Sułtan sięga po irański gaz

Bloomberg

Gazociąg z Iranu do Omanu mogą zbudować zachodnie koncerny i… Gazprom.

Iran i Sułtanat Omanu oddziela Morze Arabskie. To po jego dnie ma zostać położony gazociąg, którym irański gaz dotrze do Omanu. Do inwestycji narodowy koncern paliwowy NIOC zaprosi zachodnie koncerny: Total (Francja), holendersko-brytyjski Royal Dutch Shell, dwa niemieckie koncerny – Uniper, E.ON, koreański Kogas i japoński Mitsui & Co. Według rosyjskiej agencji Prime Iran jest też zainteresowany udziałem Gazpromu w budowie.

Teheran jest gotowy zbudować odcinek lądowy gazociągu. Zgodnie z rozmowami między Teheranem a Maskatem (stolica Omanu), Iran zbuduje naziemną część inwestycji i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy” – stwierdził Hamid Reza Araki dyrektor zarządzający NIOC. W lutym 2017 r Iran i Oman podpisały wstępne porozumienie co do tego projektu wartość którego szacowana jest na 1,2 mld dol.. Iran miałby dostarczać do Omanu 28 mln m3 gazu na dobę w ciągu 15 lat. Strony liczą, że pierwszy gaz popłynie w 2020 r.

Pustynny Sułtanat Omanu (3,4 mln mieszkańców) jest bogaty w ropę naftową i to ona stanowi postawę dochodów kraju. Teraz władze starają się zmniejszyć zależność od ropy, stawiając na inne bogactwa i branże, w tym wydobycie i skraplanie własnego gazu, metalurgię i turystykę. W grudniu 2017 r. Gazprom ogłosił, że analizuje możliwość udziału w budowie zakładów Iran LNG oraz jest zainteresowany w projektach wydobywczych w Iranie a także transporcie i przerobie węglowodorów.

Gazprom i NIOC podpisały memorandum, które pozwala im przygotować techniczno-ekonomiczne podstawy projektu budowy innego gazociągu z Iranu – przez Pakistan do Indii.

Mogą Ci się również spodobać

W stronę paneuropejskiego rynku energii

Już niebawem granice między krajowymi systemami elektroenergetycznymi w UE zaczną zanikać. Transgraniczna wymiana prądu ...

PKN Orlen zwiększył zyski

W ostatnich miesiącach koncern zwiększył marże w segmencie detalicznym oraz otrzymał kolejną kwotę odszkodowania ...

Miliony funtów za bezczynność wiatraków

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln ...

Od kogo Unia kupuje gaz skroplony?

Rosjanie twierdzą, że są już drugimi po Katarze dostawcami LNG dla krajów Unii. Przeczą ...

Szokująco mało węgla w węglu

Normy jakości czarnego paliwa są niezbędne w walce ze smogiem i nieuczciwymi sprzedawcami. Tak, ...

Niemcy – kraj bez węgla i atomu

Najpotężniejsza gospodarka Unii za 20 lat będzie produkować prąd, nie wykorzystując węgla i atomu. ...