Spadną rachunki za gaz dla odbiorców detalicznych

Post Image
Post Image

URE obniżył taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny. W efekcie gospodarstwa domowe oraz małe i średnie firmy zapłacą mniej za gaz o około 7 proc.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził niższą taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny, firmy zależnej od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, zajmującej się sprzedażą gazu ziemnego do gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. To oznacza spadek cen za błękitne paliwo dla około 6,8 mln końcowych odbiorców.

Za sam surowiec klienci indywidualni oraz małe przedsiębiorstwa zapłacą o 6 proc. mniej niż dotychczas. Z kolei dla odbiorców biznesowych (zużywających do 25 mln m sześc. gazu rocznie) stawka spadnie o 8,6 proc.

– Jest to szósta z rzędu obniżka od sierpnia 2014 r., co oznacza, że uśredniony spadek cen oferowanego przez nas gazu wysokometanowego wynosi około 23 proc. – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG OD.

W najbliższych miesiącach bez zmian pozostają jednak stawki opłat abonamentowych. URE wyliczył, że w rezultacie rachunki końcowych odbiorców zmniejsz się średnio o 6,6 proc. Zniżka opłat będzie tym większa, im większe będzie zużycie gazu. Dla gospodarstw domowych rachunki zmaleją od 4,5 do 5,8 proc., a dla pozostałych odbiorców od 5,9 do 8,7 proc. Regulator tłumaczy, że spadek taryfy to efekt niższych kosztów zakupu surowca na Towarowej Giełdzie Energii. PGNiG OD w ten sposób nabywa ponad 99,6 proc. gazu.

Nową taryfę na gaz PGNiG OD ma obowiązek wprowadzić nie później niż w ciągu 45 dni. Spółka nie precyzuje dokładnie, kiedy to zrobi. URE podał jednak, że PGNiG OD zadeklarowało jej wprowadzenie od 1 lutego.

Nowy cennik ma obowiązywać tylko do końca marca. Jaki będzie później, regulator zdecyduje w kolejnym postępowaniu taryfowym.

W czwartek giełdowi inwestorzy mocno wyprzedawali akcje PGNiG. W efekcie kurs spadał nawet o 2,7 proc., do 5,51 zł. Powodem przeceny była decyzja prezesa URE.

– Rynek oczekiwał, że taryfy PGNiG OD utrzymają się na dotychczasowym poziomie lub nawet nieco wzrosną. Informacja o ich obniżce została negatywnie odebrana przez giełdowych inwestorów, co spowodowało przecenę akcji PGNiG – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Jego zdaniem dziś trudno jeszcze wyrokować, czy i jak decyzja URE wpłynie na wyniki grupy w I kw. Tłumaczy, że segment obrotu w PGNiG jest jednym z czterech podstawowych obszarów działalności. Co więcej, w jego ramach sprzedaż błękitnego paliwa odbiorcom detalicznym to tylko część obrotu.

– O wiele większy wpływ na wyniki grupy może mieć kurs ropy. Jeśli będzie wysoki, to PGNiG powinno stosunkowo dużo zarobić na działalności wydobywczej – twierdzi Krzysztof Pado.

Mogą Ci się również spodobać

Szyszko: Polska gotowa na COP21

Polska będzie dążyła do nowego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu – poinformował ...

Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski ...

Arabskie pompy przyśpieszyły

Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie ropy, by ustabilizować rynek. W USA liczba stanowisk wydobywczych jest ...

PKN Orlen myśli o reaktywacji marki CPN?

PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN i prowadzenie pod historycznym logo stacji na warszawskiej ...

Rynek nie wierzy kartelowi

Za baryłkę Brenta znów trzeba zapłacić mniej, niż 50 dol. To efekt niepewności, czy ...

Coraz trudniej o pieniądze na węglowe projekty

Naszą energetykę czekają miliardowe wydatki na bloki i sieci przesyłowe. Tylko w ostatnim tygodniu ...