Niemiecki rekord Gazpromu

Fotorzepa/Urszula Lesman

Niemcy kupili rekordową ilość rosyjskiego gazu. Gazprom przedstawił dane o zyskach za 2016 rok a niemiecka praca pisze, że mają one też związek z kontrowersyjnymi projektami na terenie Niemiec.

Gazprom w 2016 roku wyeksportował do Niemiec rekordową ilość gazu: 49,8 mld metrów sześciennych. Od początku tego roku ilość gazu płynącego przez Nord Stream zwiększyła sie o 21 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. To też rekord – poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Według planów inwestorów przez drugą nitkę rurociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego – Nord Stream 2 ma od 2019 roku też zacząć płynąć rosyjski gaz do Niemiec.

Rurociąg ma być komplementarny dla Nord Stream 1 a inwestorami są duże niemieckie koncerny, m.in. Wintershall – córka spółka koncernu chemicznego BASF, największy w Niemczech producent gazu i ropy oraz Uniper – córka spółka koncernu energetycznego E.ON.

Wiele krajów wschodu Europu uważa oba rurociągi za kontrowersyjne inwestycje, mające na celu ominięcie ich i ewentualne odcięcie od gazu z Rosji – piszą niemieckie media i przypominają, że niemieccy krytycy tego projektu od lat ostrzegają przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecka energetyka szybko zielenieje

Padł kolejny rekord udziału ekologicznie czystej energii w bilansie energetycznym Niemiec. Już blisko 43 ...

Rosja: nowy sposób finansowania projektu Nord Stream 2

Rosyjska prasa informuje we wtorek o podpisaniu przez spółkę Nord Stream 2 AG, operatora ...

Zawieszenie broni, ale to nie koniec konfliktu w JSW

Prezes węglowej spółki jednak nie straci stanowiska, ale konflikt między nim a ministrem energii ...

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...

Gazprom tnie inwestycje i pożyczki

W przyszłym roku Gazprom zainwestuje o 11 proc. mniej aniżeli w 2018 r. Koncern ...

Kazachstan nie ma na czym latać

Narodowy przewoźnik Kazachstanu ostrzegł przed wstrzymaniem lotów, jeżeli nie poprawi się zaopatrzenie w paliwo ...