Gazowa smuta za Ukrainą

Bloomberg

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów przestał kupować w Gazpromie.

– Ukraina fizycznie zaczęła potrzebować mniej gazu, do czego przyczynił się spadek w gospodarce; wiele przedsiębiorstw, które wcześniej wykorzystywały gaz, teraz po prostu nie pracuje. W przeszłości Ukraina potrzebowała rocznie 50 mld m3 a teraz około 35 mld m3. Ale to nie oznacza, że straciliśmy ten rynek. Jesteśmy przekonani, że będą kupować gaz także w Rosji. A w celu zapewnienia sobie dość gazu zimą, muszą wcześniej zgromadzić zapasy w podziemnych magazynach – zapowiedział Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji na spotkaniu z dziennikarzami. Zdaniem urzędnika, latem sąsiad dalej nie będzie w Rosji kupował, ze względu na pogodę.

– Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja z zapasami gazu; ile będą musieli przepompować do magazynów. Na razie sobie z nich biorą gaz według uznania. A potem będą się rozliczać – dodał Nowak. Odrzucił zarzuty strony ukraińskiej, że Rosja jest mało elastyczna w swojej polityce cenowej.

– Obecne nasze ceny są dostatecznie elastyczne, z uwzględnieniem zniżek, a także spadku cen ropy z którymi są powiązane – wyjaśnił.

Ostatnia rosyjska propozycja dla Ukrainy to 180 dol. za 1000 m3 na gaz importowany w tym roku. Jednak 31 marca prezes Naftogazu Andrij Kobolew zapowiedział, że Ukraina nie kupi w II kw gazu z Rosji, bo cena jest za wysoka, w porównaniu z ofertami dostawców unijnych. Zapewnił, że „Naftogaz jest otwarty na rozmowy z Gazpromem w sprawie doprowadzenia warunków zakupu rosyjskiego gazu do rynkowych”.

Dekadę temu Kijów był największym klientem Gazpromu. W 2006 r Naftogaz importował 59 mld m3 (Niemcy – obecny lider kupili w 2015 r w Gazpromie 45 mld m3). Od 25 listopada 2015 r na stronie Naftogazu bije licznik pod podpisem „Nie kupujemy gazu w Rosji”. W poniedziałek minął 129. dzień, kiedy ukraińskie zakupy w Gazpromie wynoszą zero.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

Rosja i Ukraina bez porozumienia w Brukseli

Na rozmowach gazowych Rosji i Ukrainy cieniem położyło się odmienne podejście do oceny wyroku ...

Skandynawska lekcja czystego powietrza

Stosując 15 skandynawskich rozwiązań, świat może zmniejszyć szkodliwe emisje o 4 gigatony rocznie. Tyle ...

Rekordowy rok w PKN Orlen

W płockim koncernie 2017 r. zaowocował wieloma rekordami. Ostanie miesiące nie były już jednak ...

Wyniki Lotosu zgodne z oczekiwaniami

Początek roku przyniósł koncernowi poprawę wyników na działalności rafineryjnej przy jednoczesnym pogorszeniu rezultatów osiągniętych ...