Unia dofinansowała ważny gazociąg

Post Image
Post Image

Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina została wsparta kwotą 110 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować 288 mln zł.

Gaz-System otrzymał ponad 110 mln zł unijnego dofinansowania na budowę jednego z kluczowych gazociągów przesyłowych w Polsce. Pieniądze z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” będą przeznaczone na 72-kilometrowe połączenie Hermanowice–Strachocina w woj. podkarpackim.

Łączny koszt budowy nowego gazociągu szacowany jest obecnie na około 288 mln zł. Gaz-System informuje, że będzie on stanowił istotny element wschodniej nitki tzw. Korytarza Gazowego Północ–Południe. To długoterminowy projekty mający docelowo umożliwić transport dużych ilości surowca pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją, Węgrami i krajami bałkańskimi.

Inwestycja ma umożliwić pełne wykorzystanie mocy podziemnego magazynu gazu w Strachocinie. Obecnie można w nim zgromadzić maksymalnie 0,36 mld m sześc. błękitnego paliwa. Nowy gazociąg umożliwi też współpracę krajowego systemu przesyłowego z planowanym dwukierunkowym połączeniem Polska–Słowacja. Ponadto będzie ważnym elementem w integracji polskich i ukraińskich sieci przesyłowych, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego połączenia pomiędzy tymi krajami. Po stronie polskiej ma mieć ono początek na węźle Hermanowice, a po ukraińskiej na węźle Bliche Volytsia.

Na początku grudnia operatorzy gazowych systemów przesyłowych Polski i Ukrainy podpisali umowę o współpracy przy realizacji rurociągu integrującego sieci obu krajów. Porozumienie zawarte pomiędzy Gaz-Systemem i PJSC Ukrtransgaz określa zasady współpracy przy prowadzeniu dalszych prac obejmujących projektowanie i budowę połączenia transgranicznego.

Ostatnim, nie mniej ważnym celem gazociągu Hermanowice–Strachocina jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie Polski południowo-wschodniej. Gaz-System informuje, że nowe połączenie będzie realizowane w oparciu o zapisy specustawy z kwietnia 2009 r. dotyczącej budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Dzięki temu wiele procedur związanych z inwestycją zostało uproszczonych. Projekt uzyskał już niezbędne pozwolenie na budowę. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 2019 r.

Mogą Ci się również spodobać

Krajobraz bez dymiącego komina

Gdy sięgam pamięcią do lat szkoły podstawowej, lekcji plastyki i zadania, by narysować zimowe ...

Zmiany w Lotosie

Ze stanowiskiem prezesa może się w środę pożegnać Paweł Olechnowicz. Najważniejszym punktem środowego posiedzenia ...

Spada import gazu na Ukrainę

Kolejny rok Ukraina udowadnia, że może importować mniej gazu i że nie musi to ...

Rosneft dostarczy ropę Orlenowi

Przez trzy najbliższe lata Rosjanie sprzedadzą płockiemu koncernowi od 18 mln ton do 25,2 ...

Ceny ropy bardzo silnie rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo silnie rosną – o ...

Niemcy: rośnie ubóstwo energetyczne

W ciągu roku dostawcy energii w Niemczech odcięli od prądu 330 tysięcy rodzin. Główną ...