Firmy chcą, by powstawały nowe gazociągi w Polsce

Adobe Stock

Większość spółek akceptuje plan rozbudowy sieci przesyłowej Gaz-Systemu. Niektóre zgłaszają nowe postulaty. Są też takie, które swoich uwag nie ujawniają.

Gaz-System, do którego należy sieć gazociągów przesyłowych i gazoport w Świnoujściu, przeprowadza konsultacje z uczestnikami rynku na temat „Krajowego dziesięcioletniego planu rozwoju systemu przesyłowego”. Jego celem jest określenie i przeprowadzenie takich inwestycji, które pozwolą na zaspokojenie zapotrzebowania na błękitne paliwo do 2029 r.

Gaz-System przewiduje, że w ciągu 10 lat zapotrzebowanie na przesył gazu w Polsce wzrośnie od 2,9 mld m sześc. do nawet 8,4 mld m sześc. W ubiegłym roku sięgało 17,2 mld m sześc. Z tego powodu w najbliższych latach chciałby m.in. zrealizować kilka połączeń z państwami ościennymi (Dania, Czechy, Słowacja, Ukraina i Litwa) oraz istotnie rozbudować sieć wewnątrz kraju. – Zależy nam, aby projektowane inwestycje w pełni odpowiadały oczekiwaniom obecnych i przyszłych użytkowników krajowego systemu przesyłu gazu – mówi Sławomir Sieradzki, dyrektor pionu rozwoju rynku gazu Gaz-Systemu.

W najbliższych latach duży wzrost zapotrzebowania na błękitne paliwo powinna zgłaszać energetyka. – Grupa PGE w swoich planach ma rozwój źródeł niskoemisyjnych, w tym gazowych, zarówno tych kogeneracyjnych, jak i kondensacyjnych, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na gaz. Najbliższe plany dotyczące źródeł gazowych to budowa nowej Elektrociepłowni w Siechnicach (okolice Wrocławia), źródeł kogeneracyjnych w Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu oraz Zielonej Górze, a także dużych jednostek kondensacyjnych w Dolnej Odrze – mówi Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE. Dodaje, że inwestycje te znajdują się w fazie przygotowania do realizacji. Po ich wybudowaniu zapotrzebowanie grupy na surowiec ma wzrosnąć o ponad 1,5 mld m sześc. rocznie.

Czytaj także: Gaz-System ma koncesje do 2068 r.

Dalszego wzrostu rynku oczekuje też Tauron. – Głównymi czynnikami decydującymi o wzroście popytu jest zapotrzebowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, takich jak np. firmy chemiczne, huty, rafinerie, a także mniejsze przedsiębiorstwa, które opierają swoją działalność na gazie. Nie bez znaczenia jest również rosnący popyt ze strony gospodarstw domowych, związany z programem redukcji niskiej emisji – uważa zespół komunikacji Tauronu.

Grupa Azoty uważa, że każda rozbudowa sieci pozwalająca na większą dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu jest dla niej ważna. Dzięki temu rośnie pewność, że Gaz-System będzie w stanie przesyłać surowiec do wszystkich zakładów w ilości pokrywającej w pełni ich zapotrzebowanie. Według KGHM rozbudowa istniejącej infrastruktury przesyłowej mogłaby dać koncernowi dostęp do ogólnokrajowego systemu gazu wysokometanowego. – Rozwadze można poddać rozbudowę systemu transportowego gazu ziemnego wysokometanowego w pobliżu lokalizacji oddziałów KGHM (obszar od Legnicy do Głogowa) – informuje miedziowy koncern. Dziś korzysta jedynie z sieci przesyłającej surowiec zaazotowany wydobywany w zachodniej Polsce przez PGNiG.

PGNiG publicznie na temat inwestycji planowanych przez Gaz-Systemu nie chce się wypowiadać. Wcześniej jednak firma wielokrotnie podawała, że planuje zwiększać i dywersyfikować dostawy, głównie poprzez gazoport i Baltic Pipe. Z kolei PKN Orlen ma nadzieję, że planowane inwestycje przełożą się na obniżenie ceny gazu w długim terminie. Grupa zużywa obecnie około 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Nord Stream może zagrozić bezpieczeństwu krajów NATO

Kraje skandynawskie boją się, że Nord Stream, a także działania floty rosyjskiej mogą zaszkodzić ...

Gazprom dostał pieniądze z Zachodu na Nord Stream-2

Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazprom ...

Zaostrza się wojna gazowa w Europie

Rosjanie chcą zwiększyć udział w unijnym rynku i proponują odbiorcom gaz po cenie najniższej ...

Energia+ nadal nie(do)określona

Trwa batalia o dopłaty do rachunków za energię dla gospodarstw domowych. O programie nazywanym ...

Wytworzyć energię to nie sztuka, trudniej ją zmagazynować

Kto rozwiąże problem magazynowania energii na skalę przemysłową, ten wygra. Fajnie, gdyby był to ...

Wkrótce kluczowe decyzje

Ogromnym wyzwaniem będzie przekonanie Europy, że oparcie energetyki na węglu może iść w parze ...