PGNiG odkryło kolejne złoże

Bloomberg

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja testowa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu kolejnego złoża gazu ziemnego, tym razem na terenie gminy Rokietnica w woj. wielkopolskim. Spółka podaje, że sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy – Stęszew, na której koncern jest samodzielnym operatorem prac. Poszukiwania prowadzono w utworach piaskowych piaskowców tzw. czerwonego spągowca.

Wykonany odwiert osiągnął głębokość 3625 metrów, a jego całkowita długość wyniosła 4255 metrów. Odcinek poziomy stanowił około 400 metrów. W rezultacie tzw. opróbowania otworu Rokietnica-5H uzyskano przemysłowy przypływ błękitnego paliwa o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej 85 proc. Obecnie prowadzona jest produkcja testowa, której celem jest określenie parametrów eksploatacyjnych złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności, około 70 mln m sześc. na rok, potwierdziły wcześniejsze założenia geologiczne.

– Nowoodkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni. To efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że firma dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia z innowacyjnymi rozwiązaniami, systematycznie dokonujemy kolejnych odkryć, zwiększając możliwości wydobywcze grupy. PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H w styczniu 2017 r. na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu w rejonie „Pniewy-Stęszew.

Kilka dni temu PGNiG wraz z PKN Orlen dokonali odkrycia złoża gazu w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Miłosław-5K/H. Wykonany odwiert zlokalizowany jest na koncesji Kórnik – Środa Wielkopolska.

Mogą Ci się również spodobać

Spadną rachunki za gaz

URE obniżyło taryfy dla wszystkich grup odbiorców błękitnego paliwa w Polsce. Najwięcej spadły rachunki ...

PKN Orlen ma kolejne opóźnienia

Kluczowa inwestycja energetyczna koncernu realizowana we Włocławku zostanie oddana do użytku dopiero w pierwszym ...

Gaz-System stworzy nowe połączenia

Spółka dostała pozwolenia na budowę ważnych gazociągów w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Gaz-System, państwowa ...

Ruszyły zapisy na akcje Unimotu

Od dziś można zapisywać się na 2,2 mln walorów spółki oferowanych po cenie emisyjnej ...

Wenezuela przerywa eksport ropy, stanął główny terminal

Pogłębia się chaos w wenezuelskiej gospodarce. Od poniedziałku nie pracuje główny terminal eksportowy oraz ...

Gazprom zmienia taktykę nad Bałtykiem

Rosjanie sprzedali akcje firm handlujących i transportujących gaz na Litwie i w Estonii. Ale ...