Zadziwiające oświadczenie Angeli Merkel w sprawie gazociągu

Bloomberg

Angela Merkel zapewniła, że „rząd Niemiec zamierza dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2″, pomimo grożących nowych sankcji USA. Gazociąg buduje Gazprom, a w połowie finansuje pięć zachodnich koncernów, w tym dwa niemieckie. Operator gazowy z Niemiec ogłosił już aukcję na gaz z drugiej nitki niedokończonego wciąż gazociągu.

Operator gazowy Gascade – spółka jv uczestnika projektu Nad Stream 2 – koncernu Wintershall oraz Gazpromu, ogłosił aukcję na przepompowanie gazu drugą nitką gazociągu Eugal, do którego będzie trafiać gaz z Nord Stream 2. „Gascade Gastransport GmbH potrzebuje gazu ziemnego do pierwotnego napełnienia drugiej nitki europejskiego gazociągu Eugal. Podmioty handlujące gazem ziemnym zapraszamy do udziału w przetargu zorganizowanym przez Gascade Gastransport GmbH na sprzedaż i dostawę dużych ilości gazu ziemnego” – podano w komunikacie, który cytuje agencja RIA Nowosti.

Wystawiona na aukcję moc to ok. 700 tys. MWh. Ilość ta zostanie podzielona na sześć partii. Termin dostawy to okres między 1 grudnia 2020 do 15 lutego 2021. Gascade zawrze umowy z trzema firmami. Umowy zawierać będą ceny, ilość kupionego surowca i warunki dostawy. Termin zgłoszeń do udziału w aukcji upływa 21 września, a umowy ze zwycięzcami zostaną podpisane do 28 września.

Rury przygotowane do budowy magistrali Nord Stream 2/Bloomberg

Aukcja na zapełnienie pierwszej nitki Eugal gazem odbyła się w lipcu 2019 r. Wystawiono na aukcję przepustowość 850 tys. MWh. Pierwsza linia Eugal o przepustowości 30,9 mld m sześc. gazu rocznie została uruchomiona na początku 2020 r. Do końca roku planowane jest zakończenie budowy drugiej nitki, po uruchomieniu której łączna moc przesyłowa Eugala wyniesie 55 mld m sześc. gazu rocznie czyli tyle, ile ma wynieść moc dwóch nitek Nord Stream 2.

Mocy tej jednak, zgodnie z znowelizowaną unijną Dyrektywą Gazową, nie może Gazprom wykorzystać w całości, a jedynie w połowie. Reszta musi pozostać do dyspozycji firm trzecich – handlujących gazem na trenie Unii. Rosjanie w sierpniu zaskarżyli już do sądu w Düsseldorfie decyzję w tej sprawie niemieckiego regulatora rynku gazu.

Bloomberg

Projekt Nord Stream 2 realizuje spółka Nord Stream 2 AG z jedynym udziałowcem – Gazpromem. Partnerzy europejscy – Royal Dutch Shell, OMV, Engie i niemieckie Uniper i Wintershall – finansują projekt łącznie połowę szacowanych na 9,5 mld euro kosztów projektu, czyli do 950 mln euro każdy.

Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się temu projektowi. W grudniu 2019 r Biały Dom nałożyły sankcje na Nord Stream 2, żądając od firm natychmiastowego zaprzestania układania rurociągu. Szwajcarski wykonawca gazociągu firma Allseas niemal natychmiast ogłosił zawieszenie takich prac. Budowa, do ukończenia której pozostało położne 160 km rurociągu, wciąż stoi. W sierpniu USA zagroziły rozszerzeniem sankcji m.in. na niemiecki port i miasto Sassnitz na wyspie Rugia, które jest bazą logistyczną projektu Nord Stream 2.

Angela Merkel, Kanclerz Niemiec/AFP

W środę kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w wypowiedzi dla telewizji MDR, że Niemcy nie przestraszą się amerykańskich sankcji, a „rząd Niemiec zamierza dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2″. Do tej pory Merkel utrzymywała, że rosyjski gazociąg to „projekt komercyjny”. Teraz okazuje się, że to rządowy projekt niemiecki…

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tauron ramie w ramię z Uniwersytetem Śląskim

Tauron i Uniwersytet Śląski zacieśniają współpracę. W podpisanym 16 lipca porozumieniu, spółka wraz z ...

Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na ...

Styczniowe dane operacyjne PGE gorsze niż rok temu

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń 2016 roku. Zgodnie ...

Gazowa smuta za Ukrainą

Rosja nie traci nadziei, że odzyska gazowy rynek Ukrainy. Ponad cztery miesiące temu Kijów ...

Najpotężniejszy lodołamacz atomowy rozpoczął pracę

Ma długość półtora boiska piłkarskiego, kruszy lód o grubości trzech metrów z mocą elektrowni ...

Stałe wydobycie, ceny ropy w dół

Arabia Saudyjska, Rosja, Katar i Wenezuela zamrożą wydobycie ropy naftowej. Na bardzo wysokim poziomie. ...