Gazprom nie wpuszczony do sądu

Bloomberg

Rosjanie nie będą dopuszczeni do udziału jako strona trzecia w procesie wytoczonym przez Polskę Komisji Europejskiej w sprawie decyzji związanej z gazociągiem OPAL.

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu negatywnie rozpatrzył wniosek Gazpromu o dopuszczeniu jako trzeciej strony w rozprawie Polska kontra KE, przyznał wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew. Chodzi o zgodę KE z września 2016 r na zwiększenie dostępu Gazpromu do lądowej części gazociągu Nord Stream czyli OPAL. Ma on moc przesyłową 36 mld m3 gazu rocznie.

Niemiecki regulator dał Gazpromowi prawo do korzystania z połowy mocy, co jest zgodne z Trzecim pakietem energetycznym, który stanowi, że gazociągi na terenie Unii muszą być dostępne tzw. trzecim firmom.

Rosjanie wystąpili do KE o zwiększenie dostępu i Komisja takiej zgody udzieliła we wrześniu a sprawa wyszła na jaw w październiku. Rosjanie mogą do 2033 r wykorzystać jeszcze 40 proc. mocy a więc praktycznie cały gazociąg.

Na początku grudnia 2016 r PGNiG przekazał KE swoich 14 zarzutów wobec decyzji o zwiększeniu udziału Rosjan. Skierował też sprawę w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. w połowie grudnia pozew złożył też polski rząd.

Polacy zwracali uwagę, że sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii, a szczególnie do regionu Europy Środkowej. Polski argument to także naruszenie przez KE zasady dywersyfikacji dostaw gazu na rynek Wspólnoty oraz solidarności energetycznej. W końcu grudnia sąd czasowo zawiesił wykonanie decyzji KE. Niemcy natychmiast uniemożliwili Rosjanom zwiększony przesył gazu i taki stan trwa do dziś.

Mogą Ci się również spodobać

Fortum przejmie Duon

Koncern energetyczny ogłosi wezwanie na 100 proc. akcji giełdowej spółki. Za każdą zaoferuje 3,85 ...

Obniżenie rachunków za prąd pochłonie 9 mld zł

Dzięki wprowadzeniu czterech mechanizmów, rachunki za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców mają pozostać na ...

Unia zasysa rosyjski gaz

W 2015 r Gazprom sprzedał na tzw. daleką zagranicę (Unia, Turcja, Bałkany) więcej gazu ...

Transport coraz bardziej zielony

W danych podsumowujących dotychczasowe działanie systemu viaTOLL można zauważyć ewidentną tendencję wzrostu liczby na ...

Egipski gaz zmieni świat

Odkrycie gigantycznego złoża gazu u wybrzeży Egiptu zmieni układ sił na gazowym rynku. Koncern ...

Novatek kupił gaz diamentowego koncernu

Zwycięzcą przetargu na złoża gazowe należące do diamentowego koncernu z Rosji został gazowy Novatek. ...