Gazprom nie wpuszczony do sądu

Bloomberg

Rosjanie nie będą dopuszczeni do udziału jako strona trzecia w procesie wytoczonym przez Polskę Komisji Europejskiej w sprawie decyzji związanej z gazociągiem OPAL.

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu negatywnie rozpatrzył wniosek Gazpromu o dopuszczeniu jako trzeciej strony w rozprawie Polska kontra KE, przyznał wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew. Chodzi o zgodę KE z września 2016 r na zwiększenie dostępu Gazpromu do lądowej części gazociągu Nord Stream czyli OPAL. Ma on moc przesyłową 36 mld m3 gazu rocznie.

Niemiecki regulator dał Gazpromowi prawo do korzystania z połowy mocy, co jest zgodne z Trzecim pakietem energetycznym, który stanowi, że gazociągi na terenie Unii muszą być dostępne tzw. trzecim firmom.

Rosjanie wystąpili do KE o zwiększenie dostępu i Komisja takiej zgody udzieliła we wrześniu a sprawa wyszła na jaw w październiku. Rosjanie mogą do 2033 r wykorzystać jeszcze 40 proc. mocy a więc praktycznie cały gazociąg.

Na początku grudnia 2016 r PGNiG przekazał KE swoich 14 zarzutów wobec decyzji o zwiększeniu udziału Rosjan. Skierował też sprawę w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. w połowie grudnia pozew złożył też polski rząd.

Polacy zwracali uwagę, że sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii, a szczególnie do regionu Europy Środkowej. Polski argument to także naruszenie przez KE zasady dywersyfikacji dostaw gazu na rynek Wspólnoty oraz solidarności energetycznej. W końcu grudnia sąd czasowo zawiesił wykonanie decyzji KE. Niemcy natychmiast uniemożliwili Rosjanom zwiększony przesył gazu i taki stan trwa do dziś.

Mogą Ci się również spodobać

Prąd wkrótce może zdrożeć

Pół miliarda złotych może kosztować utrzymywanie rezerwy mocy, która zapewniłaby stabilne dostawy energii dla ...

Rosji walka z dolarem

Unia i Rosja rozważają przejście na euro i rublach w transakcjach surowcami energetycznymi. Są ...

Tanieją uprawnienia do emisji CO2

Średnia cena uprawnień do emisji CO2 w lutym była najniższa od marca 2014 roku ...

Spadła rentowność PGNiG

I kwartał nie był zbyt udany dla koncernu. Stosunkowo niskie notowania ropy i gazu, ...

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej ...

PGNiG coraz aktywniejsze na Ukrainie

Koncern może już korzystać z gazociągów u naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki temu będzie mógł ...