PGNiG chce magazynować więcej gazu

Bloomberg

Koncern planuje zwiększyć swoje możliwości w zakresie tworzenia zapasów błękitnego paliwa w Polsce poprzez nowe inwestycje i poprawę efektywności już posiadanych obiektów.

Grupa PGNiG zapowiedziała realizację nowych przedsięwzięć, które mają doprowadzić do wzrostu pojemności podziemnych magazynów gazu ziemnego w Polsce. – Podjęliśmy decyzje o rozbudowie magazynów na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez nakłady inwestycje, a po drugie bezinwestycyjnie poprzez optymalizację pracy urządzeń napowierzchnych – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. O konkretnych inwestycjach na razie nie chce mówić, gdyż zarząd jest jeszcze przed formalną decyzją w sprawie określenia konkretnych wydatków na ten cel.

Więcej wiadomo o optymalizacji pracy już funkcjonujących obiektów. – Mamy policzone, o ile powinny zwiększyć się pojemności każdego z naszych magazynów zarówno znajdujących się w wyeksploatowanych złożach, jak i kawernach solnych. Średnio ich pojemności powinny wzrosnąć o kilka procent – informuje Wożniak. Dodaje, że w samych magazynach kawernowych będzie można zgromadzić o około 200 mln m sześc. surowca więcej niż dotychczas.

CZYTAJ TAKŻE: Spadła rentowność PGNiG

Zarząd PGNiG liczy, że dzięki zwiększeniu możliwości gromadzenia zapasów błękitnego paliwa będzie mógł z jednej strony poprawić wyniki grupy, a z drugiej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Na koniec ubiegłego roku grupa PGNiG dysponowała łącznie niepełna 3 mld m sześc. tzw. pojemności czynnych podziemnych magazynów gazu wysokometanowego. Jedyną ostatnio realizowaną inwestycją w tym obszarze była rozbudowa obiektu w Kosakowie w woj. pomorskim. Po jej zakończeniu całkowita pojemność magazynów gazu wysokometanowego miała wzrosnąć do około 3,1 mld m sześc.

Grupa PGNiG, do której należą wszystkie podziemne magazyny gazu w Polsce, zarządza nimi poprzez zależną firmę Gas Storage Poland. Magazynów jest siedem. Pięć z nich znajduje się w wyeksploatowanych złożach, a dwa w kawernach solnych. Jednie do tych drugich można szybko dostarczać i odbierać z nich surowiec. Znajdują się one w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) i wspomnianym Kosakowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europa liczy na azerski gaz

Do 2020 r Europa zacznie otrzymywać gaz z Azerbejdżanu z ominięciem Rosji. Inwestycja jest ...

Kolejna grupa wsparcia Gazpromu

Operatorzy gazowi z Niemiec, Austrii i Czech piszą do przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie ...

Szwajcaria: Na czas naprawy wyłączono najstarszą elektrownię atomową świata

Drugi reaktor elektrowni atomowej Beznau na północy Szwajcarii został wyłączony w nocy z piątku ...

Rosja: były minister za kratami, przeszukania w Rosneft

Były minister ds „otwartego społeczeństwa” Rosji miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w sektorze energetycznym. ...

Inwestycyjny szał branży surowcowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego będzie kosztować państwowe firmy blisko 60 mld zł. Znalezienie tych pieniędzy ...

Polski miks energii prosto z Brukseli

Komisję Europejską niepokoi brak długofalowej polityki energetycznej naszego kraju. – Przedstawiciele polskiego rządu zbyt ...