PGNiG odkryło kolejne złoże

Bloomberg

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja testowa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu kolejnego złoża gazu ziemnego, tym razem na terenie gminy Rokietnica w woj. wielkopolskim. Spółka podaje, że sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy – Stęszew, na której koncern jest samodzielnym operatorem prac. Poszukiwania prowadzono w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca.

Wykonany odwiert osiągnął głębokość 3625 metrów, a jego całkowita długość wyniosła 4255 metrów. Odcinek poziomy stanowił około 400 metrów. W rezultacie tzw. opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ błękitnego paliwa o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej 85 proc. Obecnie prowadzona jest produkcja testowa, której celem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m sześc. na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne.

– Nowoodkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że firma dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze grupy. PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r. na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu w rejonie „Pniewy-Stęszew.

Kilka dni temu PGNiG wraz z PKN Orlen dokonali odkrycia złoża gazu w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H. Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska.

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu – jej szefem Wojciech Jasiński

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński oraz członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński ...

Specustawa węglowa będzie musiała poczekać

Pierwsze podejście do tzw. specustawy górniczej skończyło się triumfem jej przeciwników: ustawę zdjęto z ...

Litwa nie wpuści prądu z białoruskiej atomówki

Pierwsza białoruska elektrownia atomowa jest już prawie gotowa. Produkcja prądu ruszy z końcem roku. ...

Europa już ćwiczy łapanie wody, gdy my nadal wycinamy lasy

Jak kraje Unii Europejskiej poprawiły swoje zasoby wody Polska ma wielkie rzeki, mnóstwo jezior, ...

Pierwsza dostawa LNG z USA

Do Polski przypłynął statek ze skroplonym gazem z rynku amerykańskiego. Tym samym PGNiG zrealizowało ...

Arabowie oswajają atom

Pierwszych piętnastu obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymało licencje operatorów reaktora jądrowego. Licencje wydała Federalna ...