Niemiecki rekord Gazpromu

Fotorzepa/Urszula Lesman

Niemcy kupili rekordową ilość rosyjskiego gazu. Gazprom przedstawił dane o zyskach za 2016 rok a niemiecka praca pisze, że mają one też związek z kontrowersyjnymi projektami na terenie Niemiec.

Gazprom w 2016 roku wyeksportował do Niemiec rekordową ilość gazu: 49,8 mld metrów sześciennych. Od początku tego roku ilość gazu płynącego przez Nord Stream zwiększyła sie o 21 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. To też rekord – poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Według planów inwestorów przez drugą nitkę rurociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego – Nord Stream 2 ma od 2019 roku też zacząć płynąć rosyjski gaz do Niemiec.

Rurociąg ma być komplementarny dla Nord Stream 1 a inwestorami są duże niemieckie koncerny, m.in. Wintershall – córka spółka koncernu chemicznego BASF, największy w Niemczech producent gazu i ropy oraz Uniper – córka spółka koncernu energetycznego E.ON.

Wiele krajów wschodu Europu uważa oba rurociągi za kontrowersyjne inwestycje, mające na celu ominięcie ich i ewentualne odcięcie od gazu z Rosji – piszą niemieckie media i przypominają, że niemieccy krytycy tego projektu od lat ostrzegają przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

Gazprom zbudował ok. 25 km drugiej nitki Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom buduje drugą nitkę gazociągu Turecki Potok, którą docelowo ma płynąć gaz ...

Chińskie łupki z pomocą USA

Chińska branża wydobycia ropy i gazu nie poradzi sobie bez technologii z USA i ...

Gazprom uspokaja Brukselę

Jest reakcja Gazpromu na wczorajsze wezwanie Brukseli do wywiązania się z tranzytu przez Ukrainę. ...

Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. ...

Gazprom zbija cenę i inwestycje

Rosjanie musieli znowelizować budżet koncernu, bowiem założona cena sprzedaży gazu nie odpowiada realiom rynku. ...