Zadziwiające oświadczenie Angeli Merkel w sprawie gazociągu

Bloomberg

Angela Merkel zapewniła, że „rząd Niemiec zamierza dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2″, pomimo grożących nowych sankcji USA. Gazociąg buduje Gazprom, a w połowie finansuje pięć zachodnich koncernów, w tym dwa niemieckie. Operator gazowy z Niemiec ogłosił już aukcję na gaz z drugiej nitki niedokończonego wciąż gazociągu.

Operator gazowy Gascade – spółka jv uczestnika projektu Nad Stream 2 – koncernu Wintershall oraz Gazpromu, ogłosił aukcję na przepompowanie gazu drugą nitką gazociągu Eugal, do którego będzie trafiać gaz z Nord Stream 2. „Gascade Gastransport GmbH potrzebuje gazu ziemnego do pierwotnego napełnienia drugiej nitki europejskiego gazociągu Eugal. Podmioty handlujące gazem ziemnym zapraszamy do udziału w przetargu zorganizowanym przez Gascade Gastransport GmbH na sprzedaż i dostawę dużych ilości gazu ziemnego” – podano w komunikacie, który cytuje agencja RIA Nowosti.

Wystawiona na aukcję moc to ok. 700 tys. MWh. Ilość ta zostanie podzielona na sześć partii. Termin dostawy to okres między 1 grudnia 2020 do 15 lutego 2021. Gascade zawrze umowy z trzema firmami. Umowy zawierać będą ceny, ilość kupionego surowca i warunki dostawy. Termin zgłoszeń do udziału w aukcji upływa 21 września, a umowy ze zwycięzcami zostaną podpisane do 28 września.

Rury przygotowane do budowy magistrali Nord Stream 2/Bloomberg

Aukcja na zapełnienie pierwszej nitki Eugal gazem odbyła się w lipcu 2019 r. Wystawiono na aukcję przepustowość 850 tys. MWh. Pierwsza linia Eugal o przepustowości 30,9 mld m sześc. gazu rocznie została uruchomiona na początku 2020 r. Do końca roku planowane jest zakończenie budowy drugiej nitki, po uruchomieniu której łączna moc przesyłowa Eugala wyniesie 55 mld m sześc. gazu rocznie czyli tyle, ile ma wynieść moc dwóch nitek Nord Stream 2.

Mocy tej jednak, zgodnie z znowelizowaną unijną Dyrektywą Gazową, nie może Gazprom wykorzystać w całości, a jedynie w połowie. Reszta musi pozostać do dyspozycji firm trzecich – handlujących gazem na trenie Unii. Rosjanie w sierpniu zaskarżyli już do sądu w Düsseldorfie decyzję w tej sprawie niemieckiego regulatora rynku gazu.

Bloomberg

Projekt Nord Stream 2 realizuje spółka Nord Stream 2 AG z jedynym udziałowcem – Gazpromem. Partnerzy europejscy – Royal Dutch Shell, OMV, Engie i niemieckie Uniper i Wintershall – finansują projekt łącznie połowę szacowanych na 9,5 mld euro kosztów projektu, czyli do 950 mln euro każdy.

Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się temu projektowi. W grudniu 2019 r Biały Dom nałożyły sankcje na Nord Stream 2, żądając od firm natychmiastowego zaprzestania układania rurociągu. Szwajcarski wykonawca gazociągu firma Allseas niemal natychmiast ogłosił zawieszenie takich prac. Budowa, do ukończenia której pozostało położne 160 km rurociągu, wciąż stoi. W sierpniu USA zagroziły rozszerzeniem sankcji m.in. na niemiecki port i miasto Sassnitz na wyspie Rugia, które jest bazą logistyczną projektu Nord Stream 2.

Angela Merkel, Kanclerz Niemiec/AFP

W środę kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w wypowiedzi dla telewizji MDR, że Niemcy nie przestraszą się amerykańskich sankcji, a „rząd Niemiec zamierza dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2″. Do tej pory Merkel utrzymywała, że rosyjski gazociąg to „projekt komercyjny”. Teraz okazuje się, że to rządowy projekt niemiecki…

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz bliżej rynku mocy

Podczas rozmów Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyły się 2 października 2017 r. w ...

Atom, czyli energetyczna wańka-wstańka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nieoczekiwanie powrócił do planów związanych z budową polskiej elektrowni jądrowej. ...

Bliżej gazociągu Eastring

Kolejne kraje Unii dołączają do inwestycji zmniejszającej zależność od gazu z Rosji. Słowacja i ...

Rekompensaty to nie jest docelowe rozwiązanie

Przedsiębiorstwa z branż energochłonnych nie spodziewają się, że wyrównania rozwiążą problem rachunków za prąd. ...

PGE zrezygnuje z rozwoju niektórych wiatraków na lądzie

PGE będzie realizować część projektów wiatrowych na lądzie, ale z częścią poczeka na bardziej ...

Energia odnawialna wciąż na cenzurowanym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwo Energii nie planuje podnieść znacząco obowiązku dotyczącego zużycia zielonej energii. Na 2018 r. wyznaczono ...