Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova będzie gwiazdą wystawy luksusowych łodzi w Monako.

Monaco Yacht Show rozpoczyna się 28 września i potrwa do 1 października. Jak co roku pojawią się na nim najbardziej luksusowe prywatne łodzie światowych bogaczy i nowe projekty na zasobną kieszeń. Kryterium jest jedno – jacht ma mieć co najmniej 25 m długości. Łódź Wagita Alekpierowa (posiadacz ponad 20 proc. akcji i prezes największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji – Łukoilu; wyceniony na 9 mld dol.) – Galactics Super Nova ma 70 m i w Monako będzie mieć swoją premierę. Zaprojektowało ją biuro Heesen Yachts i jest to dziś największy aluminiowy jacht na świecie, pisze Forbes.

Druga pod tym względem 66-metrowa Vanish należy do amerykańskiego inwestora Larrego Van Thiel. Jej projektantem i wykonawcą jest biuro Freadship z udziałem projektów wnętrz Eidsgaard Design. Wartość łodzi to ok. 125 mln dol.

Trzecia z luksusowych gigantów do zobaczenia w Monako będzie 55-metrowa Quinta Essentia, zbudowana w stoczni Admiral dla anonimowego klienta z Rosji. Także w segmencie jachtów średnich, będzie co oglądać. Zapowiadana jest m.in. premiera Dynamiq D4 (38 m) należącej do innego Rosjanina Siergieja Dobrosierdowa, który od 8 lat mieszka w Monako i przy tworzeniu łodzi wpsółpracuje z najlepszymi projektantami z Holandii i Wielkiej Brytanii.

Jesień to tradycyjna pora na prezentacje łodzi i jachtów. Zaczęły się w Europie wystawą HISWA TE w Amsterdamie (30 sierpnia do 4 września). Zakończą na Florydzie w Fort Lauderdale (od 3 do 7 listopada).

Mogą Ci się również spodobać

Przygotowania do aukcji OZE

Ministerstwo Energii wprowadziło korekty do rozporządzenia w kwestii maksymalnych cen w aukcji dla zielonych ...

Pierwszy eksport gazu z Iraku

Coraz więcej krajów żyjących dotąd ze sprzedaży ropy, zaczyna eksportować gaz. Po raz pierwszy ...

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi. Ukraina ...

Brudna ropa wciąż w Polsce

Polskie rurociągi systemu Przyjaźń są już wolne od zanieczyszczonej chlorkami rosyjskiej ropy. Brudny surowiec ...

Chiny stawiają na atom

Chiny walczą ze zmianami klimatycznymi i stawiają na energię atomową. Władze w Pekinie chcą ...

PetroChina: gwałtowny spadek zysków

Największy chiński koncern energetyczny zanotował gwałtowny spadek zysków za zeszły rok. W 2015 roku ...