Sułtan sięga po irański gaz

Bloomberg

Gazociąg z Iranu do Omanu mogą zbudować zachodnie koncerny i… Gazprom.

Iran i Sułtanat Omanu oddziela Morze Arabskie. To po jego dnie ma zostać położony gazociąg, którym irański gaz dotrze do Omanu. Do inwestycji narodowy koncern paliwowy NIOC zaprosi zachodnie koncerny: Total (Francja), holendersko-brytyjski Royal Dutch Shell, dwa niemieckie koncerny – Uniper, E.ON, koreański Kogas i japoński Mitsui & Co. Według rosyjskiej agencji Prime Iran jest też zainteresowany udziałem Gazpromu w budowie.

Teheran jest gotowy zbudować odcinek lądowy gazociągu. Zgodnie z rozmowami między Teheranem a Maskatem (stolica Omanu), Iran zbuduje naziemną część inwestycji i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy” – stwierdził Hamid Reza Araki dyrektor zarządzający NIOC. W lutym 2017 r Iran i Oman podpisały wstępne porozumienie co do tego projektu wartość którego szacowana jest na 1,2 mld dol.. Iran miałby dostarczać do Omanu 28 mln m3 gazu na dobę w ciągu 15 lat. Strony liczą, że pierwszy gaz popłynie w 2020 r.

Pustynny Sułtanat Omanu (3,4 mln mieszkańców) jest bogaty w ropę naftową i to ona stanowi postawę dochodów kraju. Teraz władze starają się zmniejszyć zależność od ropy, stawiając na inne bogactwa i branże, w tym wydobycie i skraplanie własnego gazu, metalurgię i turystykę. W grudniu 2017 r. Gazprom ogłosił, że analizuje możliwość udziału w budowie zakładów Iran LNG oraz jest zainteresowany w projektach wydobywczych w Iranie a także transporcie i przerobie węglowodorów.

Gazprom i NIOC podpisały memorandum, które pozwala im przygotować techniczno-ekonomiczne podstawy projektu budowy innego gazociągu z Iranu – przez Pakistan do Indii.

Mogą Ci się również spodobać

Największy kontrakt gazowy

Shell podpisał kontrakt na dostawę do Chin 1,4 bln m3 gazu wydobytego ze złóż ...

Szyszko: Polska gotowa na COP21

Polska będzie dążyła do nowego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu – poinformował ...

Świeży powiew dla wiatraków. Nowe przepisy ulżą branży

Liberalizacja prawa skłania spółki do sięgnięcia po zapomniane już projekty. Ale bez dalszych zmian ...

Polska nie przekonała Niemiec w sprawie Nord Stream 2

W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Polsce nie udało się namówić Niemiec do połączenia ...

Akcje Gazpromu padły na twarz

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy ...

PGE poniżej oczekiwań

Szacunkowe wyniki energetycznej grupy za I kwartał są słabsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji ...