PGNiG podało szacunkowe wyniki za 2018 r.

Bloomberg

W IV kwartale koncern zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz wytwarzania energii. Spadł za to zarobek z dystrybucji, a w segmencie obrotu i magazynowania pogłębiła się stara.

 

PGNiG opublikowało szacunkowe skonsolidowane przychody i zyski za IV kwartał i cały ubiegły rok. Wynika z nich, że końcówka roku przyniosła gazowniczemu koncernowi 12,79 mld zł przychodów i 0,39 mld zł czystego zarobku. Tym samym, rok do roku, sprzedaż wzrosła o 17,2 proc., a zysk netto spadł o 15,2 proc. Z kolei kluczy dla koncernu wskaźnik, czyli wynik EBITDA nieznacznie wzrósł do 1,35 mld zł.

Tradycyjnie już największy i pozytywny wpływ na wysokość zysków miały wyniki osiągnięte na wydobyciu ropy i gazu. Segment ten zapewnił grupie aż 78,5 proc. zysku EBITDA. PGNiG informuje, że decydujące znaczenie miał tu 21-proc. wzrost sprzedaży ropy naftowej, zwyżka ceny tego surowca (o 10 proc.) i gazu ziemnego (o 27 proc.) oraz spadek kosztów odwiertów negatywnych i spisanej sejmiki. PGNiG zwiększyło również zyski z wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. To przede wszystkim rezultat wzrostu sprzedaży i cen prądu.

Z drugiej strony w grupie dość mocno spadły zarobki w segmencie dystrybucji gazu, a w obszarze obrotu i magazynowania błękitnego paliwa pogłębiła się strata. Gorsze zyski z dystrybucji są przede wszystkim następstwem spadku taryfy, która obowiązywała od 1 marca ubiegłego roku. Z kolei do mocnego wzrostu straty w obrocie i magazynowaniu przyczyniły się rosnące koszty pozyskania błękitnego paliwa.

W całym ubiegłym roku grupa PGNiG wypracowała 41,27 mld zł przychodów, 7,12 mld zł zysku EBITDA oraz 3,21 mld zł czystego zarobku. Wszystkie wyniki wzrosły odpowiednio o 15,6 proc., 8,2 proc. oraz o 9,9 proc. Spółka zaznacza, że prezentowane wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikację zaudytowanego raportu rocznego planuje na 14 marca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska murem za węglem

UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Warszawa wahała się, czy poprzeć ten ...

Budowa gazoportu zakończy się arbitrażem

Polskie LNG naliczyło wykonawcy karę umowną za opóźnienia przy inwestycji. Z kolei konsorcjum firm ...

Rosneft przegrał z Unią Europejską

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne ...

Rosja straszy Brytyjczyków gazem

Bez gazu z Gazpromu Wielka Brytania znajdzie się w trudnej sytuacji – ostrzegł rosyjski ...

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Drelichowski: Linia energetyczna musi być perspektywiczna

Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, jakich ...

Klimatyczny długi cień

W tej kampanii energetyka była bardziej widoczna niż w poprzednich. Głównie z uwagi na ...