Rosja nie chce rozmawiać o Nord Stream 2

Bloomberg

Ten projekt nie podlega unijnemu prawu więc nie ma o czym z Komisją Europejską rozmawiać, oficjalnie stwierdzili Rosjanie.

– Federacja Rosyjska widzi sens zawierania międzynarodowych porozumień tylko w jednym wypadku: kiedy tworzą korzystne warunki do realizacji projektów; w tym przez przyjęcie norm, które różnych od istniejącego prawa – cytuje Anatolija Janowskiego wiceministra energetyki Rosji gazeta Kommersant.

Janowskij przypomniał, że jest postanowienie Komisji Europejskej, że na tzw. offshore-ową (morską) część gazociągu nie obowiązują zasady Trzeciego pakietu energetycznego.

– I kropka. Tutaj pojawia się pytanie: co nam może zaproponować pan przewodniczący KE? Żebyśmy zaczęli rozmawiać o rozszerzeniu tych zasad? Myślę, że jest to po prostu nieprawidłowe podejście – dodał urzędnik.

Przypomnijmy, że Bruksela otrzymała liczne protesty krajów członkowskich (m.in. Polski, Danii i republik nadbałtyckich) przeciwko rozbudowie o dwie nowe nitki gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Dlatego wystąpiła do Rady Europy i otrzymała mandat na rozmowy z Rosją o tej inwestycji. Chodzi o sprawdzenie czy będzie ona odpowiadała unijnemu prawu.

Obecnie zasady Trzeciego pakietu energetycznego, regulującego konkurencyjność na unijnym rynku energii, nie obejmują morza, nawet tych części, które należą do poszczególnych państw członkowskich.

Budowa Nord Stream 2 ma ruszyć w przyszłym roku i zostać zakończona do końca 2019 r. Wtedy czterema nitkami Nord Stream Rosjanie będą mogli przesłać bezpośrednio na teren Unii (Niemcy) 110 mld m3 gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...

Kolejne odkrycie PGNiG

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Kolejne odkrycie PGNiG Zastosowanie innowacyjnych metod badawczych ...

PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą. Rosnący ...

Orlen wchodzi do gry o tankowanie aut na prąd

Choć samochodów elektrycznych na polskich drogach jest jak na lekarstwo, już trwa walka o ...

W transporcie wzrośnie znaczenie gazu CNG i LNG

Pojazdy na błękitne paliwo odgrywają na świecie coraz większą rolę. W Polsce ich znaczenie ...

Więcej gazu z Rosji

W 2018 roku na gazowy rynek Unii wchodzi z LNG prywatny Novatek. Do końca ...