Jak oskubać Gazprom?

Bloomberg

Kijów chce wynająć zachodnią kancelarię, by skutecznie ściągnąć z Gazpromu karę blisko 6 mld dol. za praktyki monopolistyczne.

Ministerstwo prawa Ukrainy przygotowuje przetarg dla firm prawniczych z zagranicy. Zwycięzca ma skutecznie pomóc ukraińskim władzom w egzekucji kary nałożonej przez Antymonopolowy Komitet Ukrainy (AKU) na Gazprom, dowiedziała się agencja Unian.

Dwa lat temu AKU ukarał Rosjan za wykorzystanie swojej monopolistycznej pozycji w tranzycie gazu przez Ukrainę. Kara wyniosła 86 mld hrywien (3,4 mld dol.). Decyzja, co podkreśla strona ukraińska, została podjęta jako wykonanie polecenia rządu. A także na tle oficjalnego oskarżenia Gazpromu przez Komisję Europejską o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dochodzenie ustaliło m.in, że Rosjanie zablokowali Ukrainie możliwość handlu gazem na swojej zachodniej granicy, wykupując całą moc przesyłową tamtejszego gazociągu. Blokowali też potoki gazu ze Słowacji, czym pozbawiali europejskich dostawców gazu znacznego udziału w ukraińskim rynku. Gazprom został też uznany za monopolistę tranzytu gazu przez Ukrainę.

Gazprom dostał dwa miesiące na zapłacenie, a także na uzgodnienie z Naftogazem nowych równoprawnych zasad tranzytu. Według strony ukraińskiej , w latach 2009-2015 Gazprom łamał warunki kontraktu z Naftogazem i ignorował wszelkie wystąpienia Ukraińców o zmianę warunków tranzytu na równoprawne.

Gazprom się od decyzji AKU odwołał do sądu, ale przegrał we wszystkich instancjach. Nie pomogła też skarga kasacyjna. W tym czasie do kary doszły odsetki karne i zobowiązania urosły do 171 mld hrywien (5,9 mld dol.).

Takiego majątku na Ukrainie Gazprom nie ma. Juri Tierientiew szef komitet antymonopolowego wyliczył na portalu społecznościowym, aktywa Gazpromu: udziały (40,2 proc.) w spółce Gaztranzit, które posiada w Kijowie; własny budynek a na kontach blisko 16 mln dol. na koniec minionego roku. Tierientiew jest zdania, że Rosjanie mają więcej aktywów na Ukrainie, tyle trzeba ich dobrze poszukać.

Największym aktywem, który pozwoliłby ściągnąć wszystkie wierzytelności Rosjan, jest gaz w tranzytowych gazociągach. To jednak surowiec przeznaczony dla klientów na Zachodzie. Jako pierwsze w maju 2017 r zostały zajęte akcje spółki Gaztranzit zarejestrowanej na Ukrainie, której 40,2 proc. należy do Rosjan. Akcje warte są 17,2 mld hrywien. Potrzeba 10 razy tyle i to jak je zdobyć ma podpowiedzieć wybrana w przetargu (i sowicie opłacona) zachodnia kancelaria.

Mogą Ci się również spodobać

Sikora: ceny prądu i tak pójdą w górę

Wszystkie operacje, które zostały wykonane, łącznie z uchwaloną diabelską ustawą, nie dają jakichkolwiek szans, ...

Iran znów zaskakuje

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym ...

Rosja też zmniejszy wydobycie ropy

Kreml zapowiedział, że w ciągu tygodnia przygotuje plan obniżenia wydobycia rosyjskich koncernów z obecnego ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Wenezuela będzie sprzedawać na granicy benzynę za dewizy

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że od poniedziałku jego kraj rozpoczyna sprzedaż za zagraniczne ...

Wzrost cen na stacjach przesądzony

PiS szuka pieniędzy na drogi. O ok. 25 groszy na litrze zdrożeją więc benzyna ...