Gazowa smuta za Ukrainą

Bloomberg

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów przestał kupować w Gazpromie.

– Ukraina fizycznie zaczęła potrzebować mniej gazu, do czego przyczynił się spadek w gospodarce; wiele przedsiębiorstw, które wcześniej wykorzystywały gaz, teraz po prostu nie pracuje. W przeszłości Ukraina potrzebowała rocznie 50 mld m3 a teraz około 35 mld m3. Ale to nie oznacza, że straciliśmy ten rynek. Jesteśmy przekonani, że będą kupować gaz także w Rosji. A w celu zapewnienia sobie dość gazu zimą, muszą wcześniej zgromadzić zapasy w podziemnych magazynach – zapowiedział Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji na spotkaniu z dziennikarzami. Zdaniem urzędnika, latem sąsiad dalej nie będzie w Rosji kupował, ze względu na pogodę.

– Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja z zapasami gazu; ile będą musieli przepompować do magazynów. Na razie sobie z nich biorą gaz według uznania. A potem będą się rozliczać – dodał Nowak. Odrzucił zarzuty strony ukraińskiej, że Rosja jest mało elastyczna w swojej polityce cenowej.

– Obecne nasze ceny są dostatecznie elastyczne, z uwzględnieniem zniżek, a także spadku cen ropy z którymi są powiązane – wyjaśnił.

Ostatnia rosyjska propozycja dla Ukrainy to 180 dol. za 1000 m3 na gaz importowany w tym roku. Jednak 31 marca prezes Naftogazu Andrij Kobolew zapowiedział, że Ukraina nie kupi w II kw gazu z Rosji, bo cena jest za wysoka, w porównaniu z ofertami dostawców unijnych. Zapewnił, że „Naftogaz jest otwarty na rozmowy z Gazpromem w sprawie doprowadzenia warunków zakupu rosyjskiego gazu do rynkowych”.

Dekadę temu Kijów był największym klientem Gazpromu. W 2006 r Naftogaz importował 59 mld m3 (Niemcy – obecny lider kupili w 2015 r w Gazpromie 45 mld m3). Od 25 listopada 2015 r na stronie Naftogazu bije licznik pod podpisem „Nie kupujemy gazu w Rosji”. W poniedziałek minął 129. dzień, kiedy ukraińskie zakupy w Gazpromie wynoszą zero.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyczne wampiry

Polskie domy są dziurawe jak szwajcarski ser. Ucieka z nich ciepło, a wraz z ...

Gazprom traci zysk i rynki

Pomimo wyższej sprzedaży, zysk gazowego giganta w pierwszym półroczu był niższy o blisko 10 ...

PKN Orlen partnerem Williamsa

Koncern został oficjalnym partnerem brytyjskiego zespołu Formuły 1. Dzięki temu logotyp Orlenu znajdzie się ...

PKN Orlen wprowadza innowacje dla załadunku i transportu paliw

PKN Orlen wdrożył innowacyjny system lokalizacji cystern kolejowych, który monitoruje załadunek paliw, a w ...

Polenergia poprawia wyniki

W III kwartale tego roku Polenergia utrzymała dotychczasową dynamikę wzrostu kluczowych wyników finansowych. Zysk ...

Wy nam prądem, my wam węglem

Rosja grozi Ukrainie wstrzymaniem sprzedaży swojego węgla. Miałaby to być kara za wstrzymanie dostaw ...