„Przyjaźń” coraz droższa

Bloomberg

Mińsk znacząco podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. Przesył rurociągiem „Przyjaźń” podrożał o średnio 50 procent.

„Zostają ustanowione nowe stawki opłat za tranzyt ropy magistralami rurociągowymi na terytorium Białorusi przez publiczne spółki akcyjne Homeltransneft Drużba i Połocktransneft Drużba” – głosi rozporządzenie nr 30 białoruskiego rządu z 1 października.

W zależności od wyboru drogi ceny wynoszą: 6,32 dol. za tonę ropy netto na odcinku Unecza-Adamowa. Tu wcześniej rosyjskie koncerny płaciły 4,44 dol. za tonę netto. Od Unecza do Brodów taryfa podskoczyła do 2,71 dol. (dotychczas 1,81 dol.). Od Wielkich Łuków do Połocka – 0,76 dol. zamiast 0,51 dol.

Nowe stawki wejdą w życie w 10 dni od publikacji postanowienia. Eksperci zwracają uwagę, że decyzja Mińska ma miejsce po fiasku rozmów z Moskwą w sprawie obniżenia ceny gazu dla Białorusi. Pogrążona w kryzysie Białoruś chce płacić za gaz rosyjski tak samo jak płacą obywatele Federacji. Moskwa się na to nie godzi i domaga się spłaty 270-300 mln dol., które władze w Mińsku zalegają za dotychczasowe dostawy.

Także tania ropa pogrąża białoruskie finanse. W 2015 r Mińsk kupił z Rosji 22 mln ton ropy po atrakcyjnej cenie; przerobił na produkty naftowe i wyeksportować do Unii, dobrze przy tym zarabiając. W tym roku na rynku jest nadmiar ropy i jej produktów więc białoruski budżet notuje niższe wpływy.

Mogą Ci się również spodobać

Polski gaz wciąż drogi

Najbogatsi w Europie Luksemburczycy płacili w pierwszym półroczu za gaz taniej niż Polacy. Agencja ...

Nowe wyzwanie środowiskowe dla obiektów energetycznych

Konkluzja BAT, czyli koncepcja najlepszych dostępnych technik zakłada, że europejskie instalacje przemysłowe będą niejako ...

Chińczycy sprzedają Europie LNG z Rosji

Popyt na gaz skroplony w Azji – największym rynku dla tego surowca, spada więc ...

PKN Orlen myśli o reaktywacji marki CPN?

PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN i prowadzenie pod historycznym logo stacji na warszawskiej ...

Szyszko: siedzimy na geotermalnym piecu

Mamy ogromne zasoby geotermalne; to centralne ogrzewanie, do którego wystarczy się podłączyć – mówił ...

Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy

Rosjanie przerwali dostawy gazu na Ukrainę w związku z brakiem przedpłat. Kijów jednak nie ...