Rosja wprowadzi na rynek nowy, tańszy gatunek ropy

Bloomberg

Państwowy, rosyjski koncern naftowy Transnieft zamierza stworzyć nowy gatunek ropy, o wysokiej zawartości siarki, który nazywać się ma Urals Heavy.

Przede wszystkim jednak ma być istotnie tańszy niż Urals. To dobra wiadomość dla Orlenu i Grupy Lotos.

O planach Transniefti powiedział agencji RBK Igor Kacał, dyrektor departamentu planowania tego koncernu. Według niego Urals Heavy ma zawierać 2,3-3,5 proc. siarki (gatunek Urals ma jej 1,3-1,7 proc.). Ropę o wysokiej zawartości siarki mają w swoich złożach największe rosyjskie koncerny m.in. Rosnieft, Łukoil, Tatnieft, czy Basznieft. Jak zauważa rzecznik prasowy ostatniej z tych firm, Siergiej Wierieziemskij, wprowadzenie na rynek nowego gatunku ropy o wysokiej zawartości siarki, pozwoliłby utrzymać cenę ropy Urals. W jego opinii cena baryłki Urals Heavy mogłaby być niższa nawet o 2-4,5 USD niższa, niż baryłki ropy Urals.

Przedstawiciel Transniefti zapowiada, że ropa Urals Heavy miałaby być wysyłana w świat tankowcami z portu Ust-Ługa nad Zatoką Fińską. I szacuje, że roczna sprzedaż tego gatunku surowca wynosiłaby nawet 30 mln ton. Obecnie Rosja eksportuje co roku ok. 60 mln ton ropy naftowej, przy czym co roku sprzedaż za granicę rośnie przeciętnie o 2-2,5 mln ton.

Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, analityka rynku paliw jest to dobra wiadomość dla polskich rafinerii, szczególnie zaś dla Grupy Lotos, która nastawia się na przerób ciężkich frakcji ropy. – Nasze firmy po wprowadzeniu do sprzedaży nowego gatunku ropy zyskają możliwość wyboru, jaki surowca w danej sytuacji rynkowej przerabiać i jakie produkty dzięki temu wytwarzać w większych ilościach, a jakie w mniejszych – wyjaśnia ekspert. W jego opinii nieprawdopodobne wydaje się, aby różnica w cenie była aż tak duża, jak przewiduje przedstawiciel Baszniefti. Jednak przy obecnych cena ropy różnica nawet 0,5 USD na baryłce ma już znaczenie dla kupującego.

Mogą Ci się również spodobać

Enea ma otwartą drogę do przejęcia Bogdanki

Poznańska grupa energetyczna wydłużyła termin przyjmowania zapisów na akcje prywatnej kopalni węgla. Akcjonariusze Lubelskiego ...

Szwecja: kraj niezależny od ropy

Wykorzystywana w Szwecji energia pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. A jeszcze 45 lat temu ...

PGNiG wierci w Niemczech

Na poszukiwania ropy i gazu w Brandenburgii giełdowa spółka chce wydać do połowy przyszłego ...

Polsko-chińskie porozumienia na razie bez energii z atomu

Gorącym tematem podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się możliwa współpraca w ...

PGNiG zarobi na PGG w 2020 r.

W 2020 r. inwestycja PGNiG w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna – powiedział w ...

Ukraina będzie gazowo samowystarczalna

Za siedem lat Ukraina ma być samowystarczalna gazowo i eksportować własny gaz wypierając Rosję ...