PGNiG mniej zarabia

spółka

Początek roku, pomimo wzrostu przychodów, przyniósł grupie spadek zysków. Zmalały m.in. w dwóch najbardziej dochodowych segmentach, czyli w wydobyciu i dystrybucji.

 

Z szacunkowych danych finansowych za I kwartał tego roku wynika, że PGNiG wypracowało 14,37 mld zł skonsolidowanych przychodów i 1,06 mld zł czystego zarobku. W ujęciu rok do roku sprzedaż wzrosła o 8,2 proc., a zysk netto spadł aż o 32,5 proc. Istotnie, bo o 19,1 proc., czyli do 2,16 mld zł zmalał też skonsolidowany wynik EBITDA.

CZYTAJ TAKŻE:W I kwartale PGNiG zanotowało spadki

Zyski grupy PGNiG spadły m.in. w dwóch najbardziej dochodowych segmentach prowadzonej działalności, czyli wydobyciu ropy i gazu oraz dystrybucji błękitnego paliwa. W pierwszym z nich gorsze wyniki są efektem spadku wydobycia ropy naftowej w Norwegii o 17 proc. oraz niższych notowań surowców. Kwartalna cena ropy naftowej Brent w USD za baryłkę zmalała o 6 proc., a ceny gazu na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii o 12 proc.

Negatywny wpływ na segment dystrybucja miała niższa o 5 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu, obowiązująca od 15 lutego tego roku. Ponadto zanotowano wyższe średnie temperatury powietrza o 2,9 st. C oraz ujemne saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu gazowego.

Workers oversee operations at the natural gas and crude oil mine operated by Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA, also known as PGNiG, in Grotow, Poland, on Friday, Feb. 23, 2018. Poland/Bloomberg

W obszarze obrotu i magazynowania gazu koncern poniósł z kolei 0,07 mld zł straty EBITDA. Spółka podaje, że negatywny wpływ na ten segment miała m.in. zwyżka kosztów pozyskania gazu, głównie na skutek 33-proc. wzrostu 9-miesięcznej średniej ceny ropy Brent liczonej w USD. Ma ona decydujący wpływ na koszt zakupu błękitnego paliwa importowanego z Rosji. W tej sytuacji tylko nieznacznie pomogła 2,5-proc. podwyżka taryfy detalicznej na gaz obowiązująca od 15 lutego tego roku.

CZYTAJ TAKŻE:Sztandarowy projekt PGNiG jest na półmetku

PGNiG jednie w segmencie wytwarzania ciepła i prądu nie zanotował spadku zysku. EBITDA pozostała na poziomie 0,4 mld zł do czego z jednej strony przyczyniły się wzrosty przychodów ze sprzedaży prądu, a z drugiej niższe przychody ze sprzedaży ciepła oraz wyższe koszty pozyskania węgla.

Giełdowi inwestorzy na informacje o pogorszeniu się kondycji finansowej PGNiG zareagowali spokojnie. Na otwarciu wtorkowej sesji kurs akcji firmy znajdował się w pobliżu poniedziałkowego zamknięcia, czyli 5,72 zł.

PGNiG zastrzega, że publikowane wczoraj po sesji dane finansowe mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Zweryfikowane wyniki za I kwartał spółka chce podać 16 maja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE chce zmian w umowie z Orange. Orange podniesie ceny prądu firmom

Orange Polska podnosi ceny prądu części klientom biznesowym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tłumaczy, że ...

Wenezuelska ropa za krypto walutę

Nieuznawany przez większość świata wenezuelski prezydent zarządził, by część ropy była sprzedawana za granicę ...

Ruszył carsharing Energi w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Cena za wypożyczenie auta waha się ...

Ropa najdroższa od maja 2015 roku

Cena ropy gatunku Brent sięgnęła 68 dolarów za baryłkę, czyli najwyższego poziomu od ponad ...

Cena za Połaniec wzrosła. Enea ugnie się pod ciężarem inwestycji?

Przed spółką z Poznania nie tylko sfinansowanie repolonizacji branży, ale też budowa bloku w ...

Lublin jako pierwszy uzyskał certyfikat smart city wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny

Inteligentne miasta z certyfikatem

Smart cities nie powstaną bez norm. To one zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki. ...