OPALizujące gazowe światło

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Trzeba mieć duże kłopoty ze wzrokiem, by nie dostrzec, że gra o OPAL, to tak naprawdę gra o uzależnienie Unii od rosyjskiego gazu.

Niedawno prezes Aleksiej Miller pochwalił się, że jeszcze nigdy Gazprom nie sprzedał Europie tyle gazu co w minionym roku. Udział koncernu w rynku gazowym Unii wyrósł do 32 proc. A ma być jeszcze więcej.

Rosjanie, nic sobie nie robiąc ze sprzeciwu wielu członków Wspólnoty, rozkręcili już na dobre prace przy rozbudowie o kolejne dwie rury, gazociągu na dnie Bałtyku. Budują też Turecki Potok i przekonują Shell i inne ogłupiałe perspektywą dużych zysków zachodnie firmy, do wspólnej budowy zakładów skraplania gazu pod St. Petersburgiem.

Po niezrozumiałej dla mnie, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty, decyzji Komisji Europejskiej dającej Gazpromowi 80 proc. mocy OPAL, Rosjanie już wiedzieli, że tak naprawdę dostali cały gazociąg. A ten gazociąg, jeżeli jeszcze dołożyć mu jedną nitkę zwiększając moc do ok. 72 mld m3 gazu rocznie, to będzie autostrada dojazdowa na rynki dotąd niezdobyte – Wielką Brytanię, Benelux, Francję. A nawet Hiszpanię, która jako jeden z nielicznych członków Unii nie kupuje gazu w Rosji.

Wszystko szło więc po myśli Kremla, aż tu nagle niemiecki regulator rynku energetycznego trzasnął obcasami przed Trybunałem Europejskim i ponownie ograniczył do 50 proc. dostęp Gazpromu do gazociągu OPAL.

Rozstrzygnięcie sądu, do którego Komisję Europejską zaskarżyli Polacy, to na razie tylko zawieszenie decyzji Brukseli. Strony mają lepiej udokumentować swoje stanowiska. Ale Niemcy to naród wykonujący polecenia wyższych instancji szybko i bez szemrania. A taka postawa burzy Kremlowi całą, świetniej już się rozwijającą, realizację strategii coraz większego uzależnienia klientów unijnych od rosyjskiego surowca.

Jest więc czas, by logiczne argumenty PGNiG ostatecznie przekonały Trybunał, że lepiej nie opalizować zbytnio Europy. Może też ocknie się Komisja Europejska. Polska idea Unii Energetycznej wciąż czeka na poparcie unijnej większości.

Mogą Ci się również spodobać

Gigantyczna turbina w drodze do elektrociepłowni Orlenu

Do 25 marca dotrze do Płocka ważąca 470 ton turbina gazowa przeznaczona dla budowanej ...

Transformacja energetyczna – ewolucyjna, czy rewolucyjna?

Transformacja energetyczna, poprawa miksu energetycznego, edukacja i przyszłościowa rola nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych w ochronie ...

Będą pieniądze na walkę ze zmianą klimatu

Donald Tusk zadeklaruje na szczycie ONZ neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Bruksela ma ...

Putin mówi, ropa tanieje

Po trzech dniach spokoju ceny ropy znów spadają. To reakcja rynków na wystąpienie prezydenta ...

Estoński prąd ze śmieci

Produkcja energii z odpadów to kolejna dziedzina, w której Estonia stawia na nowatorskie rozwiązania. ...

Coraz mniej polskiego węgla

Spadku wydobycia czarnego paliwa jak na razie nie udało się zatrzymać. Spółki górnicze są ...