Kazachstan dostanie wielkie amerykańskie pieniądze

Bloomberg

Blisko 37 miliardów dolarów będzie kosztować rozbudowa czołowego złoża ropy Kazachstanu. Głównymi inwestorami są amerykańskie giganty: ExxonMobil i Chevron.

Na początku lipca konsorcjum Tengizchevroil ogłosiło, że rozpocznie trzeci etap rozbudowy złoża ropy naftowej Tengiz na zachodzie Kazachstanu. Inwestycja ta, szacowana na 36,8 mld USD, ma zostać ukończona w roku 2022. Umożliwi zwiększenie poziomu wydobycia ropy ze złoża z obecnych 27 mln ton rocznie do 39 mln ton. Finansowanie ma pochodzić zarówno z środków własnych, jak i kredytów, pierwszy z których, o wysokości 3 mld USD, zostanie udzielony w najbliższym czasie.

Udziały w konsorcjum Tengizchevroil, które zajmuje się eksploatacją złóż Tengiz i Korolow, posiadają Chevron (50 proc.), ExxonMobil (25 proc.), KazMunaiGaz (20 proc.) oraz należący do rosyjskiego Łukoilu – LukArco (5 proc.).

Józef Lang z Ośrodka Studiów Wschodnich przypomina, że „jest to największa inwestycja w sektorze naftowym na świecie zapowiedziana w tym roku”

– Ze względu na niskie ceny surowca duże firmy energetyczne nie dokonywały znacznych inwestycji. (…) Rozpoczęcie teraz tak dużej inwestycji przez Chevron jest efektem długoterminowej strategii firmy i niższych kosztów wykonania inwestycji. Świadczy też, że kazaska ropa utrzyma strategiczne znaczenie dla koncernu”.

Analityk podkreśla, że decyzja Amerykanów jest korzystna dla pogrążonego w kryzysie Kazachstanu.

„Władze szacują, że dochody do budżetu ze zwiększenia produkcji ropy na złożu wzrosną o 120 mld USD do 2033 roku (wtedy wygasa 40-letnia licencja na wydobycie podpisana przez Chevron w 1993 roku), a na inwestycji zyskają również kazascy podwykonawcy. Dodatkowo Astana będzie wykorzystywała politycznie tak dużą inwestycję amerykańskiego koncernu, by wykazać, że Kazachstan jest przez zagranicznych inwestorów postrzegany jako kraj stabilny i bezpieczny” – wyjaśnia Józef Lang.

Dodaje, że to inwestycja biznesowa, a nie polityczna. „Rozbudowa złoża nie wpłynie na dywersyfikację szlaków eksportu wydobywanej ropy. Ropa ze złoża Tengiz będzie nadal transportowana biegnącym przez terytorium Rosji ropociągiem Tengiz–Noworosyjsk (CPC/KTK), którego przepustowość jest obecnie zwiększana do 67 mln ton rocznie. Projekt nie stanowi zatem zagrożenia dla rosyjskich interesów – Moskwa nadal będzie kontrolowała szlaki eksportu kazaskiej ropy na światowe rynki, co więcej: zwiększenie wydobycia ropy ze złoża Tengiz oznacza również zwiększenie rosyjskich wpływów z tranzytu kazaskiej ropy”.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG uruchomiło blok energetyczny

W Gilowicach koncern rozpoczął produkcję prądu. Zainstalowany generator zasilany jest metanem ze górnośląskich pokładów ...

ORLEN Lietuva z nowym dyrektorem generalnym

Prezes Ireneusz Fąfara z końcem ubiegłego roku przekazał zarządzanie ORLEN Lietuva Michałowi Rudnickiemu. Ireneusz ...

Niemcy zaczynają się bać sankcji USA

Nerwowa reakcja władz Niemiec na amerykańską zapowiedzi sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

PGNiG dołoży do wymiany kopciuchów, najwięcej dużym rodzinom

Gazowa grupa wyda 13 mln zł na dopłaty do wymiany starych kotłów węglowych, tzw. ...

Import prądu do Polski błyskawicznie rośnie

Od początku br. import do Polski sięgnął już ponad 7 TWh energii elektrycznej,  za ...