Kolejna grupa wsparcia Gazpromu

Bloomberg

Operatorzy gazowi z Niemiec, Austrii i Czech piszą do przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. Wyrażają poparcie dla rosyjskiej inwestycji i ostrzegają przed jej opóźnianiem.

Pod pismem do Jean’a Claude Juncker’a podpisali się szefowie sześciu operatorów gazowych: Gas Connect Austria, Fluxys Germany, ONTRAS, NET4Gas, Gascade i Gasunie Germany. Jak informuje agencja Bloomberg, która ma kopię listu, operatorzy popierają Nord Stream 2 i wyrażają niepokój z powodu planowanych rozmów o porozumieniu z Rosją na temat kluczowych zasad pracy gazociągu.

Zdaniem firmy rosyjski gazociąg „wesprze konkurencję na europejskim rynku gazu (sic!-red) i wzmocni bezpieczeństwo dostaw”. Natomiast rozmowy „mogą mieć negatywne skutki”.

Jakie? Otóż koncerny niemieckie, austriackie i z Czech już inwestują w gazową infrastrukturę związaną z NS 2 na lądzie. Każde opóźnienie związane z ewentualnymi rozmowami, może oznaczać istotne straty dla firm – ostrzegają w piśmie do szefa KE. Wielkość łączna inwestycji operatorów gazowych z Niemiec, Austrii i Czech związanych z rozbudową gazociągu północnego ma sięgać 3-4 mld euro.

Sam Nord Stream 2 nie podlega unijnemu Trzeciemu pakietowi energetycznemu, bo ten nie obejmuje obszarów morskich. Natomiast podlegają unijnym regulacjom lądowe przyłącza.

Komisja chce, by rosyjski projekt odpowiadał kluczowym unijnym zasadom, takim jak przejrzystość jego pracy; dostęp trzecich krajów do gazociągu i możliwość przesyłu paliwa swoich firm, oraz rozdział handlu gazem od jego przemysłu. Rosjanie zapowiedzieli, że gazociągu prawu unijnemu nie podlega więc nie ma o czym rozmawiać.

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy skorzystali na sankcjach USA

Koncern paliwowy Państwa Środka zastąpił francuski Total na największym gazowym złożu świata Południowy Pars ...

Inwestycyjny szał branży surowcowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego będzie kosztować państwowe firmy blisko 60 mld zł. Znalezienie tych pieniędzy ...

#RZECZoBIZNESIE: Na wzrosty cen ropy jeszcze poczekamy

Ceny ropy naftowej odbiły, ale nadal pozostają na stosunkowo niskich poziomach. Jak długo będzie ...

Bez ropy Rosja drastycznie zbiednieje

Jeżeli jutro nagle cały świat zaprzestanie zakupów ropy i gazu w Rosji, obywatele federacji ...

Miasta coraz mocniej stawiają na autobusy z napędem elektrycznym, na zdj. ładowanie pojazdu w Krakowie

Rozpędza się rynek „zielonych” autobusów

Coraz więcej miast decyduje się na zamówienie elektrycznych autobusów. Choć są dwa razy droższe ...

Wiatrakowcy siedli do renegocjacji z Energą. Nawet ci, z którymi nie chciano rozmawiać

Gdańska spółka rozmawia z kontrahentami sprzedającymi jej zbyt drogo zielone certyfikaty – ustaliła „Rz”. ...