#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

tv.rp.pl

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Polska czyni starania, żeby otworzyć Bramę Północną na Bałtyku. Jednym z jej elementów jest Baltic Pipe, który pomoże ściągać gaz z szelfu norweskiego. – Gaz z szelfu norweskiego jest dla nas niesłuchanie atrakcyjną propozycją, ponieważ zabezpieczałby nie tylko potrzeby krajowe, ale również całego regionu. Jesteśmy na etapie kończenia studium wykonalności dla tego projektu – mówi Zawartko.

Wiceprezes Gaz-System zapewnia, że studium wykonalności będzie znane do końca tego roku. Następnym elementem będzie procedura open season, gdzie klienci będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na gaz norweski.

Zawartko mówi również o tym, że prowadzone są analizy, co do potrzeby rozbudowania terminalu LNG. Jeśli będzie widać zapotrzebowanie klientów są już opcje jak rozbudować terminal. – Pierwszym krokiem będzie dostawienie regazyfikatorów, które pozwolą zwiększyć jego przepustowość z 5 do 7,5 mld m3 gazu w ciągu roku. Jest to najszybsza i najtańsza możliwość. Pozostaje opcja wybudowania trzeciego zbiornika, ale to jest zadanie znacznie dłuższe – tłumaczy. Druga opcja mogłaby zwiększyć przepustowość terminalu do 10 mld m3.

Gość programu zapewnia, że projekt powinien być skończony przed 2022 rokiem, kiedy to kończy się umowa z Gazprom Export i Polska chciałaby ograniczyć kupno gazu z Rosji. – Jest to absolutny priorytet – mówi. – Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub. Wtedy trzeba mieć różne źródła, różnych dostawców gazu i różne punkty wyjścia – dodaje.

W przypadku hubu ważną rolę odegra Ukraina, której infrastrukturę możemy wykorzystać. – Planujemy rozbudowę interconnectora z Ukrainą. Prace projektowe są już w pełnym biegu – mówi Zawartko. – Myślimy o przesyłaniu między 5 a 7 mld m3 gazu. Celujemy na datę 2020-21, żeby zdążyć przed 2022 rokiem – podsumowuje.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyczne mosty na rafie

Polsko-litewskie łączniki sieci energii elektrycznej i gazu potykają się o politykę. Czy możliwe jest ...

Najbogatszy człowiek w Afryce zbiera na megarafinerię

Aliko Dangote, najbogatszy człowiek w Afryce, zorganizował ponad 4,5 mld dol. finansowania dłużnego dla ...

High expectations related to COP24

Two weeks in Katowice will be a time of intensive dialogue. At the same ...

PGNiG obawia się rosyjskiego monopolu

Spółka będzie się domagać ograniczenia dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych niemieckiego gazociągu Opal. Polskie ...

PGNiG chce więcej wydobywać i zarabiać

Do 2022 r. grupa planuje znacznie zwiększyć zyski oraz produkcję ropy i gazu. Prognozy ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...