PGNiG chce magazynować więcej gazu

Bloomberg

Koncern planuje zwiększyć swoje możliwości w zakresie tworzenia zapasów błękitnego paliwa w Polsce poprzez nowe inwestycje i poprawę efektywności już posiadanych obiektów.

Grupa PGNiG zapowiedziała realizację nowych przedsięwzięć, które mają doprowadzić do wzrostu pojemności podziemnych magazynów gazu ziemnego w Polsce. – Podjęliśmy decyzje o rozbudowie magazynów na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez nakłady inwestycje, a po drugie bezinwestycyjnie poprzez optymalizację pracy urządzeń napowierzchnych – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. O konkretnych inwestycjach na razie nie chce mówić, gdyż zarząd jest jeszcze przed formalną decyzją w sprawie określenia konkretnych wydatków na ten cel.

Więcej wiadomo o optymalizacji pracy już funkcjonujących obiektów. – Mamy policzone, o ile powinny zwiększyć się pojemności każdego z naszych magazynów zarówno znajdujących się w wyeksploatowanych złożach, jak i kawernach solnych. Średnio ich pojemności powinny wzrosnąć o kilka procent – informuje Wożniak. Dodaje, że w samych magazynach kawernowych będzie można zgromadzić o około 200 mln m sześc. surowca więcej niż dotychczas.

CZYTAJ TAKŻE: Spadła rentowność PGNiG

Zarząd PGNiG liczy, że dzięki zwiększeniu możliwości gromadzenia zapasów błękitnego paliwa będzie mógł z jednej strony poprawić wyniki grupy, a z drugiej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Na koniec ubiegłego roku grupa PGNiG dysponowała łącznie niepełna 3 mld m sześc. tzw. pojemności czynnych podziemnych magazynów gazu wysokometanowego. Jedyną ostatnio realizowaną inwestycją w tym obszarze była rozbudowa obiektu w Kosakowie w woj. pomorskim. Po jej zakończeniu całkowita pojemność magazynów gazu wysokometanowego miała wzrosnąć do około 3,1 mld m sześc.

Grupa PGNiG, do której należą wszystkie podziemne magazyny gazu w Polsce, zarządza nimi poprzez zależną firmę Gas Storage Poland. Magazynów jest siedem. Pięć z nich znajduje się w wyeksploatowanych złożach, a dwa w kawernach solnych. Jednie do tych drugich można szybko dostarczać i odbierać z nich surowiec. Znajdują się one w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) i wspomnianym Kosakowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska wolna od gazu z Rosji…

Jeszcze osiem lat i Polska uwolni się od gazowej zależności od importu z Rosji. ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...

Duńskie wiatraki chcą wejść na polskie morze

Przemysł  związany z energetyką morską jest zainteresowany Bałtykiem, ale z konkretnymi deklaracjami na razie ...

Ciemne chmury nad BP

BP zanotowało w I kwartale bieżącego roku stratę w wysokości aż 485 mln dol. ...

Projekt jądrowy zawieszony

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony – powiedział w wywiadzie dla RMF ...

Polenergia poprawia wyniki

W III kwartale tego roku Polenergia utrzymała dotychczasową dynamikę wzrostu kluczowych wyników finansowych. Zysk ...