#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

tv.rp.pl

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Polska czyni starania, żeby otworzyć Bramę Północną na Bałtyku. Jednym z jej elementów jest Baltic Pipe, który pomoże ściągać gaz z szelfu norweskiego. – Gaz z szelfu norweskiego jest dla nas niesłuchanie atrakcyjną propozycją, ponieważ zabezpieczałby nie tylko potrzeby krajowe, ale również całego regionu. Jesteśmy na etapie kończenia studium wykonalności dla tego projektu – mówi Zawartko.

Wiceprezes Gaz-System zapewnia, że studium wykonalności będzie znane do końca tego roku. Następnym elementem będzie procedura open season, gdzie klienci będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na gaz norweski.

Zawartko mówi również o tym, że prowadzone są analizy, co do potrzeby rozbudowania terminalu LNG. Jeśli będzie widać zapotrzebowanie klientów są już opcje jak rozbudować terminal. – Pierwszym krokiem będzie dostawienie regazyfikatorów, które pozwolą zwiększyć jego przepustowość z 5 do 7,5 mld m3 gazu w ciągu roku. Jest to najszybsza i najtańsza możliwość. Pozostaje opcja wybudowania trzeciego zbiornika, ale to jest zadanie znacznie dłuższe – tłumaczy. Druga opcja mogłaby zwiększyć przepustowość terminalu do 10 mld m3.

Gość programu zapewnia, że projekt powinien być skończony przed 2022 rokiem, kiedy to kończy się umowa z Gazprom Export i Polska chciałaby ograniczyć kupno gazu z Rosji. – Jest to absolutny priorytet – mówi. – Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub. Wtedy trzeba mieć różne źródła, różnych dostawców gazu i różne punkty wyjścia – dodaje.

W przypadku hubu ważną rolę odegra Ukraina, której infrastrukturę możemy wykorzystać. – Planujemy rozbudowę interconnectora z Ukrainą. Prace projektowe są już w pełnym biegu – mówi Zawartko. – Myślimy o przesyłaniu między 5 a 7 mld m3 gazu. Celujemy na datę 2020-21, żeby zdążyć przed 2022 rokiem – podsumowuje.

Mogą Ci się również spodobać

W I kwartale PGNiG zanotowało spadki

Na początku roku koncern zmniejszył, w stosunku do tego samego okresu 2018 r., wydobycie ...

List intencyjny Energi z ElektroMobility Poland

Energa podpisała list intencyjny ze spółką ElektroMobility Poland, powołaną do produkcji polskiego samochodu elektrycznego. ...

Rząd musi rozwiązać problem wody

Postęp technologiczny pomoże krajom UE osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 r. – mówi Kamil ...

Litwa chce kupować gaz w Polsce

Gazociąg z Norwegii i terminal LNG w Świnoujściu będą mogły dostarczać gaz także na ...

Rosneft stracił połowę zysku

Rosyjski gigant paliwowy nie ma za sobą dobrego roku. Czysty zysk zmniejszył się o ...

Rząd wzmacnia monopol PGNiG

Nowelizacja ustawy o zapasach gazu, gwarantuje monopolistyczną pozycję PGNiG. Niezależni sprzedawcy będą zmuszeni subsydiować ...