PGNiG chce wejść na rynek irański

Bloomberg

Gazowniczy koncern w pierwszej kolejności jest zainteresowany wykonywaniem badań geofizycznych i prac wiertniczych na zlecenie innych podmiotów.

Grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest zainteresowana wejściem na irański rynek ropy i gazu. – W pierwszej kolejności interesuje nas świadczenie w tym kraju usług serwisowych dotyczących wykonywania badań geofizycznych i odwiertów. Dopiero w drugiej kolejności będziemy rozważać ewentualne nabycie udziałów w koncesjach poszukiwawczo – wydobywczych – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodaje, że grupa chce zacząć w Iranie działalność, która nie będzie obarczona ryzkiem dlatego najpierw stawia na świadczenie usług serwisowych. Zdaniem Woźniaka firmy serwisowe z grupy PGNiG są znane i cenione na tamtejszym rynku, dlatego mogą stosunkowo szybko pozyskać kontrakty. Z drugiej strony w Irenie o kontrakty w branży poszukiwawczo – wydobywczej walczą firmy niemal z całego świata.

Według Woźniaka Iran może być jednym z kluczowych, globalnych producentów nie tylko ropy ale i gazu. Z tego powodu już teraz wszyscy chcą być na tamtejszym rynku.

W skład grupy PGNiG wchodzi m.in. spółka Exalo Driling specjalizująca się w wykonywaniu prac wiertniczych. Z kolei badania geofizyczne prowadzą dwie firmy zależne: Geofizyka Kraków i Geofizyka Toruń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Orlen w portfelu” w DM BOŚ

Kolejny broker, po DM PKO BP i DM mBanku, umożliwia inwestorom indywidualnym uczestnictwo w ...

Zrzutka na Jamał LNG

Blisko 19 mld dol. uzyskał rosyjski gazowy koncern Novatek na sfinansowanie budowy zakładów skraplania ...

Prosumenci ruszają z fotowoltaiką

Pierwsze firmy instalacyjne zaczną w ciągu najbliższych miesięcy zarabiać na mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii ...

Wysokie stężenie benzenu w Płocku – według służb, źródłem PKN Orlen

Wysokie, chwilowe stężenie benzenu odnotowano w nocy ze środy na czwartek w Płocku (Mazowieckie). ...

Aktywiści Greenpeace zatrzymani po blokadzie statku z węglem

W poniedziałek, 9 września przed północą funkcjonariusze straży granicznej weszli na pokład należącego do ...

Za pół roku Bruksela zajrzy do umów gazowych

Komisja Europejska może zacząć sprawdzać gazowe kontrakty krajów członkowskich już na początku przyszłego roku. ...