Decyzja środowiskowa dla części Baltic Pipe

Gaz-System ma kolejny dokument niezbędny do rozpoczęcia budowy lądowego odcina połączenia z Niechorza do Goleniowa w woj. zachodniopomorskim.

Publikacja: 20.05.2019 05:44

Decyzja środowiskowa dla części Baltic Pipe

Foto: energia.rp.pl

 

Gaz-System otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach niezbędną do rozpoczęcia budowy lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe na terenie Polski. To jedna z pięciu inwestycji, która ma być realizowana w ramach tego projektu. Gazociąg o długości 85-90 km powstanie na terenie woj. zachodniopomorskiego i będzie łączył rurociąg biegnący po dnie Bałtyku z krajowym systemem przesyłowym. Jego początek ma znajdować się w Niechorzu, a koniec w Tłoczni Gazu Goleniów.

CZYTAJ TAKŻEGazociąg Baltic Pipe będzie na czas

Budowa gazociągu lądowego w Polsce umożliwi dwukierunkowy przesył gazu poprzez Baltic Pipe. Z Norwegii do Polski będzie można maksymalnie transportować 10 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie, a z Polski do Danii do 3 mld m sześc. Gaz-System zapewnia, że realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się do optymalizacji przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element tzw. korytarza gazowego Północ-Południe.

""

Pipeline/Bloomberg

energia.rp.pl

Baltic Pipe jest projektem realizowanym w ścisłej współpracy pomiędzy polskim Gaz-Systemem i duńskim Energinetem. Ma on na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Dzięki temu wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności krajowego rynku gazu. Na Baltic Pipe będzie się składało pięć inwestycji: gazociąg na dnie Morza Północnego, rozbudowany duński system przesyłowy, tłocznia gazu w Danii, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowany polski system przesyłowy.

CZYTAJ TAKŻEPodpisano umowę na dofinansowanie Baltic Pipe

Na terenie naszego kraju planowane przedsięwzięcia dotyczą, oprócz budowy lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe, budowę gazociągu relacji Goleniów-Lwówek, rozbudowę tłoczni w Goleniowie i Odolanowie oraz budowę tłoczni Gustorzyn.

Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe