane z ewentualnymi rozmowami, może oznaczać istotne straty dla firm – ostrzegają w piśmie do szefa KE. Wielkość łączna inwestycji operatorów gazowych z Niemiec, Austrii i Czech związanych z rozbudową gazociągu północnego ma sięgać 3-4 mld euro.

Sam Nord Stream 2 nie podlega unijnemu Trzeciemu pakietowi energetycznemu, bo ten nie obejmuje obszarów morskich. Natomiast podlegają unijnym regulacjom lądowe przyłącza.

Komisja chce, by rosyjski projekt odpowiadał kluczowym unijnym zasadom, takim jak przejrzystość jego pracy; dostęp trzecich krajów do gazociągu i możliwość przesyłu paliwa swoich firm, oraz rozdział handlu gazem od jego przemysłu. Rosjanie zapowiedzieli, że gazociągu prawu unijnemu nie podlega więc nie ma o czym rozmawiać.

Mogą Ci się również spodobać

Walka ze smogiem to inwestycja

Sama termomodernizacja nie wystarczy.
Szukajmy także alternatywy dla diesli. Choć rząd zapewnia, że walka o ...

Transneft umoczony w brudnej ropie

Są kolejni podejrzani w sprawie zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń. To pracownicy koncernu Transneft. ...

Gazprom nie czuje się winny

Rosjanie chcą bez sądu uregulować sprawę zarzutów Brukseli o złamanie antymonopolowego prawa Wspólnoty. Wczoraj ...

Unimot chce współpracować z Chińczykami

Giełdowa spółka negocjuje z Star Charge warunki dystrybucji i produkcji ładowarek elektrycznych oraz uruchomieniu ...

Ropa i benzyna w USA droga – Harvey pozamykał rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za ...

Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Według nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii światowe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii pobiły ...