PGNiG chce wejść na rynek irański

Bloomberg

Gazowniczy koncern w pierwszej kolejności jest zainteresowany wykonywaniem badań geofizycznych i prac wiertniczych na zlecenie innych podmiotów.

Grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest zainteresowana wejściem na irański rynek ropy i gazu. – W pierwszej kolejności interesuje nas świadczenie w tym kraju usług serwisowych dotyczących wykonywania badań geofizycznych i odwiertów. Dopiero w drugiej kolejności będziemy rozważać ewentualne nabycie udziałów w koncesjach poszukiwawczo – wydobywczych – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodaje, że grupa chce zacząć w Iranie działalność, która nie będzie obarczona ryzkiem dlatego najpierw stawia na świadczenie usług serwisowych. Zdaniem Woźniaka firmy serwisowe z grupy PGNiG są znane i cenione na tamtejszym rynku, dlatego mogą stosunkowo szybko pozyskać kontrakty. Z drugiej strony w Irenie o kontrakty w branży poszukiwawczo – wydobywczej walczą firmy niemal z całego świata.

Według Woźniaka Iran może być jednym z kluczowych, globalnych producentów nie tylko ropy ale i gazu. Z tego powodu już teraz wszyscy chcą być na tamtejszym rynku.

W skład grupy PGNiG wchodzi m.in. spółka Exalo Driling specjalizująca się w wykonywaniu prac wiertniczych. Z kolei badania geofizyczne prowadzą dwie firmy zależne: Geofizyka Kraków i Geofizyka Toruń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz może być droższy

W tym roku aż 14 firm złożyło wniosek o cofnięcie koncesji na import błękitnego ...

Łotwa liczy na polski prąd

Bez drugiego mostu energetycznego Polska-Litwa, republikom nadbałtyckim trudno będzie uniezależnić się od prądu z ...

PGNiG zwiększy dostawy CNG

Koncern będzie sprzedawał coraz więcej sprężonego gazu do MPK w Rzeszowie. To rezultat wzrostu ...

PGNiG i Orlen dowiercili się do gazu

W okolicach Środy Wielkopolskiej koncerny odkryły wspólnie nowe złoże błękitnego paliwa. Wkrótce ma rozpocząć ...

Grecja naciska gaz

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im ...

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...